Niedawno Wikimedia Polska zawitała na Śląsk Cieszyński. Nasze specjalistki do spraw szkoleń i edukacji Klara Sielicka – Baryłka oraz Wioletta Matusiak zainicjowały tym wyjazdem rozmowę o dużym projekcie, który mamy nadzieję, będziemy organizować w przyszłych miesiącach.
Wizyta obfitowała w wiele wspaniałych spotkań. Co udało się podczas delegacji?
Rozpoczęliśmy współpracę z Panią Agnieszką Pilch, Dyrektorką Zespołu Szkolno-Przedszkolnym w Hażlachu, z którą specjalistki Wikimedia rozmawiały o współpracy w ramach Wikiszkoły! Uczniowie z Hażlacha stworzą dokumentację fotograficzną swojej miejscowości a najlepsze prace zamieszczą na Wikimedia Commons.
Za nami też spotkanie z aktywistkami z nieformalnej grupy “Szkoła cieszy-n”, na rzecz pozytywnych zmian w szkole, który buduje otwartą platformę współpracy i działań na rzecz edukacji.
Na kolejnym spotkaniu w Centrum Polskim Kongresu Polaków w RC, którego zadaniem jest budowanie strategii rozwoju polskości na Śląsku Cieszyńskim nasze specjalistki spotkały sie z Chrystianem Heczko, by dopracować projekt przyszłych działań projektowych. Chcemy, by Wikipedia zawierała sprawdzone i bogate informacje o Śląsku Cieszyńskim, wygląda na to, że już niedługo może się to ziścić!
W kolejnym dniu zaplanowano spotkanie z panem Romanem Zemene nauczycielem z Polskiego Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Czeskim Cieszynie. Pan Roman od kilku lat realizuje projekty uczniowskie wspólnie z Wikimedia Polska. Okazuje się także, że w Cieszynie mieszka i pracuje jeszcze jeden Wikipedysta, Michał Nowak, który animuje lokalną społeczność pracując w Osiedlowym Centrum Kultury i Rekreacji w Cieszynie.
Wizyta w Cieszynie nie byłaby kompletna, gdyby nie spacer Uliczką Cieszyńskich Kobiet z Romą Rojowską, dało nam to moc inspiracji i z pewnością bohaterki lokalne znajdą się na Wikipedii, a dzięki temu będziemy bliżej zasypania #wikigap
A na koniec, trochę GLAM! Wikimedia Polska pojawiła się w Muzeum Protestantyzmu, gdzie Klara zwiedziła wystawę i posłuchała o Bibliotece Tschammera, najstarszej i największej zabytkowej bibliotece ewangelickiej w Polsce. Podczas spotkania z panem Marcinem Gabrysiem nasze specjalistki omawiały możliwości współpracy w ramach GLAM-wiki. O podobnej współpracy (GLAM-wiki oraz współpracy przy projekcie szkolnym) Klara i Wioletta rozmawiały również w Książnicy Cieszyńskiej – naukowej bibliotece, opiekującej się kolekcjami zabytkowych książek. Nasze pracownice spotkały się z kierowniczką Działu Gromadzenia, Opracowania i Udostępniania Zbiorów, panią Małgorzatą Szelong oraz z konserwatorką zabytków, panią Łucją Brzeżycką.
Dużo pracy przed nami, a takich produktywnych wyjazdów, byle więcej!