Wikimedia Polska

13 grudnia 2023

Wiki Lubi Zabytki 2023 – podsumowanie konkursu

Bez kategorii / Jolanta Drzewakowska

Czym jest akcja Wiki Lubi Zabytki?

Wiki Lubi Zabytki to międzynarodowy konkurs fotograficzny organizowany przez Wikimedia, którego celem jest dokumentowanie dziedzictwa kulturowego poprzez dodawanie zdjęć zabytków do Wikimedia Commons. Konkurs odbywa się corocznie we wrześniu i angażuje zarówno amatorów, jak i profesjonalistów w fotografowanie zabytków.

Wyniki edycji 2023

W 2023 roku konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, zgłoszono 7,852 zdjęć od wielu uczestników. Jury, które obradowało zdalnie 30 listopada, wyłoniło zwycięzców:

  • I miejsce: Piotr Łotocki za zdjęcie Wieży Radziejowskiego we Fromborku. Jury doceniło nieszablonową i geometryczną kompozycję oraz doskonałe wyczucie światłocienia.
  • II miejsce: Szymon Muszański za zdjęcie cerkwi św. Łukasza w Izbach. Jury wyróżniło użycie teleobiektywu do ukazania szerszego kontekstu zabytku.
  • III miejsce: Henryk Niestrój za zdjęcie zabytkowego parku pałacowego w Pokoju. Jury doceniło efektowne wykorzystanie światła i centralną kompozycję.

Specjalne wyróżnienia

Dodatkowe wyróżnienia otrzymali:

  • Michalpe96 za zdjęcie dawnej synagogi w Poznaniu.
  • Szymon Muszański za kolejne zdjęcie parku pałacowego w Pokoju.
  • Pawelsuder za zdjęcie Kopca Kościuszki w Krakowie.

Specjalne wyróżnienia przypadły także Cybularnemu, Henrykowi Bielamowiczowi i Gowerowi za ich kolekcje zdjęć gotowych do ilustrowania artykułów na Wikipedii.

Podsumowanie

Wiki Lubi Zabytki 2023 to kolejna udana edycja konkursu, która zgromadziła wielu pasjonatów fotografii i miłośników dziedzictwa kulturowego. Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym, a także dziękujemy wszystkim uczestnikom za ich zaangażowanie i wkład w dokumentowanie zabytków.

Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie Wiki Lubi Zabytki.

Ostatnie wpisy
Archiwum