Wikimedia Polska

20 lutego 2023

Czy można ufać Wikipedii? Społeczności internetowe i konstrukcja wiedzy – recenzja książki

Bez kategorii / blulink

W styczniu 2023 roku PWN wydało książkę, która powinna stać się naszą (WikiŚrodowiska) obowiązkową lekturą. Czy można ufać Wikipedii? – to pytanie, z którym stykamy się na co dzień. Autorka analizuje tworzenie się internetowych społeczności, mówi o zaletach nauki obywatelskiej i pokazuje czym jest Wikipedia, i kiedy powinniśmy jej ufać.

Książka Amy S. Bruckman Czy można ufać Wikipedii? Społeczności internetowe i konstrukcja wiedzy  to studium poświęcone temu, czy powinniśmy ufać popularnej encyklopedii internetowej i temu, czy osoby niebędące naukowcami, encyklopedystami mogą tworzyć wiarygodne treści. Autorka pokazuje także, na ile koncepcja tzw. trzeciego miejsca, czyli przestrzeni, w której społeczności internetowe mogą współpracować, tworzyć i się wspierać ma zastosowanie przy tworzeniu Wikipedii.

Bruckman podkreśla, że Wikipedii nie można postrzegać jako tradycyjnej encyklopedii, ponieważ jej artykuły nie są tworzone przez specjalistów w dziedzinie, ale przez ogół użytkowników Internetu. Jednakże, dzięki tej partycypacji społeczności, Wikipedii udaje się zachować aktualność i różnorodność informacji, co sprawia, że stanowi ona ważne, dostępne i darmowe źródło wiedzy.

Autorka analizuje również mechanizmy, które zapewniają jakość artykułów na Wikipedii. Jednym z nich jest system moderacji, oparty na zasadzie wzajemnego sprawdzania, który pozwala na wykrycie i usunięcie błędów oraz informacji fałszywych. Innym jest tzw. konsensus społeczny, który pozwala na osiągnięcie porozumienia w przypadku kontrowersyjnych tematów.

Ważne jest, aby pamiętać, że nie jest to encyklopedia doskonała i bezbłędna, ale wynikająca z pracy i zaangażowania ogromnej społeczności internetowej. W książce autorka przywołuje także badania dotyczące tego, jak szybko są usuwane nieprawidłowości z Wikipedii (raczej minuty niż godziny)

W sumie, książka Czy można ufać Wikipedii? to ciekawa analiza jednego z najbardziej popularnych źródeł wiedzy w dzisiejszych czasach i wskazująca rolę społeczności internetowych w kreowaniu wiedzy. Polecam ją zarówno dla osób zainteresowanych tematem Wikipedii, jak i dla tych, którzy chcą lepiej zrozumieć, jak internet zmienia nasze podejście do wiedzy i informacji. Jestem natomiast pewna, że wikipedystki i wikipedyści chętnie tę książkę przeczytają, gdyż stanowi ona doskonały zbiór argumentów, dlaczego Wikipedii jednak warto ufać

Czy można ufać Wikipedii? Społeczności internetowe i konstrukcja wiedzy Amy S. Bruckman

·       Wydawnictwo Naukowe PWN
·       Oprawa: miękka
·       Liczba stron: 264
·       Wymiary: 14.5×20.5cm
·       Data premiery: 05.01.2023

Autorka: Jolanta Drzewakowska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum