Wikimedia Polska

11 lutego 2024

Podsumowanie polskiej edycji konkursu Wiki Science Competition 2023

Bez kategorii /Konkursy fotograficzne / Jolanta Drzewakowska

Czym jest Wiki Science Competition?

Wiki Science Competition to międzynarodowy konkurs fotograficzny organizowany przez Wikimedia, który ma na celu popularyzację nauki poprzez fotografię. Uczestnicy z całego świata przesyłają swoje zdjęcia przedstawiające różne aspekty nauki, od mikrobiologii po astronomię.

Kiedy odbywa się konkurs?

Konkurs odbywa się co dwa lata, a edycja 2023 miała miejsce od 5 listopada do 15 grudnia 2023 roku.

Wyniki edycji 2023

W edycji 2023 konkursu Wiki Science Competition przyznano nagrody w kilku kategoriach. Oto najważniejsze wyniki:

  • I miejsce: Paweł Błachowicz za zdjęcie „Oczy pająka z rodziny skakunowatych”. Zdjęcie wyróżnia się geometrycznością kształtów i ostrością detali dzięki technice focus-stackingu.
  • II miejsce: Aneta Pawska za zdjęcie „Airglow nad Malediwami”. Zdjęcie ukazuje rzadkie zjawisko airglow.
  • III miejsce: Robert Lipowski za zdjęcie „Pomnik Tadeusza Mazowieckiego malowany światłem”. Zdjęcie przedstawia kreatywne wykorzystanie techniki malowania światłem.

Wyróżnienia

Wyróżnienia otrzymały także inne prace, które swoją kompozycją i wartością naukową wyróżniły się wśród zgłoszeń. Pełną listę wyróżnionych zdjęć można znaleźć na stronie wyników.

Podsumowanie

Konkurs Wiki Science Competition 2023 ponownie pokazał, jak wielką wartość ma nauka przedstawiona poprzez fotografię. Zdjęcia zgłoszone do konkursu nie tylko zachwycają estetyką, ale także edukują i inspirują do dalszych badań naukowych. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i wyróżnionym oraz dziękujemy za udział w konkursie. Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie Wiki Science Competition 2023.

 

Ostatnie wpisy
Archiwum