Wikimedia Polska

30 marca 2023

Czy Wikipedia jest wiarygodna?

Bez kategorii / blulink

Pytania czy Wikipedia jest wiarygodna albo czy Wikipedia kłamie przewijają się zarówno przez wyszukiwarki internetowe jak i w wielu dyskusjach nie-wikipedystów oraz oczywiście w szkołach czy na uczelniach.

Wikipedia to jedno z najbardziej popularnych źródeł informacji na świecie. Jednakże, niektórzy ludzie wciąż kwestionują jej wiarygodność i jakość jako źródła informacji. W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego Wikipedia jest rzetelnym źródłem informacji.

Czy Wikipedia jest rzetelna – Wikipedia opiera się na źródłach

Po pierwsze, jednym z najważniejszych aspektów Wikipedia jest to, że większość jej artykułów opiera się na źródłach. Wiele artykułów Wikipedii zawiera przypisy do źródeł, co pozwala czytelnikom na weryfikację informacji i sprawdzenie ich wiarygodności. Przeglądając artykuły na Wikipedii często widzimy, że przy np. dacie, nagrodzie czy innych konkretnych informacjach widnieje u góry mała, podlinkowana cyferka. To numer przypisu, który pokazuje, skąd piszący wikipedysta wziął informację na dany temat. Ponadto, w Wikipedii istnieją rygorystyczne standardy co do tego, jakie źródła są akceptowalne i które należy odrzucić. (przeczytajcie np. o słynnej sprawie daty urodzin Joanny Bator)

Wikipedia zawiera przypisy do źródeł, co pozwala czytelnikom na weryfikację informacji i sprawdzenie ich wiarygodności

Czy Wikipedia jest wiarygodna czyli kto tworzy Wikipedię

Po drugie, artykuły na Wikipedii są tworzone przez społeczność wolontariuszy. Wolontariuszy tworzących Wikipedię w Polsce są tysiące. Z tego powodu Wikipedia posiada również duży zespół redaktorów i administratorów, którzy dbają o jakość i rzetelność zawartości. Wszystkie artykuły podlegają procesowi recenzji i są regularnie aktualizowane i ulepszane przez społeczność. Redaktorzy i administratorzy usuwają informacje niepotwierdzone, nieaktualne lub niezgodne z prawem. Zgodnie z danymi podanymi w książce „Czy można ufać Wikipedii? Społeczności internetowo i konstrukcja wiedzy” nieprawidłowe informacje są usuwane w czasie – średnio – kilku minut. Jednocześnie każdy, kto znajdzie błąd, może go zmienić samodzielnie lub zgłosić.

Czy Wikipedia jest wiarygodna czyli czy ktoś w ogóle sprawdza Wikipedię?

Ostatnim, ale nie mniej ważnym, czynnikiem, który sprawia, że Wikipedia jest rzetelnym źródłem informacji, jest fakt, że treści są sprawdzane wielokrotnie. Społeczność Wikipedii posiada system, który umożliwia użytkownikom zgłaszanie błędów, które mogą zostać natychmiast skorygowane przez redaktorów i moderatorów. Ponadto, system ten umożliwia użytkownikom zgłaszanie wątpliwości dotyczących wiarygodności informacji, co prowadzi do dalszej weryfikacji źródeł i potencjalnych poprawek. Co ważne, pierwotny twórca hasła dostaje powiadomienia, jeśli ktoś nanosi w nim zmiany, więc w przypadku nieprawidłowości lub wikipediowego wandalizmu może szybko zareagować. A ponieważ polska Wikipedia jest odwiedzana rocznie przez ponad dwadzieścia milionów ludzi, istnieje mała szansa, że błędy nie zostaną dostrzeżone i zgłoszone.

Podsumowując, Wikipedia jest rzetelnym źródłem informacji ze względu na wiele czynników, w tym przypisów do źródeł, redaktorów i administratorów dbających o jakość zawartości oraz systemy weryfikacji i poprawek. Mimo że nie jest wolna od błędów, to zdecydowanie stanowi jeden z najbardziej nieocenionych zasobów wiedzy w Internecie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum