Wikimedia Polska

Nasi partnerzy

Instytucje kultury

to partnerzy w ramach współprac GLAM-Wiki, które mają na celu upowszechnienie rzetelnej wiedzy o dziedzictwie kulturowym na całym świecie dzięki Wikipedii i jej projektom siostrzanym. GLAM-Wiki jest konkretną realizacją idei otwartości w sektorze kultury i dziedzictwa kulturowego.

Więcej o współpracach GLAM-Wiki na stronie: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikiprojekt:GLAM

Muzeum Narodowe w Krakowie

Współpraca z Muzeum Narodowym w Krakowie rozpoczęła się w listopadzie 2021 roku, a jej celem jest upowszechnianie kolekcji muzeum na całym świecie. Już w 2022 roku MNK zaangażowało wikirezydenta, czyli osobę, która pomaga w dzieleniu się wiedzą o dziedzictwie kulturowym na platformie Wikimedia, mierzeniu tego wpływu i promowaniu Wikipedii poprzez szkolenia, edukację i wydarzenia edycyjne. Widoczność kolekcji MNK w Wikipedii sprzyja dostępności i wspiera społeczną misję muzeum.

Biblioteka Narodowa

Podobnie jak inne biblioteki na świecie, takie jak Biblioteka Brytyjska czy amerykańska Biblioteka Kongresu, Biblioteka Narodowa w Warszawie poprzez zaangażowanie wikirezydenta oraz społeczności wikipedystów i wikipedystek, popularyzuje i udostępnia wiedzę o literaturze i historii zebraną w swoich zbiorach. Współpraca z BN rozpoczęła się pod koniec 2017 roku. W jej ramach ponad 1 mln zasobów z Polony zostało dodane do Wikimedia Commons, dzięki czemu mogą one ilustrować Wikipedię na całym świecie.

Zamek Królewski na Wawelu - Państwowe Zbiory Sztuki

Współpraca GLAM-Wiki z Wawelem rozpoczęła się w 2020 roku. Jej wynikiem są unikatowe cyfrowe odwzorowania obiektów z kolekcji Wawelu dodane do Wikimedia Commons, wysokiej jakości artykuły w Wikipedii o eksponatach ze Skarbca Królewskiego oraz podcasty, które zostały nagrane dla Wikipedii z pracownikami Zamku o Wawelu i jego kolekcji.

Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa (Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy – Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego)

W ramach współpracy pracownik MBC udostępnia materiały graficzne z wirtualnej kolekcji warszawskiej prasy wydawanej w latach 1801-1904. Ilustracje znajdujące się w kolekcji często mają unikatowy charakter, nie były wcześniej ani później nigdzie publikowane. Stanowią w związku z tym bogaty i ważny materiał do badań nad XIX-wieczną Warszawą i jej mieszkańcami oraz wyjątkowe źródło do ilustrowania artykułów w Wikipedii o Warszawie i jej historii.

Narodowe Archiwum Cyfrowe

W ramach współpracy dodano do Wikimedia Commons 14 tys. zasobów cyfrowych NAC, m.in. zdjęć autorstwa Narcyza Witczaka-Witaczyńskiego z lat 1919-1939, które stanowią wyjątkowy dokument międzywojennej Polski. Dzięki współpracy z Wikipedią NAC inspiruje do odkrywania i ożywiania dziedzictwa, pokazując jak można korzystać z bogactwa historii.

W 2015 roku dzięki współpracy z Europejskim Centrum Solidarności kolekcja 35 fotografii wykonanych w 1980 roku podczas strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina została udostępniona na wolnych licencjach do wykorzystania w artykułach Wikipedii, materiałach informacyjnych i edukacyjnych. W ramach obchodów Święta Wolności i Solidarności w czerwcu 2019 załadowano kolejne 46 archiwalnych zdjęć znajdujących się w zbiorach ESC. Dzięki udostępnieniu zdjęć ESC na wolnych licencjach mogą one ilustrować artykuły we wszystkich wersjach językowych Wikipedii oraz być legalnie wykorzystywane do tworzenia scenariuszy lekcji, materiałów informacyjnych czy wolnych zasobów edukacyjnych o historii Polski.

Szkoły wyższe

Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu

współpracuje z nami w dwóch obszarach: dydaktycznym i badawczym. W pierwszym z nich celem współpracy jest uwzględnienie Wikimediów w metodyce nauczania i wzbogacenie Wikimediów o treści wysokiej jakości. W drugim obszarze skupiamy się na wykorzystaniu wyników badań przeprowadzonych przez studentów i naukowców UAM we własnej działalności Wikimedia Polska.

Wydział Orientalistyczny Uniwersytetu Warszawskiego

Współpracę z Wydziałem Orientalistycznym UW rozpoczęliśmy na początku 2024 roku. Jej celem jest upowszechnienie wybranych materiałów ze zbiorów instytucji, opracowanie artykułów w Wikipedii oraz inne wspólne wydarzenia i przedsięwzięcia edukacyjne.

Organizacje pozarządowe i grupy nieformalne

Koalicja Otwartej Edukacji

zrzesza polskie instytucje oraz organizacje pozarządowe zajmujące się tematyką otwartości w nauce, kulturze i oświacie. Propaguje ideę otwartości i dzielenia się wiedzą. Wikimedia Polska jest członkiem założycielem koalicji.

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich wspiera misję Wikimedia Polska, angażując się w akcję #1Lib1Ref, polegającą na uźródławianiu artykułów w Wikipedii.

Przedsiębiorcy

Organizacje nawiązały barterową współpracę, której celem było wsparcie nowicjuszy w edytowaniu Wikipedii. Grow Uperion, będąca częścią Grupy TenderHut, to lider w tworzeniu rozwiązań high-tech, notowany na GPW. GU stworzyła platformę grywalizacyjną, która ułatwia naukę edytowania dzięki nowoczesnym metodom edukacyjnym, takim jak infografiki i animacje. Platforma ta wykorzystuje mechanizmy grywalizacji, aby zwiększyć zaangażowanie użytkowników, oferując punkty za osiągnięcia.

Dzięki doświadczeniu edytorów Wikipedii oraz zaawansowanym funkcjom platformy projekt stał się atrakcyjny i funkcjonalny, wspiera proces nauki i motywacji nowych edytorów.

Grantodawcy

Wikimedia Foundation

przyznaje nam corocznie środki na rozwój wolnej wiedzy w Polsce za pomocą mechanizmu Simple Annual Plan Grants. Grant celowy Fundacji pokrywa około 20% rocznych wydatków Wikimedia Polska.