Wikimedia Polska

10 października 2018

Wikimedia Commons ma już ponad 50 000 000 multimediów!

Wikimedia Commons / Agnieszka Marszał

Wikimedia Commons to jeden z siostrzanych projektów Wikipedii, który został uruchomiony w 2004 roku, czyli 3 lata po powstaniu wirtualnej encyklopedii.

W październiku Wikimedia Commons przekroczyła próg 50 000 000 plików!

Największy magazyn ilustracji, plików i zdjęć wciąż rośnie. KAŻDY może publikować multimedia i dzielić się nimi z użytkownikami na jednej z dozwolonych wolnych licencji, jak np. CC-BY-SA. 

Udostępnione pliki mogą być następnie wykorzystywane do ilustrowania wszystkich edycji językowych Wikipedii, ale również przez użytkowników w celach naukowych, promocyjnych – mogą być dowolnie kopiowane, modyfikowane i wykorzystywane. Warunkiem jest podanie źródła i autora oraz licencji.

Aby wzbogacać zasoby wirtualnego magazynu multimediów o jak najlepsze i najwartościowsze pliki organizowane są konkursy lub tzw. Foto Wyzwania (Photo Challenge).

Tylko dzięki takim konkursom jak Wakacje z Wikipedią udało się pozyskać ponad 100 000 zdjęć zabytków, przyrody, chronionych obszarów natury czy  dzieł sztuki.

width=1024
I miejsce w konkursie WikiWakacje 2017. Rogaliński park krajobrazowy o świcie, fot. Michał Wrombel, CC-BY-SA 3.0

W tym roku po raz dwunasty wybrano Grafikę Roku (Picture of the Year 2017). Wśród nominowanych do nagrody znalazły się m.in. wszystkie ubiegłoroczne tzw. ilustracje na medal (featured pictures) – zdjęcia uznane przez społeczność za najbardziej wartościowe.

width=1280
Picture of The Year 2017. Dwie Phyllomedusa rohdei rywalizują o gałąź, jedna przechodzi nad drugą. Sfotografowano w Lesie Atlantyckim. Autor: Renato Augusto Martins / CC BY-SA 4.0

Jednym z ciekawszych przedsięwzięć zrealizowanych dla Wikimedia Commons był projekt LabPstryk 2011. Jego celem było kompleksowe wzbogacenie zasobów graficznych projektów Wikimedia fotografiami infrastruktury, wyposażenia, aparatury instytucji naukowej z dziedziny biotechnologii, biochemii, genetyki i pokrewnych. Liczba załadowanych plików wyniosła blisko 700 zdjęć.

Hodowla
Hodowla do celów naukowych. Autor: Karol 007, CC BY-SA 3.0

Kolejnym sposobem na pozyskiwanie zdjęć w konkretnych obszarach tematycznych jest tzw. Foto Wyzwanie. Co miesiąc odnosi się ono do innej tematyki. Np. we wrześniu jedno z wyzwań dotyczyło uczuć i emocji, a  fotograficznym wyzwaniem na październik są balkony i kolor różowy.

width=800
I miejsce w kategorii Fotografia koncertowa. Autor: Roumpf, CC BY-SA 4.0

Warto pamiętać, że zbiory Wikimedia Commons to również filmy, animacje czy nagrania w formie podkastów. Jednym z największych tego typu projektów była realizacja nagrań wybranych utworów Cypriana Kamila Norwida, w których udział wziął m.in. aktor Jan Nowicki.

Magazynowanie plików multimedialnych to również proces digitalizacji zbiorów. W Polsce cyfrowe wersje dzieł i zabytków kultury udostępniane są przez różnorodne instytucje – są to skany dokumentów, starych zdjęć i map, malarstwa i rysunku, ale także fotografie trójwymiarowych przedmiotów, mebli, nagrań wideo i innych. To wszystko możemy zobaczyć w zbiorach Wikimedia Commons dzięki współpracy z muzeami, bibliotekami, galeriami, archiwami. O tym jak ważna jest digitalizacja zbiorów przekonaliśmy się boleśnie po pożarze w muzeum w Brazylii. W wyniku katastrofy ludzkość bezpowrotnie utraciła 20 000 000 bezcennych artefaktów.

Dlatego tym bardziej zachęcamy do budowania zasobów Wikimedia Commons. Czekamy na kolejne 50 milionów!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum