Wikimedia Polska

11 listopada 2017

Polska Wikipedia przekroczyła próg 1 250 000 haseł!

Wikipedia / Natalia Szafran-Kozakowska

Polska Wikipedia przekroczyła próg 1 250 000 haseł!

Na krótko przed północą 10 listopada w polskiej Wikipedii znalazło się hasło nr 1 250 000. Historycznym artykułem jest biogram południowoafrykańskiej lekkoatletki Estlé Viljoen autorstwa wikipedysty o nicku Nedops.

Artykuł nr 1 250 000 powstał półtora miesiąca po tym, jak polska wersja językowa Wikipedii obchodziła swoje 16 urodziny. Założona 26 września 2001 r. encyklopedia stała się przez lata jednym z podstawowych źródeł informacji w sieci i poza nią. Znajduje się wśród 10 najchętniej odwiedzanych stron internetowych w Polsce, miesięcznie korzysta z niej ponad 10 milionów użytkowników. Od początku polska wersja Wikipedii rozwijała się bardzo dynamicznie, znajdując się w czołówce największych spośród ok. 300 językowych wersji Wikipedii na świecie (obecnie jest 11 pod względem wielkości Wikipedią na świecie). Codziennie przybywa w niej ok. 150 nowych haseł.

Gdy zaczynałem swoją przygodę z Wikipedią, zawierała ona 320 tysięcy artykułów. Od tego czasu haseł przybywa mniej więcej równomiernie – od początku tego roku pojawiło się ich w naszej wersji językowej około 50 tysięcy – mówi Wojciech Pędzich, wieloletni edytor Wikipedii i członek zarządu Stowarzyszenia Wikimedia Polska – Cieszy każdy „pełny” wskaźnik, jak właśnie osiągnięty próg 1 250 000 wpisów, ale te duże liczby składają się z pojedynczych pożytecznych edycji, czasami niewielkich, z których każda w moim odczuciu jest istotna.

Te pojedyncze edycje wykonywane są przez setki tysięcy wolontariuszy tworzących wirtualną encyklopedię. Ok. 4000 z nich pracuje aktywnie, wprowadzając co najmniej jedną zmianę w Wikipedii miesięcznie. Łącznie w historii polskiej wersji wirtualnej encyklopedii edytorzy kliknęli przycisk “zapisz” ponad 50 milionów razy. Z czego aż 200 000 zapisów zostało wykonanych przez pojedynczego użytkownika, Piotra Gackowskiego.

Piotr, autor setek haseł o okrętach wyjaśnia swoją wysoką aktywność w edytowaniu Wikipedii – Wiem że jestem w tym bardzo dobry i mogę zrobić różnicę w czynieniu dobra. Kiedyś podjąłem decyzję, że jeżeli już mam wybrać swoje hobby, to niech coś z niego zostanie. Gdybym był fanem filmów – pisałbym recenzje. Gdybym był fanem sportu – uprawiałbym go. Ale to przeminie. A w przypadku Wikipedii mam przekonanie że moja praca pozostanie i będzie służyła ludziom.
I tak się właśnie dzieje – Jako wikipedysta szczególnie jestem dumny z haseł, które są jedynymi tekstami w języku polskim opisującymi dane okręty. Zdarzyło mi się że podchodzili do mnie ludzie  i dziękowali mi za to że mogą sobie poczytać dane treści w języku polskim – bez znajomości niemieckiego albo angielskiego – dodaje Piotr.

Choć obecna liczba haseł w polskiej Wikipedii jest imponująca, to jednak przyrost ilościowy nie jest jedynym celem wikipedystów. Ważne jest nie tylko, aby Wikipedia imponowała wielkością, ale też by stanowiła jeszcze bardziej wiarygodne i jeszcze bardziej pełne źródło wiedzy. Dlatego, dzięki staraniom edytorów, stopniowo zwiększa się procentowy udział haseł, które mogą poszczycić się tytułem “dobrego” lub “medalowego artykułu”. Wyróżnienie takie przyznawane jest przez wikipedystów hasłom, które cechują się wzorową jakością merytoryczną i szerokim opracowaniem tematu, zbliżającym je bardziej do obszernych monografii, niż prostych haseł encyklopedycznych. W tej chwili takim odznaczeniem może pochwalić się 3419 haseł (a więc 2,74 ‰ całej encyklopedii) i liczba ta systematycznie rośnie. Te wyróżnione hasła dotyczą najróżniejszych tematów – od życiorysu Juliusza Cezara po historię znaczków pocztowych w Irlandii, od wojskowości w średniowiecznej Polsce po biochemię piwa.

Co dalej z Polską Wikipedią? Czy Jej pisanie kiedykolwiek się zakończy? Zdaniem Wojciecha Pędzicha przed wikipedystami nadal sporo pracy:

Osiągnięcie sumy ludzkiej wiedzy, konserwatywnie ocenianej na 109 milionów w pełni rozwiniętych haseł, nie „grozi” nam zbyt szybko. Może jest to droga ku niedoścignionemu, ale pozytywne jest postrzeganie Wikipedii jako encyklopedii pierwszego kontaktu, linkowanie jej w coraz bardziej zaskakujących miejscach Internetu, pojawianie się jej poza nim (w książkach, filmach). I dodaje: Miło byłoby, gdyby każda osoba wspominająca Wikipedię dorzuciła swoją cegiełkę-edycję, bo wtedy może uda się ten cel osiągnąć.

My również zachęcamy do edytowania i życzymy polskiej Wikipedii kolejnych milionów haseł.

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum