Wikimedia Polska

18 grudnia 2016

10 rzeczy, które zrobiliśmy dla Wikipedii w 2016 roku

Wikipedia / Natalia Szafran-Kozakowska

Dzięki naszym darczyńcom i wolontariuszom co roku możemy uruchamiać nowe projekty, mające na celu wzbogacenie polskiej Wikipedii. I nie inaczej było w 2016 roku. Przedstawiamy subiektywny przegląd 10 najciekawszych (naszym zdaniem) rzeczy, które udało nam się zrealizować w minionym roku.

 1. Dzięki naszemu programowi mikrograntów, twórcy Wikipedii otrzymywali od nas książki, źródła i środki na  dotarcie do miejsc, gdzie można pozyskać wartościowe materiały faktograficzne czy fotograficzne. W 2016 roku udzieliliśmy ponad 50 grantów, dzięki którym Wikipedia wzbogaciła się o ok. 6300 nowych ilustracji oraz o ponad 1000 haseł nowych lub rozbudowanych.
 2. Powiększyliśmy zasoby Wikipedii o hasła i ilustracje związane z archeologią, polskimi stanowiskami archeologicznymi oraz z galerią Faras w Muzeum Narodowym w Warszawie. Projekt Faras w Wikipedii, przeprowadzony wspólnie z Muzeum, przyniósł Wikipedii 100 nowych haseł i ok. 600 multimediów. Multimedia te oglądane są w Wikipedii ponad 3,5 miliona raza każdego miesiąca!
 3. Zorganizowaliśmy konkurs fotograficzny WikiWakacje, dzięki któremu do naszych zasobów multimedialnych trafiło ok. 4000 wysokiej jakości zdjęć polskiej przyrody, zabytków i małej architektury. Te materiały wykorzystywane są w różnych wersjach językowych Wikipedii, dzięki czemu ludzie z całego świata mogą zapoznać się z kulturowym i przyrodniczym dziedzictwem Polski.
 4. Działaliśmy na rzecz pozyskania nowych edytorów dla Wikipedii. Zorganizowaliśmy 17 warsztatów i wykładów uczących edytowania Wikipedii, przeznaczonych m.in. dla studentów, bibliotekarzy, nauczycieli, pracowników naukowych.
 5. Wspólnie z Państwowym Muzeum Etnograficznym dokumentowaliśmy stroje i sztukę ludową Karpat. Wikipedyści i etnografowie fotografowali i filmowali pracę lokalnych rzemieślników, twórców sztuki ludowej, lokalne stroje i zwyczaje. Choć projekt dopiero się rozpoczął i będzie kontynuowany w 2017 roku, Wikipedia już teraz zyskała dzięki niemu ponad 400 zdjęć oraz materiały wideo o europejskim folklorze.
 6. Zachęcaliśmy wikipedystów do wzbogacania Wikipedii o hasła na określone tematy. W cotygodniowych konkursach Tygodni Tematycznych nagradzaliśmy najaktywniejszych twórców haseł na dany temat, dzięki czemu Wikipedia wzbogaciła się o artykuły dotyczące m.in. okrętów, chemii, muzyki, sportu, geografii czy nawet gier komputerowych. Wzięliśmy też udział w międzynarodowym konkursie edycyjnym CEE Spring 2016, podczas którego wikipedyści z całego świata pisali hasła dotyczące Europy Środkowej i Wschodniej. Polska Wikipedia zyskała dzięki temu ponad 900 haseł.
 7. Wspólnie z instytucjami kultury pracowaliśmy na rzecz łatwego dostępu do dzieł sztuki, obiektów muzealnych, zdjęć i archiwaliów. Chcemy, aby mógł obejrzeć je każdy, kto ma dostęp do Wikipedii. Dzięki nawiązanym współpracom hasła tej encyklopedii ilustrują teraz m.in. materiały Narodowego Muzeum Morskiego, czy Europejskiego Centrum Solidarności. W sumie w 2016 roku pozyskaliśmy od instytucji kultury ok. 6000 materiałów multimedialnych!
 8. Wsparliśmy wyprawę fotograficzną na polsko-czeską granicę, dzięki czemu zdobyliśmy ponad 1800 zdjęć mieszczących się w tamtym rejonie miejscowości.
 9. Nagraliśmy profesjonalne, aktorskie interpretacje dzieł literaturypoezji miłosnej Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Sztuki kochania Owidiusza. Wszystkie nagrania dostępne są dla każdego, zupełnie za darmo.
 10.  Zorganizowaliśmy ekspedycję motoryzacyjną, która przyniosła Wikipedii 600 fotografii obiektów związanych z motoryzacją i techniką, z różnych muzeów Polski.

To tylko część tego, co zrobiliśmy dla wolnej wiedzy i kultury w zeszłym roku. Pamiętajcie, że możecie pomóc nam, przekazując 1% podatku dla Wikipedii i jej rozwoju (KRS 0000244732). Dziękujemy!

2 komentarze na temat “10 rzeczy, które zrobiliśmy dla Wikipedii w 2016 roku”

 1. „Zorganizowaliśmy 17 warsztatów i wykładów uczących edytowania Wikipedii…”

  Czy tym razem da się zauważyć jakieś efekty?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum