Czy wiecie, że w Wikipedii nie znajdziecie fałszywych wpisów, opublikowanych jako żarty primaaprilisowe? Nasza społeczność już jakiś czas temu uznała, że oszukiwanie czytelników nie przystoi encyklopedii. Ale nie przeszkadza nam to pisać o nowszych i starszych żartach dokonanych przez innych. Zapraszamy do subiektywnego wyboru haseł o mistyfikacjach, oszustwach i dowcipach (nie tylko primaaprilisowych).
- Monotlenek diwodoru – już od 1990 roku ludzie ostrzegani są przed tą niezwykle groźną substancją, która jest głównym składnikiem kwaśnych deszczów, wdychana może doprowadzić do śmierci, a w postaci gazowej może powodować oparzenia. Prowadzi też do erozji gruntów i niszczenia zabytków. Czym jest ta straszliwa substancja? Przeczytajcie na Wikipedii.
- 1 kwietnia 1976 roku słuchacze radia BBC dowiedzieli się o zbliżającym się jowiszowo-plutonowym efekcie grawitacyjnym. Koniunkcja planet miała doprowadzić do zmniejszenia się ziemskiej grawitacji i w efekcie – umożliwić lewitowanie. Choć cała sprawa była mistyfikacją, do radia dzwonili ludzie, którzy doświadczyli tego fenomenu.
- W 2000 roku pojawiła się strona zawierająca instrukcje dotyczące wyhodowania żywego kota w butelce i utrzymywania go tam w formie ozdoby. Choć Bonsai Kitten było mistyfikacją, wzbudziło protesty oburzonych miłośników zwierząt, którzy uznali żart za prawdziwy.
- Nie tylko 1 kwietnia można zostać zrickrollowanym, ale wtedy jest to szczególnie częste.
- 17 maja 1991 roku rosyjska telewizja opublikowała materiał, z którego wynikało, że na skutek nadużywania grzybów halucynogennych Lenin stał się grzybem. W mistyfikację tę uwierzyło tak wielu Rosjan, że regionalny komitet Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego zmuszony był zdementować tę informację.
- Koń Hans miał rzekomo potrafić rozwiązywać zadania matematyczne, komunikować się z ludźmi i oznaczać bieżącą datę. Potrzeba było dwóch specjalistycznych komisji, aby udowodnić, że to nieprawda.
- W 1910 roku grupa artystów (wśród nich Virginia Woolf) założyła turbany i przyciemniła sobie twarze i używając wymyślonego języka (w tym okrzyków Bunga bunga!) udawała delegację Abisyńskich książąt. W mistyfikację (znaną teraz jako Dreadnought Hoax) uwierzyło Royal Navy, które oprowadziło rzekomych arystokratów po swoim okręcie flagowym.
- W 1964 roku na wystawie sztuki furorę robiły obrazy nieznanego francuskiego malarza awangardowego Pierre’a Brassau. W rzeczywistości malarz nie istniał, a wszystkie obrazy zostały namalowane przez szympansa. Była to mistyfikacja dziennikarza, który chciał sprawdzić czy krytycy potrafią odróżnić prawdziwe dzieło sztuki od malowidła stworzonego przez małpę.
- W 1874 roku w czasopiśmie medycznym ukazał się tekst Legranda Caspersa, który opisywał rzekomy przypadek zapłodnienia kobiety przez pocisk z broni palnej. Kula miała najpierw ugodzić mężczyznę w mosznę, a następnie (niosąc plemniki) rykoszetem trafić w brzuch młodej dziewczyny, zapładniając ją. Nie wiadomo, czy Caspers wierzył w swoją historię, czy celowo wprowadził czytelników w błąd. Wiadomo jednak, że dało się nabrać kilka czasopism, które przedrukowały jego historię.
- W latach 50. Wielka Brytania rozważała rozmieszczenie na terenie Niemiec ładunków jądrowych (min), ogrzewanych przez żywe kury. Choć informację tę uznano za żart primaaprilisowy, jednak dla odmiany była to całkowita prawda.