Wikimedia Polska

1 kwietnia 2016

Na Prima Aprilis - mistyfikacje i żarty, o których przeczytasz w Wikipedii

Wikipedia / Natalia Szafran-Kozakowska

Czy wiecie, że w Wikipedii nie znajdziecie fałszywych wpisów, opublikowanych jako żarty primaaprilisowe? Nasza społeczność już jakiś czas temu uznała, że oszukiwanie czytelników nie przystoi encyklopedii. Ale nie przeszkadza nam to pisać o nowszych i starszych żartach dokonanych przez innych. Zapraszamy do subiektywnego wyboru haseł o mistyfikacjach, oszustwach i dowcipach (nie tylko primaaprilisowych).

  1. Monotlenek diwodoru – już od 1990 roku ludzie ostrzegani są przed tą niezwykle groźną substancją, która jest głównym składnikiem kwaśnych deszczów, wdychana może doprowadzić do śmierci, a w postaci gazowej może powodować oparzenia. Prowadzi też do erozji gruntów i niszczenia zabytków. Czym jest ta straszliwa substancja? Przeczytajcie na Wikipedii.
  2. 1 kwietnia 1976 roku słuchacze radia BBC dowiedzieli się o zbliżającym się jowiszowo-plutonowym efekcie grawitacyjnym. Koniunkcja planet miała doprowadzić do zmniejszenia się ziemskiej grawitacji i w efekcie – umożliwić lewitowanie. Choć cała sprawa była mistyfikacją, do radia dzwonili ludzie, którzy doświadczyli tego fenomenu.
  3. W 2000 roku pojawiła się strona zawierająca instrukcje dotyczące wyhodowania żywego kota w butelce i utrzymywania go tam w formie ozdoby. Choć Bonsai Kitten było mistyfikacją, wzbudziło protesty oburzonych miłośników zwierząt, którzy uznali żart za prawdziwy.
  4. Nie tylko 1 kwietnia można zostać zrickrollowanym, ale wtedy jest to szczególnie częste.
  5. 17 maja 1991 roku rosyjska telewizja opublikowała materiał, z którego wynikało, że na skutek nadużywania grzybów halucynogennych Lenin stał się grzybemW mistyfikację tę uwierzyło tak wielu Rosjan, że regionalny komitet Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego zmuszony był zdementować tę informację.
  6. Koń Hans miał rzekomo potrafić rozwiązywać zadania matematyczne, komunikować się z ludźmi i oznaczać bieżącą datę. Potrzeba było dwóch specjalistycznych komisji, aby udowodnić, że to nieprawda.
  7. W 1910 roku grupa artystów (wśród nich Virginia Woolf) założyła turbany i przyciemniła sobie twarze i używając wymyślonego języka (w tym okrzyków Bunga bunga!) udawała delegację Abisyńskich książąt. W mistyfikację (znaną teraz jako Dreadnought Hoax) uwierzyło Royal Navy, które oprowadziło rzekomych arystokratów po swoim okręcie flagowym.
  8. W 1964 roku na wystawie sztuki furorę robiły obrazy nieznanego francuskiego malarza awangardowego Pierre’a Brassau. W rzeczywistości malarz nie istniał, a wszystkie obrazy zostały namalowane przez szympansa. Była to mistyfikacja dziennikarza, który chciał sprawdzić czy krytycy potrafią odróżnić prawdziwe dzieło sztuki od malowidła stworzonego przez małpę.
  9. W 1874 roku w czasopiśmie medycznym ukazał się tekst Legranda Caspersa, który opisywał rzekomy przypadek zapłodnienia kobiety przez pocisk z broni palnej. Kula miała najpierw ugodzić mężczyznę w mosznę, a następnie (niosąc plemniki) rykoszetem trafić w brzuch młodej dziewczyny, zapładniając ją. Nie wiadomo, czy Caspers wierzył w swoją historię, czy celowo wprowadził czytelników w błąd. Wiadomo jednak, że dało się nabrać kilka czasopism, które przedrukowały jego historię.
  10. W latach 50. Wielka Brytania rozważała rozmieszczenie na terenie Niemiec ładunków jądrowych (min), ogrzewanych przez żywe kury. Choć informację tę uznano za żart primaaprilisowy, jednak dla odmiany była to całkowita prawda.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum