Wikimedia Polska

1 stycznia 2015

Rok 2014 w Stowarzyszeniu Wikimedia Polska

Stowarzyszenie / Natalia Szafran-Kozakowska

Zyczenia

 

Koniec roku sprzyja podsumowaniom, warto więc zerknąć na to, co udało nam się osiągnąć przez ostatnie 12 miesięcy. Dla Stowarzyszenia Wikimedia Polska był to na pewno rok intensywnego rozwoju – wdrożyliśmy nowe projekty nakierowane na pozyskiwanie treści, z sukcesem kontynuowaliśmy działania z zeszłego roku, przeprowadziliśmy rekrutację nowych pracowników, braliśmy udział w międzynarodowych konferencjach, organizowaliśmy spotkania. 2014 był na pewno rokiem zmian, chociażby dlatego, że zmienił się częściowo skład zarządu. Zdecydowaliśmy się też na sprofesjonalizowanie niektórych naszych działań – pracę zaczęła koordynatorka GLAM, dzięki czemu znacznie zintensyfikował się proces nawiązywania współpracy z instytucjami kultury, zatrudniliśmy także dwie osoby odpowiedzialne za kontakty z mediami i naszą obecność w mediach społecznościowych. To sprawia, że wyszliśmy bardziej na zewnątrz – do dziennikarzy, do czytelników, do instytucji. Podobne zadanie ma projekt Badania i Rozwój, który ma ułatwić użytkownikom korzystanie i współtworzenie Wikipedii. Te wszystkie działania oparte są na przekonaniu, że  projekty Wikimedia tworzymy dla ludzi, nie dla siebie, że chcemy, żeby nas czytano, żeby wiedziano jak działamy, żeby łatwo można było do nas dołączyć – mówi Wojciech Pędzich z zarządu Stowarzyszenia.

To był także rok  inspirujących projektów, przeprowadzonych z naszymi wolontariuszami. Trudno byłoby wymienić je wszystkie, dlatego Biuro Prasowe przygotowało dla Was całkowicie subiektywny wybór najciekawszych i najbardziej udanych z nich.

Nagranie kolęd polskich i bajek Artura Oppmana –  kiedy myślimy o poszerzaniu zasobów Wikimedia Commons (repozytorium multimediów dla Wikipedii i jej projektów siostrzanych) myślimy najczęściej o gromadzeniu materiałów wizualnych. Niesłusznie. Te dwa projekty pokazują, że zasoby dźwiękowe  – aranżacje muzyczne, nagrania utworów literackich na wolnych licencjach – również mają ogromną wartość dla odbiorców i znakomicie mogą realizować cele edukacyjne projektów Wikimedia. Już teraz możemy zdradzić, że tego typu projekty będą kontynuowane w przyszłym roku – trwa gromadzenie głosów znanych osób i opracowywanie projektu związanego z nagraniem utworów pewnego wybitnego poety.

Wiki Lubi Wildę – projekt poszerzania zasobów dotyczących poznańskiej dzielnicy Wilda, przeprowadzony wspólnie ze Stowarzyszeniem Wildecka Inicjatywa Lokalna WILdzianie i Fundacją SPOT.; warsztaty edytowania, spacer fotograficzny, tabliczki z kodami QR, zbieranie fotografii, pisanie haseł. Uzyskano ok. 400 zdjęć, napisano lub poprawiono 6 haseł, w planach jest rozmieszczenie tabliczek informacyjnych. To była cenna lekcja ze współpracy wikipedystów z aktywistami miejskimi, która pokazała, że warto działać lokalnie, w swoim mieście i swojej dzielnicy.

Wiki Lubi E-podręczniki – konkurs poświęcony gromadzeniu materiałów ilustracyjnych do cyfrowych podręczników.  Autorzy podręczników zyskali kilkaset cennych rysunków, grafik i fotografii do wykorzystania w treści e-booków, Wikimedia Commons poszerzyło swoje zasoby, uczestnicy projektu zyskali wiedzę o projektach Wikimedia i o wolnych licencjach. Czyli potwierdzenie tezy, że tam, gdzie Wikimedia spotykają się z edukacją, wszyscy wygrywają.

Wikigranty – program mikrograntów dla wolontariuszy, dzięki któremu mogą oni uzyskać wsparcie finansowe przy zakupie materiałów potrzebnych im do wzbogacania projektów Wikimedia (czyli np. książek, dostępu do baz danych itp.). Ten projekt rozpoczął się co prawda 8 lat temu, ale w mijającym roku, dzięki zwiększonemu budżetowi i intensywnej kampanii informacyjnej na jego temat, udało się dotrzeć do większej liczby użytkowników i rozpatrzyć aż o 250% więcej wniosków niż rok wcześniej. Oby tak dalej!

Nagrody dla uczestników Tygodni Tematycznych w Wikipedii – co jakiś czas w Wikipedii organizowane są tygodnie tematyczne, w czasie których uczestnicy piszą i poprawiają hasła na określony temat. Od niedawna najaktywniejsi z nich mogą otrzymać od Stowarzyszenia nagrody w postaci materiałów źródłowych, np. książek naukowych. Nie tylko motywujemy uczestników do pisania haseł, ale też dajemy im w nagrodę publikacje, dzięki którym mogą pisać ich jeszcze więcej. Nie może być lepiej!

Współpraca z Archiwum Państwowym w Poznaniu –  działania naszej koordynatorki GLAM pozwalają podejrzewać, że 2015 rok upłynie nam pod znakiem wspaniałych projektów podejmowanych wspólnie z archiwami, bibliotekami, muzeami czy galeriami. Ale i w 2014 nie próżnowaliśmy – kontynuowaliśmy współpracę z Kancelarią Senatu (ponad 1300 rewelacyjnych fotografii na wolnych licencjach!) i rozpoczęliśmy kooperację z Archiwum Państwowym w Poznaniu, dzięki której na Wikimedia Commons pojawiły się skany cennych materiałów archiwalnych – fotografii i dokumentów o wysokiej wartości encyklopedycznej. Ta współpraca pokazała też jak ogromną wartość mają życzliwi Wikimediom pracownicy instytucji.

To był także rok sukcesu naszych projektów – w Wikipedii przybyło 64 592 artykułów (średnio 177 nowych haseł dziennie), śląska Wikipedia i Wikipodróże świętowały pojawienie się hasła nr 3000, Wikisłownik przekroczył pół miliona haseł, a Wikiźródła mają już ponad 150 000 stron. Wikibooks zawierają już 333 podręczniki, na Wikinews systematycznie przybywało informacji, dzięki czemu projekt ma już 13640 stron, a polskie Wikicytaty pozostają najbardziej rozbudowaną wersją językową tego projektu. Zyskaliśmy też cenny dowód uznania od naszych czytelników – w Słubicach postawiono pierwszy na świecie pomnik Wikipedii, wyraz wdzięczności za pracę wolontariuszy, działających na rzecz wolnej wiedzy.

Co przed nami w 2015 roku? Nowy konkurs fotograficzny o tematyce przyrodniczej, udostępnienie zasobów ważnych instytucji kulturalnych, kolejna edycja Wikiekspedycji czyli wyprawy wikipedystów w celu pozyskiwania materiałów faktograficznych, warsztaty, współpraca z uczelniami, jeszcze więcej ciekawych pomysłów, jeszcze więcej wolnej wiedzy dla naszych czytelników i (miejmy nadzieję) jeszcze więcej wolontariuszy dzielących się swoją wiedzą i pasją. Nie możemy się doczekać!

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum