Dziś Wirtualna Polska opublikowała artykuł na temat wandalizmu w haśle na Wikipedii poświęconym Jennifer Lawrence. W artykule pojawiło się trochę nieścisłości, które chcielibyśmy sprostować:
1. Wandalizm związany z nagimi zdjęciami aktorki dotyczył tylko anglojęzycznej Wikipedii, która jest tylko jedną z ponad 200 wersji językowych. Na pozostałych widniały prawidłowe fotografie aktorki.
2. Jennifer Lawrence nie ma oficjalnej strony w Wikipedii – istnieje jedynie artykuł encyklopedyczny jej poświęcony. Wikipedia nie jest serwisem społecznościowym, nikt nie ma w nim swojej strony, jest encyklopedią, w której pojawiają się hasła na dany temat.
3. Jennifer Lawrence nie musiała walczyć o usunięcie tego wandalizmu, został on usunięty w ramach rutynowych działań związanych z patrolowaniem zmian w treści Wikipedii i repozytorium materiałów multimedialnych, z którego korzysta.
Wolontariusze tworzący encyklopedię nieustannie śledzą pojawiające się w niej zmiany i reagują na wszelkie nadużycia. Codziennie wycofywane są tysiące wandalizmów we wszystkich wersjach językowych, wiele z nich znika w przeciągu sekund od pojawiania się. Sytuacja opisana w artykule jest przykładem na to, że chociaż wydawałoby się, że encyklopedia, którą każdy może edytować będzie łatwo padała ofiarą wandalizmów, to jednak w praktyce okazuje się, że społeczność edytorów sprawnie reaguje na takie przypadki.
„Łatwo padała”. Nie „łatwo podała”.