Wikimedia Polska

9 października 2014

Nieścisłości w artykule dotyczącym wandalizmu w haśle o Jennifer Lawrence

Wikipedia / Natalia Szafran-Kozakowska

Jennifer
Jennifer Lawrence – fotografia wykorzystywana w hasłach na Wikipedii (Fot. Jenn Deering Davis, licencja CC-BY-2.0)

Dziś Wirtualna Polska opublikowała artykuł na temat wandalizmu w haśle na Wikipedii poświęconym Jennifer Lawrence. W artykule pojawiło się trochę nieścisłości, które chcielibyśmy sprostować:

1. Wandalizm związany z nagimi zdjęciami aktorki dotyczył tylko anglojęzycznej Wikipedii, która jest tylko jedną z ponad 200 wersji językowych. Na pozostałych widniały prawidłowe fotografie aktorki.

2. Jennifer Lawrence nie ma oficjalnej strony w Wikipedii – istnieje jedynie artykuł encyklopedyczny jej poświęcony. Wikipedia nie jest serwisem społecznościowym, nikt nie ma w nim swojej strony, jest encyklopedią, w której pojawiają się hasła na dany temat.

3. Jennifer Lawrence nie musiała walczyć o usunięcie tego wandalizmu, został on usunięty w ramach rutynowych działań związanych z patrolowaniem zmian w treści Wikipedii i repozytorium materiałów multimedialnych, z którego korzysta.

Wolontariusze tworzący encyklopedię nieustannie śledzą pojawiające się w niej zmiany i reagują na wszelkie nadużycia. Codziennie wycofywane są tysiące wandalizmów we wszystkich wersjach językowych, wiele z nich znika w przeciągu sekund od pojawiania się. Sytuacja opisana w artykule jest przykładem na to, że chociaż wydawałoby się, że encyklopedia, którą każdy może edytować będzie łatwo padała ofiarą wandalizmów, to jednak w praktyce okazuje się, że społeczność edytorów sprawnie reaguje na takie przypadki.

 

1 komentarz na temat “Nieścisłości w artykule dotyczącym wandalizmu w haśle o Jennifer Lawrence”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum