Bądź na bieżąco!

Kultura ludowa w pigułce

Kolejna współpraca z instytucją kultury, dzięki której zasoby Wikipedii wzbogacą się o archiwalne fotografie, ilustracje, mapy itp. Już wkrótce będziemy mogli oglądać oraz korzystać z materiałów etnograficznych z Archiwum Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, które przechowywane są obecnie w zbiorach Biblioteki Cyfrowej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Stowarzyszenie Wikimedia Polska dzięki współpracy z muzeami, archiwami, bibliotekami, galeriami i innymi instytucjami kultury pozyskała dziesiątki tysięcy zdjęć, plików multimedialnych i innych materiałów archiwalnych niezwykle ważnych dla zachowania dziedzictwa kulturowego. Wszystkie pliki są dostępne w domenie publicznej, co oznacza, że każdy może z nich swobodnie korzystać – zarówno w celach edukacyjnych czy nawet komercyjnych. Wszystkie materiały znajdują się w zasobach Wikimedia Commons – projektu, który został utworzony jako magazyn ilustracji, zdjęć i plików multimedialnych dla wszystkich wersji językowych Wikipedii i projektów Wikimedia Foundation.

Kolejnymi, wyjątkowymi materiałami etnograficznymi podzielą się Polskie Towarzystwo Ludoznawcze i Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Wrocławskiego. Materiały dotyczą dziedzin tradycyjnej kultury ludowej takiej jak strój ludowy i jego zdobnictwo, rzemiosło i rękodzieło, obrzędowość, codzienne życie i folklor. Udostępnione zostaną m.in. zeszyty Atlasu Polskich Strojów Ludowych, dokumenty dotyczące regionalnych strojów ludowych woj.łódzkiego, w tym próbki tkanin, rękopisy na temat ludowych obrzędów: tańców i pieśni, wesela, ostatków czy zapiski o tym, jak wyglądało i z czego składało się chłopskie pożywienie.

Łącznie udostępnionych zostanie ok. 70 plików.

Podobne strony

Większość CEE Spring 2020 za nami!

Projekty Stowarzyszenia Wikipedia

Wiosna jest porą roku, gdy szczególnie zachęcamy do pisania o regionie bardzo szeroko pojętej Europy środkowej i wschodniej. Serdeczne zachęty kierujemy także tym razem, zwłaszcza gdy pandemia zostawia nam podróże….

Read more

Najlepsze ilustracje Wikimedia Commons roku 2019 wybrane

Światowe Wikimedia Wikimedia Commons

Konkurs na Grafikę Roku 2019 (Picture of the Year, POTY 2019) Wikimedia Commons rozstrzygnięty! Przedstawiamy wspaniałych laureatów.

Read more

Ostatni dzwonek by wskazać cel swojego 1% podatku

Stowarzyszenie

Drodzy Czytelnicy, Sympatycy i Wolontariusze Wikipedii i Wikimediów! W zeszłym roku Wikipedia ukończyła 18 lat. Jej wolontariusze, od 2001 roku zbierający sumę ludzkiej wiedzy, uczynili ją największym źródłem faktów w….

Read more