Wikimedia Polska

Nasze projekty

Pomagamy zbierać sumę ludzkiej wiedzy.

Poznaj nasze Projekty

Naszą misję realizujemy na różne sposoby. Poniżej opisujemy szerzej niektóre z naszych działań.

Projekt #1lib1ref

to globalna inicjatywa zachęcająca bibliotekarzy, badaczy i każdego, kto jest zainteresowany rozwojem wolnej wiedzy, do dodawania przypisów do artykułów na Wikipedii.

Wikiteka

to projekt przygotowany dla nauczycieli-bibliotekarzy i nauczycielek-bibliotekarek w szkołach, który powstał w celu wzmocnienia ich kompetencji liderskich.

Wikiszkoła

to inicjatywa edukacyjna, która wykorzystuje wolne zasoby i technologie informacyjne do wspierania procesu nauczania.

Kurs Wikiszkoła-Uniwersytety

(odbyły się już 3 edycje) to kurs w typie MOOC, wprowadzający osoby pracujące i studiujące na uczelniach wyższych w historię, ideę i zasady tworzenia oraz korzystania z Wikipedii oraz jej projektów siostrzanych.

GLAM-Wiki

współpracujemy z galeriami, bibliotekami, archiwami, muzeami i innymi instytucjami dziedzictwa w celu poszerzania zbiorów wolnej wiedzy o reprodukcje dzieł sztuki, materiały archiwalne, fotografie, filmy czy nagrania audio o wysokiej wartości edukacyjnej.

Wiki Lubi Zabytki

to konkurs fotograficzny organizowany przez społeczność Wikimedia Polska, który ma na celu gromadzenie zdjęć zabytków i obiektów dziedzictwa kulturowego w Polsce.

Wiki Science Competition

to międzynarodowy konkurs fotograficzny organizowany przez społeczność Wikimedia, mający na celu promowanie nauki poprzez gromadzenie wysokiej jakości materiałów wizualnych związanych z nauką i badaniami.

(Nie)znane kobiety Wikipedii

to inicjatywa mająca na celu zwiększenie reprezentacji kobiet na Wikipedii poprzez tworzenie i rozbudowę artykułów na temat wybitnych, lecz często pomijanych lub mało znanych kobiet z różnych dziedzin, takich jak nauka, sztuka, literatura, polityka czy działalność społeczna.

Aktualności

Czym jest grywalizacja? Grywalizacja, zwana również gamifikacją, to wykorzystanie mechanizmów gier w …

Co to są Wikigranty? Wikigranty to program grantowy prowadzony przez Wikimedia Polska, …

Polska społeczność Wikipedii, wspierana przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska, podjęła się niezwykłego wyzwania. …

Komu mogę zadać
dodatkowe pytania?