Wiki Lubi Zabytki 2024
O konkursie
Z przyjemnością ogłaszamy kolejną edycję konkursu “Wiki Lubi Zabytki”. Jest to otwarty konkurs fotograficzny, do którego zapraszamy wszystkich pasjonatów fotografii. 10 najlepszych zdjęć tegorocznej edycji “Wiki Lubi Zabytki” trafi do międzynarodowego finału konkursu Wiki Loves Monuments, gdzie będzie rywalizować ze zdjęciami z kilkudziesięciu krajów.
Celem konkursu jest sfotografowanie i zachowanie dla przyszłych pokoleń zabytków Polski i świata. Ideą jest zgromadzenie dokumentacji polskiego dziedzictwa materialnego i udostępnienie go za darmo każdemu na świecie.
Konkursowe fotografie staną się częścią zasobów multimedialnych Wikipedii i będą mogły ilustrować hasła w jej niemal 300 wersjach językowych. Fotografie będą mogły też być używane – zupełnie za darmo – m.in. w celach edukacyjnych czy promocyjnych.
Konkurs trwa od 1 do 30 września.
O konkursie „Wiki lubi zabytki” wiem od lat i uważam, że jest to świetna metoda na wzbogacenie zbiorów Commons o wartościowe i piękne zdjęcia obiektów zabytkowych rozsianych po całej Polsce. Pamiętam z moich studiów architektonicznych oraz historycznosztucznych, że często prowadzący zajęcia mieli do dyspozycji tylko jeden slajd z jakimś budynkiem – trudno było na jego podstawie zrozumieć złożoność danej budowli albo nawet samo to, co czyni ją wartościową na tyle, by uznać ją za zabytek. A przecież nie sposób objechać całej Polski w ramach studenckich zajęć, by zobaczyć wszystkie wartościowe obiekty na własne oczy. W tym kontekście Wikimedia Commons i powstające w ramach konkursu zdjęcia umożliwiają znacznie lepsze poznanie skarbów architektury historycznej.
Radosław Gajda
Architecture is a good idea
Konkurs jest częścią światowej inicjatywy Wiki Loves Monuments.
Pomysł na konkurs narodził się w roku 2010 w Holandii. Rok później w rywalizacji o nagrody uczestniczyło już 5,5 tys. fotografów z 18 państw europejskich (w tym z Polski), którzy przesłali łącznie ponad 168 tys. zdjęć – dzięki temu Wiki Loves Monuments 2011 trafił do Księgi Rekordów Guinnessa w kategorii „Największy Konkurs Fotograficzny”. Trzecia edycja konkursu, która odbywała się w dniach 1-30 września 2012, objęła już cały świat: 15 tys. osób z 35 krajów przesłało ponad 365 tys. zdjęć.
Nieoczywiste Śląskie
Kolejny rok z rzędu, w konkursie zostaną również przyznane nagrody specjalne w kategorii Nieoczywiste Śląskie, organizowanej w partnerstwie z Instytutem im. Wojciecha Korfantego w Katowicach. W jej ramach nagrodzone zostaną trzy zdjęcia pokazujące zabytki województwa śląskiego.
Zdjęcia oceniane będą pod względem nieszablonowego podejścia do tematu (np. sfotografowanie znanego zabytku z nieznanej strony) lub odkrywczej perspektywy (zdjęcia mało znanych zabytków np. znajdujących się w niedużych miejscowościach lub na obszarach wiejskich) albo też niestereotypowego przedstawienia Śląska (np. zabytkowe parki czy pałace).
Odkryjcie swoje Śląskie! Liczymy na Waszą pomysłowość w ujęciu tematu.
JURY 2024
Ewa Caban
Architektka, zawodowo zajmuje się zabytkami materialnymi i niematerialnymi, kierowniczka działu Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Instytucie im. Wojciecha Korfantego w Katowicach (dawny Regionalny Instytut Kultury); wcześniej zastępczyni Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (1999–2006) i p.o. Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (2006–2007). Autorka artykułów dotyczących dziedzictwa kulturowego regionu, autorka i współautorka licznych dokumentacji konserwatorskich.
Wikipedystka od 2011 roku, Popularyzatorka idei otwartej wiedzy, członkini Stowarzyszenia Wikimedia Polska, redaktorka Wikipedii, Wikisłownika i Wikiźródeł. Organizatorka warsztatów edycyjnych „Piątki z Wikipedią” odbywających się w Katowicach od 2018 roku. Wikitrenerka. W ramach GLAM współpracowała m.in. z Centrum Turystyki Kulturowej Trakt w Poznaniu i Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.
Jacek Durski
Fotograf, informatyk, wykładowca. Ukończył krakowską Akademię Fotografii. Od 2014 publikuje zdjęcia w różnych wydawnictwach, a od 2019 roku jego prace można oglądać na wystawach fotograficznych (indywidualnych oraz zbiorowych). Lubi fotografować architekturę, obiekty postindustrialne; tworzy cykle o tematyce społecznej. Jego zdjęcia były wielokrotnie wystawiane i wyróżniane na ogólnopolskich festiwalach fotografii. Z Wikipedią związany od niemal 20 lat. Od 2014 prowadzi Projekt szkolny i akademicki/XLO. Współtwórca projektu Katowice. Prowadzi zajęcia i plenery fotograficzne ze studentami WSTI w Katowicach.
Radosław Gajda
Architekt, wykładowca, youtuber, Warszawiak Roku 2023. Uczył historii architektury i sztuki na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej oraz Europejskiej Akademii Sztuk. Po zakończeniu kariery akademickiej zaczął tworzyć program o architekturze GOOD IDEA na YouTube. Jest współautorem popularnej książki „Archistorie” oraz autorem zbioru esejów „Cztery wymiary architektury”i kryminału architektonicznego “Koszykowa 55”. Ma na koncie także publikacje naukowe. Za popularyzację architektury został przez Prezydenta RP odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.
Krzysztof Koszewski
Doktor habilitowany inżynier architekt, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Członek Rady Programowej Narodowego Instytutu Dziedzictwa w latach 2014-17. Autor monografii pt. „Obrazy architektury. Reprezentacje idei architektonicznej w kontekście współczesnej kultury wizualnej“; autor i współautor publikacji oraz członek zespołów badawczych zajmujących się zastosowaniem nowych technologii w architekturze, zarządzaniem wiedzą o dziedzictwie architektonicznym, informacyjnymi i komunikacyjnymi aspektami procesu twórczego. Na macierzystym wydziale prowadzi zajęcia z komunikacji wizualnej.
Fotograf, realizujący się w tematyce miejskiej i architektonicznej. Laureat pierwszej nagrody w konkursie fotograficznym „Pekin w oczach obcokrajowców” w 2017, współautor zbiorowego albumu fotograficznego „Streets of London” wyd. teNeues.
Kamila Neuman
Prawniczka z wykształcenia, przez wiele lat związana z instytucjami kultury gdzie m.in. koordynowała wystawy i współpracowała z artystami. Z pasji fotografka.Laureatka m.in. konkursu z okazji 20-lecia FOTOJOKER w Polsce, zaangażowana w działania kolektywu fotografek TiT Collective. Aktywna użytkowniczka i edytorka projektu Wikimedia Commons, entuzjastka wolnych multimediów, na co dzień menadżerka ds. Otwartej Kultury w Stowarzyszeniu Wikimedia Polska. Koordynatorka konkursu fotografii naukowej Wiki Science Competition 2021 oraz konkursu Wiki Lubi Zabytki 2022.
Natalia Szcześniak
Architektka i urbanistka, youtuberka. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, studiowała także scenografię na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Współautorka bestsellerowej książki Archistorie. Od 2014 roku współtworzy program GOOD IDEA, w którym popularyzuje wiedzę o architekturze, sztuce i przestrzeni miejskiej. Pomysłodawczyni i współautorka platformy e-learningowej i kursów online GOOD IDEA, w tym kursu „Jak wybrać mieszkanie” pomagającego odnaleźć się na trudnym rynku mieszkaniowym. Wydawczyni książki Cztery wymiary architektury.
Wszystkie płaszczyzny jej aktywności łączy działanie na rzecz lepiej zaprojektowanego świata – od mądrej lokalizacji wieżowców po równy dostęp do publicznych toalet. Za działalność popularyzatorską odznaczona przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi.
Zwycięzcy edycji 2024!
Ilość zdjęć nadesłanych w konkursie w tym roku przerosła nasze oczekiwania – otrzymaliśmy niemal 20 tysięcy zdjęć. Nadesłane propozycje były ogromnie różnorodne, wiele było zdjęć bardzo dobrych technicznie, wysokiej jakości, przemyślanych kompozycyjnie i o wysokich walorach estetycznych. Co ciekawe, w tym roku zauważyliśmy też dużo zdjęć nadesłanych przez użytkowników_czki z zagranicy, co sugeruje wpływ Wikimanii, międzynarodowego święta społeczności Wikimedia, która w tym roku odbyła się w sierpniu w Katowicach i zgromadziła 1000 Wikimedian z całego świata.
Katarzyna Makowska
Menadżerka ds. otwartej nauki, Wikimedia Polska, koordynatorka konkursu.
Kategoria: Najlepsza pojedyncza fotografia
Zwycięskie prace
Nagrody za najlepsze pojedyncze fotografie otrzymują:
Miejsce I Gswito
- Uzasadnienie jury:
Za sugestywną i spójną kolorystykę, gdzie dzięki fantastycznej grze śniegiem i światłem, pierwszy plan zdaje się być czarno biały. Daje to efekt momentu uchwyconego tuż przed wschodem słońca i ciekawą warstwowość. Jednocześnie, przemyślany jest układ kompozycyjny, samotna kaplica i otaczające ją drzewa, dzięki czemu zdjęcie jest nie tylko ciekawe plastycznie ale i informacyjne. Pokazuje zabytek jako integralną część krajobrazu. Zdjęcie skłania do zatrzymania się i zadumy.
Miejsce II Henryk Niestrój
- Uzasadnienie jury:
Bardzo nastrojowe zdjęcie, jednocześnie doskonale pokazujące fotografowany zabytek. Obiekt ujęty jest w interesujący, nieco tajemniczy sposób, świetnie grają kolory, nadając mu „jesieniarski” klimat. Jednocześnie forma i detale obiektu są czytelnie ukazane. Zastosowana kompozycja wręcz zaprasza obserwatora do „wejścia” na most.
Miejsce III Jacek Halicki
- Uzasadnienie jury:
Za oddanie dramatyzmu powodzi i zamrożenie w czasie decydującego dla zabytku momentu. Czy most i stare miasto za chwilę zostaną zupełnie zalane, co się z nimi stanie, czy przetrwają? Zdjęcie jest uderzające i wywołuje emocje. Mamy tu do czynienia z fotografią świadectwa o charakterze niemal reporterskim, a jego wagę podkreśla refleksja, że żywioł który coraz częściej nas dotyka w ogromnej mierze dotyczy też zabytków.
Wyróżnienia
Nagroda za szczególne zaangażowanie w konkurs
Jury brało pod uwagę liczbę i jakość zgłoszonych do konkursu zdjęć:
Miejsce I Jacek Halicki (2356 załadowanych zdjęć)
- Uzasadnienie jury:
Za dużą ilość różnorodnych i dobrych jakościowo zdjęć, zarówno ciekawych ujęć jak i materiałów, które się nadają do dokumentowania artykułów, z czego aż 743 zdjęcia są już użyte w Wikipedii.
Miejsce II Zala (6260 załadowanych zdjęć)
- Uzasadnienie jury:
Za wyróżniającą się ilość zdjęć, w tym niemało solidnych jakościowo ujęć.
Miejsce III Gswito (75 załadowanych zdjęć)
- Uzasadnienie jury:
Za swój styl, dużo dobrych wizualnie zdjęć z widokami zamków i innych obiektów z drona
Kategoria: Nieoczywiste Śląskie
W kategorii „Nieoczywiste Śląskie” stworzonej we współpracy z Instytutem Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach nagrody otrzymują:
Miejsce I Gswito
- Uzasadnienie jury:
Zdjęcie urzeka fenomenalną kolorystyką. Autor ujął obiekt w złotej godzinie. Kompozycja pozwala podziwiać zarówno zabytek, jak i nowoczesne tło miasta.
Miejsce II RafałRostecki97
- Uzasadnienie jury:
Obiekt ujęty z żabiej perspektywy, interesująca kompozycja podkreślona wschodem słońca.
Miejsce III Jerychoo
- Uzasadnienie jury:
Zwracające uwagę ujęcie ozdobnego szkła. Zdjęcie w wyjątkowy sposób ukazuje przemijanie.
Serdecznie gratulujemy autorom i autorkom nagrodzonych i wyróżnionych fotografii.
Dziękujemy również za udział wszystkim uczestnikom konkursu, bo dzięki Waszemu niezwykłemu zaangażowaniu zwiększa się ilość i jakość zasobów dokumentujących polskie zabytki.
PARTNERZY KONKURSU
PATRONAT MEDIALNY
Fotografie nagrodzone w 2023 r
Kategoria: Najlepsza pojedyncza fotografia
Zwycięskie prace
Wyróżnienia
Wyróżnienie 5
Kraków, kościół archiprezbiterialny
pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie,
Autor: Michalpe96
Kategoria: Nieoczywiste Śląskie
Miejsce 3
Bytom, wieża wodna tzw. zegarowa w Bytomiu (na wprost, Q117693534) i dziedziniec; widok przez okno, zauważalne niedoskonałości i zabrudzenia starej szyby,
Autor: Adrian Tync
Kontakt
Katarzyna Makowska
Menadżerka ds. otwartej nauki
katarzyna.makowska@wikimedia.pl
Dla mediów
Kontakt
Jolanta Drzewakowska
Menadżerka ds. komunikacji i PR
jolanta.drzewakowska@wikimedia.pl