Wikimedia Polska

28 czerwca 2019

Kultura ludowa w pigułce

Współpraca z instytucjami / Agnieszka Marszał

Kolejna współpraca z instytucją kultury, dzięki której zasoby Wikipedii wzbogacą się o archiwalne fotografie, ilustracje, mapy itp. Już wkrótce będziemy mogli oglądać oraz korzystać z materiałów etnograficznych z Archiwum Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, które przechowywane są obecnie w zbiorach Biblioteki Cyfrowej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Stowarzyszenie Wikimedia Polska dzięki współpracy z muzeami, archiwami, bibliotekami, galeriami i innymi instytucjami kultury pozyskała dziesiątki tysięcy zdjęć, plików multimedialnych i innych materiałów archiwalnych niezwykle ważnych dla zachowania dziedzictwa kulturowego. Wszystkie pliki są dostępne w domenie publicznej, co oznacza, że każdy może z nich swobodnie korzystać – zarówno w celach edukacyjnych czy nawet komercyjnych. Wszystkie materiały znajdują się w zasobach Wikimedia Commons – projektu, który został utworzony jako magazyn ilustracji, zdjęć i plików multimedialnych dla wszystkich wersji językowych Wikipedii i projektów Wikimedia Foundation.

Kolejnymi, wyjątkowymi materiałami etnograficznymi podzielą się Polskie Towarzystwo Ludoznawcze i Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Wrocławskiego. Materiały dotyczą dziedzin tradycyjnej kultury ludowej takiej jak strój ludowy i jego zdobnictwo, rzemiosło i rękodzieło, obrzędowość, codzienne życie i folklor. Udostępnione zostaną m.in. zeszyty Atlasu Polskich Strojów Ludowych, dokumenty dotyczące regionalnych strojów ludowych woj.łódzkiego, w tym próbki tkanin, rękopisy na temat ludowych obrzędów: tańców i pieśni, wesela, ostatków czy zapiski o tym, jak wyglądało i z czego składało się chłopskie pożywienie.

Łącznie udostępnionych zostanie ok. 70 plików.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum