Bądź na bieżąco!

Tysiące historycznych zdjęć z archiwum NAC ilustrują hasła Wikipedii

Narodowe Archiwum Cyfrowe zaprasza do korzystania ze swoich zbiorów – historycznych fotografii w wysokiej rozdzielczości, udostępnionych w wolnej bibliotece mediów Wikimedia Commons.

Blisko 6 tysięcy fotografii ze zbiorów NAC można już znaleźć w Wikimedia Commons. Narodowe Archiwum Cyfrowe zaprasza wikipedystów oraz wszystkich zainteresowanych zarówno do korzystania ze zdjęć, jak również do rozwijania biogramów osób widocznych na zdjęciach, haseł o historycznych wydarzeniach czy budynkach z fotografii.

Ponad trzy tysiące spośród udostępnionych zdjęć już ilustruje artykuły w kilkudziesięciu wersjach językowych Wikipedii – w języku polskim, angielskim, rosyjskim, hiszpańskim, niemieckim i wielu innych. Pozwala to zaprezentować i udostępnić zbiory NAC odbiorcom z całego świata.

Pierwszym zbiorem, jaki udostępniony został przez NAC w Wikimedia Commons, jest obszerna kolekcja fotografii, których autorem jest Narcyz Witczak-Witaczyński.

Ułani na koniach, galopująca artyleria konna, szwadrony oficerów, a także najważniejsze osobistości II RP – to główne tematy zdjęć chorążego kawalerii Wojska Polskiego, Narcyza Witczaka-Witaczyńskiego, wojskowego dokumentalisty i fotografa m.in. marszałka Józefa Piłsudskiego. Prezentowane w bibliotece mediów Wikimedia Commons jego zdjęcia pochodzą z lat 1919-1939. Kilka tysięcy zdjęć autorstwa Witczaka-Witaczyńskiego stanowi wyjątkowy dokument międzywojennej Polski. Na zdjęciach można zobaczyć życie codzienne żołnierzy i oficerów, portrety wojskowych, kobiet i dzieci (na fotografiach znajdziemy postaci takie jak Józef Piłsudski, Bolesław Wieniawa-Długoszowski, czy Jan Karcz); oficjalne ceremonie i spotkania prywatne. Jednocześnie fotografie opowiadają niezwykłą historię o życiu ich twórcy. Dziś jego zdjęcia ilustrują w polskiej Wikipedii liczne i różnorodne hasła – na przykład m.in. ORP Ślązak (1917), Kampania wrześniowa, Karabin maszynowy MG08, Ulica Nalewki w Warszawie czy Historia Gdyni.

Marianna Otmianowska, Dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego, mówi o projekcie:

Misją Narodowego Archiwum Cyfrowego jest budowanie nowoczesnego społeczeństwa świadomego swojej przeszłości. Fotografia stała się w XX wieku głównym medium przekazu informacji i wspomnień, a z uwagi na ogrom zniszczeń, jakich dokonała II wojna światowa rola tego typu przekazu jest dziś nie do przecenienia. Jesteśmy dumni ze współpracy z Wikimediami w roku obchodów 100-lecia Niepodległości. W ramach tego projektu planujemy udostępniać Państwu kolejne fotografie – np. autorstwa Henryka Poddębskiego, Zbyszka Siemaszki, czy autorów z Ilustrowanego Kuriera Codziennego.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wykorzystywania fotografii i ilustrowania nimi haseł encyklopedii. Osoby szczególnie zainteresowane fotografiami Narcyza Witczaka-Witaczyńskiego i rozwijaniem jego biogramu oraz powiązanych tematów w Wikipedii prosimy o kontakt pod adresem kultura@wikimedia.pl – mamy dla Was materiały bibliograficzne. Wszystkich zaś zachęcamy do przeglądania i wykorzystywania fotografii z archiwum NAC; wkrótce w bibliotece Wikimedia Commons udostępnione zostaną kolejne historyczne zdjęcia.

Więcej informacji o projekcie znajduje się pod adresem: pl.wikipedia.org/wiki/Wikiprojekt:GLAM/Zbiory NAC.

Podobne strony

Ostatni dzwonek by wskazać cel swojego 1% podatku

Stowarzyszenie

Drodzy Czytelnicy, Sympatycy i Wolontariusze Wikipedii i Wikimediów! W zeszłym roku Wikipedia ukończyła 18 lat. Jej wolontariusze, od 2001 roku zbierający sumę ludzkiej wiedzy, uczynili ją największym źródłem faktów w….

Read more

Kultura ludowa w pigułce

Współpraca z instytucjami

Kolejna współpraca z instytucją kultury, dzięki której zasoby Wikipedii wzbogacą się o archiwalne fotografie, ilustracje, mapy itp.

Read more

Do naszych Darczyńców

Stowarzyszenie

Kończy się kwiecień, a z nim okres składania zeznań PIT i wyboru przeznaczenia swojego 1% podatku. Środki z systemu OPP są podstawą działania naszego zrzeszenia i w imieniu całego Stowarzyszenia….

Read more

Autorzy zdjęć

Wikimedia_Polska_logo