Wikimedia Polska

14 marca 2018

Tysiące historycznych zdjęć z archiwum NAC ilustrują hasła Wikipedii

Projekty Wikimedia /Wikimedia Commons /Współpraca z instytucjami / Thoughtscribe

Narodowe Archiwum Cyfrowe zaprasza do korzystania ze swoich zbiorów – historycznych fotografii w wysokiej rozdzielczości, udostępnionych w wolnej bibliotece mediów Wikimedia Commons.

Blisko 6 tysięcy fotografii ze zbiorów NAC można już znaleźć w Wikimedia Commons. Narodowe Archiwum Cyfrowe zaprasza wikipedystów oraz wszystkich zainteresowanych zarówno do korzystania ze zdjęć, jak również do rozwijania biogramów osób widocznych na zdjęciach, haseł o historycznych wydarzeniach czy budynkach z fotografii.

Ponad trzy tysiące spośród udostępnionych zdjęć już ilustruje artykuły w kilkudziesięciu wersjach językowych Wikipedii – w języku polskim, angielskim, rosyjskim, hiszpańskim, niemieckim i wielu innych. Pozwala to zaprezentować i udostępnić zbiory NAC odbiorcom z całego świata.

Pierwszym zbiorem, jaki udostępniony został przez NAC w Wikimedia Commons, jest obszerna kolekcja fotografii, których autorem jest Narcyz Witczak-Witaczyński.

width=777

Ułani na koniach, galopująca artyleria konna, szwadrony oficerów, a także najważniejsze osobistości II RP – to główne tematy zdjęć chorążego kawalerii Wojska Polskiego, Narcyza Witczaka-Witaczyńskiego, wojskowego dokumentalisty i fotografa m.in. marszałka Józefa Piłsudskiego. Prezentowane w bibliotece mediów Wikimedia Commons jego zdjęcia pochodzą z lat 1919-1939. Kilka tysięcy zdjęć autorstwa Witczaka-Witaczyńskiego stanowi wyjątkowy dokument międzywojennej Polski. Na zdjęciach można zobaczyć życie codzienne żołnierzy i oficerów, portrety wojskowych, kobiet i dzieci (na fotografiach znajdziemy postaci takie jak Józef Piłsudski, Bolesław Wieniawa-Długoszowski, czy Jan Karcz); oficjalne ceremonie i spotkania prywatne. Jednocześnie fotografie opowiadają niezwykłą historię o życiu ich twórcy. Dziś jego zdjęcia ilustrują w polskiej Wikipedii liczne i różnorodne hasła – na przykład m.in. ORP Ślązak (1917), Kampania wrześniowa, Karabin maszynowy MG08, Ulica Nalewki w Warszawie czy Historia Gdyni.

Marianna Otmianowska, Dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego, mówi o projekcie:

Misją Narodowego Archiwum Cyfrowego jest budowanie nowoczesnego społeczeństwa świadomego swojej przeszłości. Fotografia stała się w XX wieku głównym medium przekazu informacji i wspomnień, a z uwagi na ogrom zniszczeń, jakich dokonała II wojna światowa rola tego typu przekazu jest dziś nie do przecenienia. Jesteśmy dumni ze współpracy z Wikimediami w roku obchodów 100-lecia Niepodległości. W ramach tego projektu planujemy udostępniać Państwu kolejne fotografie – np. autorstwa Henryka Poddębskiego, Zbyszka Siemaszki, czy autorów z Ilustrowanego Kuriera Codziennego.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wykorzystywania fotografii i ilustrowania nimi haseł encyklopedii. Osoby szczególnie zainteresowane fotografiami Narcyza Witczaka-Witaczyńskiego i rozwijaniem jego biogramu oraz powiązanych tematów w Wikipedii prosimy o kontakt pod adresem kultura@wikimedia.pl – mamy dla Was materiały bibliograficzne. Wszystkich zaś zachęcamy do przeglądania i wykorzystywania fotografii z archiwum NAC; wkrótce w bibliotece Wikimedia Commons udostępnione zostaną kolejne historyczne zdjęcia.

Więcej informacji o projekcie znajduje się pod adresem: pl.wikipedia.org/wiki/Wikiprojekt:GLAM/Zbiory NAC.

width=1280

1 komentarz na temat “Tysiące historycznych zdjęć z archiwum NAC ilustrują hasła Wikipedii”

  1. Pingback: Poznajcie Celinę Strzelecką, specjalistkę ds. współpracy z instytucjami w naszym Stowarzyszeniu – Blog Stowarzyszenia Wikimedia Polska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum