Bądź na bieżąco!

Ruszył konkurs na wykorzystanie w Wikipedii materiałów z Archiwum Państwowego w Poznaniu

Ruszył konkurs Odkurz dokument!, którego celem jest popularyzacja materiałów pozyskanych dzięki współpracy z Archiwum Państwowym w Poznaniu oraz zachęcenie użytkowników do ich wykorzystywania w Wikipedii. 

Alma Provincia Reformata, 1718
Alma Provincia Reformata, 1718

Z Archiwum Państwowym w Poznaniu współpracujemy od lipca 2014, z inicjatywy Hanny Staszewskiej, wikipedystyki pracującej w tej instytucji. Dzięki tej współpracy w zasobach Wikimedia Commons pojawiło się już ponad 530 obiektów. Wszystkie skany, przygotowane przez Pracownię Reprograficzną Archiwum i ładowane przez pracowników instytucji, charakteryzują się wysoką jakością techniczną. Przedstawiają obiekty o ogromnej wartości encyklopedycznej. Wśród załadowanych materiałów znajdują się tak wyjątkowe dokumenty jak np. najstarszy dokument przechowywany w archiwach państwowych w Polsce – dokument fundacyjny klasztoru cystersów w Łeknie.

Pozyskane materiały mogą być szczególnie interesujące dla Poznaniaków – znajdziemy wśród nich np. archiwalne plany komunikacji miejskiej w 1950, afisze Teatru Wielkiego i Teatru Polskiego, materiały związane z historią Lecha Poznań czy miejskie pieczęcie.

Chcemy zachęcić użytkowników Wikipedii, aby zapoznali się z tymi materiałami, wykorzystali je do zilustrowania haseł Wikipedii i rozbudowali hasła dotyczące tych obiektów. Dlatego powstał konkurs Odkurz dokument! Uczestnicy, którzy wykonają najwięcej pracy merytorycznej i ilustracyjnej powiązanej z materiałami zgromadzonymi w kategorii Archiwum w bibliotece Wikimedia Commons otrzymają nagrody i wyróżnienia. Zwycięzcy konkursu zostaną nagrodzeni wybranymi przez siebie źródłami wiedzy (książki, albumy etc) o wartości 400 zł (pierwsze miejsce) i 300 zł (dwie nagrody za drugie miejsce). Konkurs potrwa od 15 października do 15 grudnia.

Szczegółowe informacje i regulamin konkursu na stronie wikiprojektu GLAM.

 

 

Podobne strony

Już są! Wyniki konkursu “Wiki Lubi Zabytki” 2022!

Aktualności

Zobacz zwycięzcę oraz nagrodzone prace w konkursie Wiki Lubi Zabytki 2022

Read more

Najlepsze ilustracje Wikimedia Commons roku 2019 wybrane

Światowe Wikimedia Wikimedia Commons

Konkurs na Grafikę Roku 2019 (Picture of the Year, POTY 2019) Wikimedia Commons rozstrzygnięty! Przedstawiamy wspaniałych laureatów.

Read more

Ostatni dzwonek by wskazać cel swojego 1% podatku

Stowarzyszenie

Drodzy Czytelnicy, Sympatycy i Wolontariusze Wikipedii i Wikimediów! W zeszłym roku Wikipedia ukończyła 18 lat. Jej wolontariusze, od 2001 roku zbierający sumę ludzkiej wiedzy, uczynili ją największym źródłem faktów w….

Read more