Wikimedia Polska

15 października 2015

Ruszył konkurs na wykorzystanie w Wikipedii materiałów z Archiwum Państwowego w Poznaniu

Wikipedia / Natalia Szafran-Kozakowska

Ruszył konkurs Odkurz dokument!, którego celem jest popularyzacja materiałów pozyskanych dzięki współpracy z Archiwum Państwowym w Poznaniu oraz zachęcenie użytkowników do ich wykorzystywania w Wikipedii. 

Alma
Alma Provincia Reformata, 1718

Z Archiwum Państwowym w Poznaniu współpracujemy od lipca 2014, z inicjatywy Hanny Staszewskiej, wikipedystyki pracującej w tej instytucji. Dzięki tej współpracy w zasobach Wikimedia Commons pojawiło się już ponad 530 obiektów. Wszystkie skany, przygotowane przez Pracownię Reprograficzną Archiwum i ładowane przez pracowników instytucji, charakteryzują się wysoką jakością techniczną. Przedstawiają obiekty o ogromnej wartości encyklopedycznej. Wśród załadowanych materiałów znajdują się tak wyjątkowe dokumenty jak np. najstarszy dokument przechowywany w archiwach państwowych w Polsce – dokument fundacyjny klasztoru cystersów w Łeknie.

Pozyskane materiały mogą być szczególnie interesujące dla Poznaniaków – znajdziemy wśród nich np. archiwalne plany komunikacji miejskiej w 1950, afisze Teatru Wielkiego i Teatru Polskiego, materiały związane z historią Lecha Poznań czy miejskie pieczęcie.

Chcemy zachęcić użytkowników Wikipedii, aby zapoznali się z tymi materiałami, wykorzystali je do zilustrowania haseł Wikipedii i rozbudowali hasła dotyczące tych obiektów. Dlatego powstał konkurs Odkurz dokument! Uczestnicy, którzy wykonają najwięcej pracy merytorycznej i ilustracyjnej powiązanej z materiałami zgromadzonymi w kategorii Archiwum w bibliotece Wikimedia Commons otrzymają nagrody i wyróżnienia. Zwycięzcy konkursu zostaną nagrodzeni wybranymi przez siebie źródłami wiedzy (książki, albumy etc) o wartości 400 zł (pierwsze miejsce) i 300 zł (dwie nagrody za drugie miejsce). Konkurs potrwa od 15 października do 15 grudnia.

Szczegółowe informacje i regulamin konkursu na stronie wikiprojektu GLAM.

 

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum