Wikimedia Polska ma przyjemność ogłosić nową edycję międzynarodowego konkursu fotograficznego Wiki Science Competition! Serdecznie zapraszamy udziału wszystkich pasjonatów nauki, fotografii i innych form utrwalania nauki! Na prace czekamy od 5 listopada 2021 do 31 grudnia 2021.
Wiki Science Competition to przygoda, to eksperyment, poszukiwanie i sztuka w jednym! Przestrzeń, gdzie fotografia i sztuka spotykają naukę, gdzie wspólnie budujemy laboratorium niezwykłych fotografii!
Wiki Science Competition to jeden z największych na świecie międzynarodowych konkursów fotograficznych dokumentujących świat nauki. Konkurs odbywa się co dwa lata w dwóch etapach, krajowym i międzynarodowym.
Trudno wyobrazić sobie naszą kulturę bez nauki. W obecnym świecie nie wystarczy mówić o nauce, musimy ją także pokazywać. Dlatego właśnie potrzebujemy osób, które będą ją fotografować i dzielić się efektami. Konkurs został stworzony właśnie z tą myślą, aby zachęcać do tworzenia, a w szczególności do dzielenia się twórczością związaną z nauką. Celem jest zgromadzenie zdjęć dokumentujących świat nauki: obrazy ukazujące obiekty i efekty badań, naukowców przy pracy czy aparaturę badawczą.
Wszystkie zdjęcia i materiały audio i video trafią do zbioru Wikimedia Commons, dzięki czemu będą mogły ilustrować artykuły w każdej wersji językowej Wikipedii. Zdjęcia wybrane przez jury jako najlepsze zakwalifikują się również do edycji międzynarodowej.
Jakie zdjęcia można przesyłać?
Utwory muszą dokumentować świat nauki w jednej z 7 kategorii konkursowych:
- Ludzie nauki, czyli naukowcy w czasie pracy, analiz, badań itp. W dodatkowej podkategorii Kobiety w nauce czekamy szczególnie na fotografie kobiet w STEM (ang. Science, Technology, Engineering, Mathematics).
- Zdjęcia mikroskopowe, czyli zdjęcia optyczne, elektronowe oraz skany z sond, itp.
- Media niefotograficzne, czyli pliki audio i wideo, obrazy generowane przez komputer, modele 3D i inne.
- Zestawy zdjęć, czyli tematycznie powiązane fotografie, które razem stanowią całość. Zestaw zdjęć może składać się z minimalnie dwóch i maksymalnie dziesięciu fotografii.
- Natura, czyli organizmy żywe i rośliny – także z ogrodów botanicznych. Kategoria obejmuje także makrofotografię.
- Astronomia, wszystkie utwory związane z astronomią, jak np. zdjęcia gwiazd, ludzi obserwujących niebo oraz wyposażenia do obserwacji kosmosu.
- Kategoria ogólna obejmuje wszystkie pozostałe utwory od archeologii do wulkanologii.
Jakie nagrody czekają na wygranych?
Nagrody główne:
– 1. nagroda – 1600 PLN w formie karty podarunkowej;
– 2. nagroda – 1000 PLN w formie karty podarunkowej;
– 3. nagroda – 800 PLN w formie karty podarunkowej.
Nagrody dla autorów utworów wyróżnionych