Wikimedia Polska

5 listopada 2021

Nowa edycja Wiki Science Competition!

Aktualności / Jacek Broda

Wikimedia Polska ma przyjemność ogłosić nową edycję międzynarodowego konkursu fotograficznego Wiki Science Competition! Serdecznie zapraszamy udziału wszystkich pasjonatów nauki, fotografii i innych form utrwalania nauki! Na prace czekamy od 5 listopada 2021 do 31 grudnia 2021.

Wiki Science Competition to przygoda, to eksperyment, poszukiwanie i sztuka w jednym! Przestrzeń, gdzie fotografia i sztuka spotykają naukę, gdzie wspólnie budujemy laboratorium niezwykłych fotografii!

Wiki Science Competition to jeden z największych na świecie międzynarodowych konkursów fotograficznych dokumentujących świat nauki. Konkurs odbywa się co dwa lata w dwóch etapach, krajowym i międzynarodowym.

Trudno wyobrazić sobie naszą kulturę bez nauki. W obecnym świecie nie wystarczy mówić o nauce, musimy ją także pokazywać. Dlatego właśnie potrzebujemy osób, które będą ją fotografować i dzielić się efektami. Konkurs został stworzony właśnie z tą myślą, aby zachęcać do tworzenia, a w szczególności do dzielenia się twórczością związaną z nauką. Celem jest zgromadzenie zdjęć dokumentujących świat nauki: obrazy ukazujące obiekty i efekty badań, naukowców przy pracy czy aparaturę badawczą. 

Wszystkie zdjęcia i materiały audio i video trafią do zbioru Wikimedia Commons, dzięki czemu będą mogły ilustrować artykuły w każdej wersji językowej Wikipedii. Zdjęcia wybrane przez jury jako najlepsze zakwalifikują się również do edycji międzynarodowej.

Jakie zdjęcia można przesyłać?

Utwory muszą dokumentować świat nauki w jednej z 7 kategorii konkursowych: 

  1. Ludzie nauki, czyli naukowcy w czasie pracy, analiz, badań itp. W dodatkowej podkategorii Kobiety w nauce czekamy szczególnie na fotografie kobiet w STEM (ang. Science, Technology, Engineering, Mathematics).
  2. Zdjęcia mikroskopowe, czyli zdjęcia optyczne, elektronowe oraz skany z sond, itp.
  3. Media niefotograficzne, czyli pliki audio i wideo, obrazy generowane przez komputer, modele 3D i inne.
  4. Zestawy zdjęć, czyli tematycznie powiązane fotografie, które razem stanowią całość. Zestaw zdjęć może składać się z minimalnie dwóch i maksymalnie dziesięciu fotografii. 
  5. Natura, czyli organizmy żywe i rośliny – także z ogrodów botanicznych. Kategoria obejmuje także makrofotografię.
  6. Astronomia, wszystkie utwory związane z astronomią, jak np. zdjęcia gwiazd, ludzi obserwujących niebo oraz wyposażenia do obserwacji kosmosu.
  7. Kategoria ogólna obejmuje wszystkie pozostałe utwory od archeologii do wulkanologii.

Jakie nagrody czekają na wygranych?

 Nagrody główne:

– 1. nagroda – 1600 PLN w formie karty podarunkowej;

– 2. nagroda – 1000 PLN w formie karty podarunkowej;

– 3. nagroda – 800 PLN w formie karty podarunkowej.

Nagrody dla autorów utworów wyróżnionych

STRONA KONKURSU

DOŁĄCZ DO WYDARZENIA

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum