Stowarzyszenie Wikimedia Polska serdecznie zaprasza na pierwsze spotkanie edukacyjne online z cyklu “Jednodniówka edykacyjna”.
Cykliczne Jednodniówki edukacyjne będą poruszać tematy obecne w aktualnych dyskusjach nauczycieli, akademików, edukatorów, rodziców lub opiekunów oraz uczniów. Jako organizacja wspierająca ważne społeczne projekty takie jak Wikipedia, Wikiźródła czy Wikisłownik, mamy doświadczenie w budowaniu efektywnych narzędzi i metod współpracy dotyczącej edukacji w przestrzeni wirtualnej i pragniemy je skonfrontować z szeroką publicznością.
Pierwsze otwarte dla świata edukacji spotkanie będzie poświęcone poszukiwaniom odpowiedzi na pytania o to, co za sobą niesie online’owy charakter uczenia się i nauczania oraz czego wymagają takie edukacyjne interakcje, by były efektywne i inspirujące.
24 października w godzinach 10.30-16.00 będziemy rozmawiać przede wszystkim o współpracy w edukacji cyfrowej. W pierwszej części zatytułowanej Hybrydowe nauczanie i uczenie się – czy możliwe i jak? Zaproszeni goście podzielą się przemyśleniami, raportami, analizami dotyczącymi ożywionej od czasu wybuchu pandemii koncepcji nauczania/uczenia się w alternatywnym modelu: zdalnym i na żywo.
Wspólnie zastanowimy się nad tym, co pokazał nam czas kwarantanny, czy jakieś ścieżki, które wówczas zostały wytyczone w sytuacji alarmu, ugruntowały się i weszły w jakiejś formie na stałe do dydaktyki? Co stoi na przeszkodzie, by hybrydowość edukacji była codziennością w polskim systemie edukacji. Komu to sprzyja, a gdzie powstaje problem?
Mamy nadzieję, że specjaliści od teorii edukacji zechcą tu sformułować nawet teoretyczny model wskazujący na szanse lub niepowodzenie hybrydowego nauczania/uczenia się w Polsce. Ze strony organizatora spotkania zostanie przedstawiona sytuacja edukowania z użyciem narzędzi Wikipedii i jej projektów siostrzanych w szkołach i na uczelniach na świecie.
Do drugiej część spotkania pt. W klasie i poza klasą – jak się uczyć, jak nauczać? zapraszamy praktykujących nauczycieli i edukatorów z ich innowacyjnymi case studies. Prezentacja projektów, działań łączących szeroko rozumianą współpracę sprzężoną z cyfrowością da uczestnikom konferencji zasób know-how do własnych działań i dużą dawkę inspiracji. Panel o edukacji filmowej, którym rozpoczniemy tę część spotkania, będzie również okazją do przyjrzenia się szczególnej formie edukacji, gdzie konkretne medium stwarza pole do rozmaitych aktywności i różnych poziomów interakcji.
Konferencji towarzyszyć będzie blok materiałów wideo, a także krótki warsztat z edytowania Wikipedii.
ZAREJESTRUJ SIĘ!
Rejestracja na konferencję trwa do 21.10