Jak wygląda codzienne funkcjonowanie latarni? Kim są ludzie, którzy tam pracują? Jaka jest historia tych obiektów? Ile statków obsługują? Nie wszystkie informacje można znaleźć w Wikipedii. Już od dziś może się to zmienić. Podczas podróży zebrane zostaną materiały audio w formie podkastów, ale również fotografie i filmy, które wzbogacą zasoby Wikipedii w tym temacie.
Warto dodać, że hasła o polskich latarniach cieszą się wśród czytelników Wikipedii ogromną popularnością – tylko w maju tego roku czytane były ponad 13 000 razy!
Od 3 do 4 lipca Borys eksplorował będzie latarnie w Gdańsku. Dołączą do niego fotograf Tomasz Lerczak oraz pasjonat latarń morskich, członek Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku – Apoloniusz Łysejko.
W projekcie zamierzamy wykonać dla każdej latarni ilustrację dźwiękową w formie podkastu. Zrobimy też aktualne zdjęcia, również filmy, które zobrazują coś, co warto pokazać w danym miejscu. Co to będzie? O tym będziemy się przekonywać na bieżąco – mówi Borys Kozielski.
Podczas wyprawy ma powstać co najmniej 15 odcinków podkastów. Zebrane materiały audio, foto i wideo zostaną umieszczone w hasłach dotyczących poszczególnych latarń w Wikipedii. Jak wszystkie materiały w największej w historii świata encyklopedii objęte zostaną wolnymi licencjami, co oznacza, że będą mogły być bezpłatnie wykorzystywane np. do celów edukacyjnych czy promocyjnych.
Dołączyć do ekspedycji może każdy i na każdym etapie. Jak to zrobić? Wskazówka w odcinku pilotażowym 🙂
http://otworzsie.org.pl/blog/2018/07/odcinek-0/
Plan podróży:
3 -4 lipca / Gdańsk
4 lipca / Krynica / Gdynia / Rozewie
5 lipca / Rozewie / Jastrzębia Góra / Hel
6 lipca / Rozewie / Sasin
7 lipca / Stilo
9 – 11 lipca / Darłowo
11 – 13 lipca / Ustronie Morskie
13 – 14 lipca / Kołobrzeg
14 – 16 lipca / Niechorze
16 – 18 lipca / Międzyzdroje
19 – 20 lipca / Świnoujście