Wikimedia Polska

3 lipca 2018

Kierunek wybrzeże. Borys Kozielski rozpoczyna podróż po polskich latarniach morskich

Projekty Stowarzyszenia /Wikipedia / Agnieszka Marszał

Wyruszył! 🙂 Wikipedysta i podkaster  Borys Kozielski spędzi ponad 20 dni na polskim wybrzeżu, aby zbierać historie i ciekawostki o latarniach morskich.

Jak wygląda codzienne funkcjonowanie latarni? Kim są ludzie, którzy tam pracują? Jaka jest historia tych obiektów? Ile statków obsługują? Nie wszystkie informacje można znaleźć w Wikipedii. Już od dziś może się to zmienić. Podczas podróży zebrane zostaną materiały audio w formie podkastów, ale również fotografie i filmy, które wzbogacą zasoby Wikipedii w tym temacie.

Warto dodać, że hasła o polskich latarniach cieszą się wśród czytelników Wikipedii ogromną popularnością – tylko w maju tego roku czytane były ponad 13 000 razy!

Od 3 do 4 lipca Borys eksplorował będzie latarnie w Gdańsku. Dołączą do niego fotograf Tomasz Lerczak oraz pasjonat latarń morskich, członek Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku – Apoloniusz Łysejko.

W projekcie zamierzamy wykonać dla każdej latarni ilustrację dźwiękową w formie podkastu. Zrobimy też aktualne zdjęcia, również filmy, które zobrazują coś, co warto pokazać w danym miejscu. Co to będzie? O tym będziemy się przekonywać na bieżąco – mówi Borys Kozielski.

Podczas wyprawy ma powstać co najmniej 15 odcinków podkastów. Zebrane materiały audio, foto i wideo zostaną umieszczone w hasłach dotyczących poszczególnych latarń w Wikipedii. Jak wszystkie materiały w największej w historii świata encyklopedii objęte zostaną  wolnymi licencjami, co oznacza, że będą mogły być bezpłatnie wykorzystywane np. do celów edukacyjnych czy promocyjnych.

Dołączyć do ekspedycji może każdy i na każdym etapie. Jak to zrobić? Wskazówka w odcinku pilotażowym 🙂

http://otworzsie.org.pl/blog/2018/07/odcinek-0/

Plan podróży:

3 -4 lipca / Gdańsk

4 lipca / Krynica / Gdynia / Rozewie

5 lipca / Rozewie / Jastrzębia Góra / Hel

6 lipca  / Rozewie / Sasin

7 lipca / Stilo

9 – 11 lipca / Darłowo

11 – 13 lipca  / Ustronie Morskie

13 – 14 lipca / Kołobrzeg

14 – 16 lipca / Niechorze

16 – 18 lipca / Międzyzdroje

19 – 20 lipca / Świnoujście

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum