Stowarzyszenie Wikimedia Polska zakończyło rekrutację na stanowiska opiekuna medialnego i koordynatora GLAM. Proces rekrutacyjny trwał prawie dwa miesiące i cieszył się dużym zainteresowaniem. Jak mówi Wojciech Pędzich, koordynujący rekrutację z ramienia zarządu Stowarzyszenia: Na każde stanowisko przyszło około 60 zgłoszeń, nieco większym zainteresowaniem cieszyła się pozycja PR-owca. Jak na miesiąc zbierania maili przez niekoniecznie wielkiego NGO-sa to sporo. Do ostatecznych rozmów wybraliśmy po sześć osób na każde z dwóch stanowisk.
Ostatecznie koordynatorką GLAM, a więc osobą odpowiedzialną za nawiązywanie współpracy z instytucjami kultury, została Marta Moraczewska. Marta jest absolwentką Filologii Angielskiej na Uniwersytecie Łódzkim oraz Muzealniczych Studiów Kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest jedną z redaktorek czasopisma Historia i Media, w którym publikowane są m.in. teksty związane z digitalizacją zasobów dziedzictwa kulturalnego. Wspólnie z Katarzyną Łuką zrealizowała cykl wideo Wstęp Wolny: Rozmowy o otwartości w instytucjach kultury. Działania GLAM wymagają kontaktu z ludźmi, nie jest to tylko zdalna praca. Wybór koordynatora udało nam się w całym gronie zarządu dopiąć dość szybko – Marta Moraczewska umie rozmawiać z ludźmi, ma pomysł na swoje działania, ma też doświadczenie w inicjatywach otwartościowych, komentuje Wojciech Pędzich, dodając, że w przypadku tego stanowiska nie była konieczna znajomość środowiska Wikimediów, zaletami były natomiast znajomość wolnych licencji, narzędzi do mass-uploadu czy działania w instytucjach o pokrewnych celach do WMPL.
Zaskakująco zakończyła się rekrutacja na stanowisko opiekuna medialnego – zarząd zdecydował się wydzielić dwa stanowiska: rzecznika prasowego i kierownika biura prasowego Stowarzyszenia. W pewnym momencie stanęliśmy przed wyborem pomiędzy edytującym Wikimedia zawodowym dziennikarzem a wikimedianką z krwi i kości, choć nie dziennikarką, przy czym każda osoba miała swoje silne strony. Zdecydowaliśmy, że opiekę medialną poprowadzą oboje, że zestaw umiejętności zespołu będzie się w tym gronie uzupełniać i że ustaliwszy dla każdego członka biura prasowego zestaw obowiązków wyeksponujemy, wykorzystamy te silne strony wyjaśnia tę decyzję Pędzich, dodając, że to, iż wybrano osoby, które mają doświadczenie w edytowaniu nie jest przypadkiem: Jesteśmy specyficznym ruchem, po to, by przekonująco o nas, o naszych działaniach opowiadać – trzeba tę specyfikę znać.
Stanowisko rzecznika objął Krzysztof Machocki, wikipedysta edytujący głównie anglojęzyczną Wikipedię. Jest zawodowym dziennikarzem, pracował wcześniej m.in. w miesięczniku Businessman Magazine i gazetach lokalnych, prowadzi obecnie własną firmę dziennikarską. Z Wikimediami związany jest od 2003 roku.
Kierowniczką biura prasowego została natomiast Natalia Szafran-Kozakowska, z projektami Wikimedia związana od 2008 roku. Edytorka, administratorka i rewizor polskiej Wikipedii. Współorganizowała liczne projekty związane z ruchem Wikimedia (m.in. 10 urodziny polskiej Wikipedii). W latach 2012-2014 członkini zarządu Stowarzyszenia Wikimedia Polska. Współpracuje z portalem Popmoderna.pl.
Nowi opiekunowie medialni zastąpią Pawła Zienowicza, wikipedystę, administratora m.in. polskojęzycznych Wikiźródeł, Wikicytatów i Wikisłownika, inicjatora licznych projektów Stowarzyszenia. Paweł funkcję rzecznika sprawował społecznie przez 6 lat.
Czy wybrane osoby się sprawdzą? Za wcześnie by oceniać nowych pracowników, sądzę, że należy poczekać na efekty, ale ja jestem optymistą, uważam, że dokonaliśmy trafnych wyborów, odpowiada Wojciech Pędzich.