Wikimedia Polska

8 października 2014

Nowi pracownicy Stowarzyszenia Wikimedia Polska

Stowarzyszenie / Natalia Szafran-Kozakowska

Stowarzyszenie Wikimedia Polska zakończyło rekrutację na stanowiska opiekuna medialnego i koordynatora GLAM. Proces rekrutacyjny trwał prawie dwa miesiące i cieszył się dużym zainteresowaniem. Jak mówi Wojciech Pędzich, koordynujący rekrutację z ramienia zarządu Stowarzyszenia: Na każde stanowisko przyszło około 60 zgłoszeń, nieco większym zainteresowaniem cieszyła się pozycja PR-owca. Jak na miesiąc zbierania maili przez niekoniecznie wielkiego NGO-sa to sporo. Do ostatecznych rozmów wybraliśmy po sześć osób na każde z dwóch stanowisk.

Nowi
Nowi pracownicy Stowarzyszenia. Od lewej: Krzysztof Machocki, Marta Moraczewska i Natalia Szafran-Kozakowska
(fot. Polimerek, licencja CC-BY-3.0)

Ostatecznie koordynatorką GLAM, a więc osobą odpowiedzialną za nawiązywanie współpracy z instytucjami kultury, została Marta Moraczewska. Marta jest absolwentką Filologii Angielskiej na Uniwersytecie Łódzkim oraz Muzealniczych Studiów Kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest jedną z redaktorek czasopisma Historia i Media, w którym publikowane są m.in. teksty związane z digitalizacją zasobów dziedzictwa kulturalnego.  Wspólnie z Katarzyną Łuką zrealizowała cykl wideo Wstęp Wolny: Rozmowy o otwartości w instytucjach kultury.  Działania GLAM wymagają kontaktu z ludźmi, nie jest to tylko zdalna praca. Wybór koordynatora udało nam się w całym gronie zarządu dopiąć dość szybko – Marta Moraczewska umie rozmawiać z ludźmi, ma pomysł na swoje działania, ma też doświadczenie w inicjatywach otwartościowych, komentuje Wojciech Pędzich, dodając, że  w przypadku tego stanowiska nie była konieczna znajomość środowiska Wikimediów,  zaletami były natomiast znajomość wolnych licencji, narzędzi do mass-uploadu czy działania w instytucjach o pokrewnych celach do WMPL.

 
Zaskakująco zakończyła się rekrutacja na stanowisko opiekuna medialnego – zarząd zdecydował się wydzielić dwa stanowiska: rzecznika prasowego i kierownika biura prasowego Stowarzyszenia. W pewnym momencie stanęliśmy przed wyborem pomiędzy edytującym Wikimedia zawodowym dziennikarzem a wikimedianką z krwi i kości, choć nie dziennikarką, przy czym każda osoba miała swoje silne strony. Zdecydowaliśmy, że opiekę medialną poprowadzą oboje, że zestaw umiejętności zespołu będzie się w tym gronie uzupełniać i że ustaliwszy dla każdego członka biura prasowego zestaw obowiązków wyeksponujemy, wykorzystamy te silne strony wyjaśnia tę decyzję Pędzich, dodając, że to, iż wybrano osoby, które mają doświadczenie w edytowaniu nie jest przypadkiem: Jesteśmy specyficznym ruchem, po to, by przekonująco o nas, o naszych działaniach opowiadać – trzeba tę specyfikę znać.
Stanowisko rzecznika objął Krzysztof Machocki, wikipedysta edytujący głównie anglojęzyczną Wikipedię. Jest zawodowym dziennikarzem, pracował wcześniej m.in. w miesięczniku Businessman Magazine i gazetach lokalnych, prowadzi obecnie własną firmę dziennikarską. Z Wikimediami związany jest od 2003 roku.
Kierowniczką biura prasowego została natomiast Natalia Szafran-Kozakowska,  z projektami Wikimedia związana od 2008 roku. Edytorka, administratorka i rewizor polskiej Wikipedii. Współorganizowała liczne projekty związane z ruchem Wikimedia (m.in. 10 urodziny polskiej Wikipedii). W latach 2012-2014 członkini zarządu Stowarzyszenia Wikimedia Polska. Współpracuje z portalem Popmoderna.pl.

Nowi opiekunowie medialni zastąpią Pawła Zienowicza, wikipedystę, administratora m.in. polskojęzycznych Wikiźródeł, Wikicytatów i Wikisłownika, inicjatora licznych projektów Stowarzyszenia. Paweł funkcję rzecznika sprawował społecznie przez 6 lat.

Czy wybrane osoby się sprawdzą? Za wcześnie by  oceniać nowych pracowników, sądzę, że należy poczekać na efekty, ale ja jestem optymistą, uważam, że dokonaliśmy trafnych wyborów, odpowiada Wojciech Pędzich.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum