Dzięki wsparciu Stowarzyszenia Wikimedia Polska, po raz pierwszy odbył się „Dzień Białoruskiej Wikipedii w Polsce”, polegający na zorganizowaniu szkolenia dla osób białoruskojęzycznych w zakresie edycji Wikipedii.
Sytuacja białoruskiej Wikipedii
Białoruskojęzyczna Wikipedia jest jedną z mniejszych spośród wersji językowych tego projektu w Europie. Główną przyczyną jest skomplikowana sytuacja polityczna i społeczna na Białorusi, w przeszłości i obecnie, której rezultatem jest mała i stale zmniejszająca się znajomość i liczba użytkowników języka białoruskiego. Nieprzychylna postawa władz Białorusi wobec upowszechniania i stosowania w życiu publicznym języka białoruskiego, a wcześniej wielowiekowy proces rusyfikacji doprowadziły do tego, że język znalazł się w obliczu zagrożenia wyginięciem. Niewielkie rozmiary białoruskojęzycznej Wikipedii stanowią rezultat zarówno małej liczby osób, które posługują się tym językiem, jak i niskiej jego znajomości pośród tych, którzy go jeszcze znają. Drugim czynnikiem spowalniającym jej rozwój jest rozbicie na dwie osobne wersje pisowni – oficjalną i tzw. „klasyczną”, które wielokrotnie prowadzi do dublowania tej samej pracy.
Organizacja warsztatów
Przedsięwzięcie miało miejsce 16 lutego 2013 w godzinach od 11 do 18, w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, na 12 piętrze, w sali komputerowej uniwersytetu Collegium Civitas.
W trakcie warsztatów uczestnicy otrzymywali informacje na temat podstaw edycji Wikipedii, a następnie podejmowali samodzielne próby pisania własnych artykułów, konsultując swoją pracę z obecnymi na sali instruktorami: Markiem Stelmasikiem i Tomaszem Bladyńcem. Ogółem w warsztatach wzięło udział około 20 uczestników, z których większość stanowili mieszkający w Polsce obywatele Białorusi. Pewną część stanowili Polacy znający język białoruski. Dwóch uczestników przyjechało specjalnie na imprezę z Białorusi. Dwoje uczestników było przedstawicielami białoruskiej mniejszości narodowej z Podlasia.
W czasie trwania imprezy obecnych było wielu dziennikarzy z białoruskojęzycznych środków masowego przekazu, którzy relacjonowali jej przebieg. Artykuły opatrzone fotografiami znalazły się między innymi na stronach Europejskiego Radia dla Białorusi, Radia Swaboda, Białoruskiego Radia Racja, a także telewizja Biełsat TV wyemitowała dwa materiały wideo dotyczące imprezy.
Na końcu wyłoniono zwycięzcę konkursu na największą aktywność w trakcie warsztatów. Zwycięzca, czyli osoba która wprowadziła największą ilości tekstu, otrzymała książkę, która w przyszłości może być pomocna przy pisaniu kolejnych haseł w Wikipedii. Pozostali uczestnicy otrzymali gadżety Wikipedii oraz materiały instruktażowe na temat edytowania haseł.
Pełną relację z warsztatów można znaleźć na naszej wiki.
Wpis przygotowano na podstawie relacji Tomasza Bladyńca (CC BY-SA 3.0).
Osoby zainteresowane zorganizowaniem u siebie warsztatów, zapraszamy na stronę Wikiwarsztaty.
„Shchekarevich” – to na blogu Wikimedii nie obowiązują już zasady transkrypcji? 🙂
W taki sposób zostało podpisane zdjęcie przez osobę przesyłającą – możesz to sprawdzić po kliknięciu na zdjęcie.