Wikimedia Polska

19 lutego 2013

Nowa inicjatywa: Dzień Białoruskiej Wikipedii w Polsce

Wikipedia / Leinad

Dzięki wsparciu Stowarzyszenia Wikimedia Polska,  po raz pierwszy odbył się „Dzień Białoruskiej Wikipedii w Polsce”, polegający na zorganizowaniu szkolenia dla osób białoruskojęzycznych w zakresie edycji Wikipedii.

Marek Stelmasik, jeden z prowadzących warsztaty, w trakcie zajęć praktycznych z edytowania Wikipedii (autor: Bladyniec, licencja: CC BY-SA 3.0)

Sytuacja białoruskiej Wikipedii

Białoruskojęzyczna Wikipedia jest jedną z mniejszych spośród wersji językowych tego projektu w Europie. Główną przyczyną jest skomplikowana sytuacja polityczna i społeczna na Białorusi, w przeszłości i obecnie, której rezultatem jest mała i stale zmniejszająca się znajomość i liczba użytkowników języka białoruskiego. Nieprzychylna postawa władz Białorusi wobec upowszechniania i stosowania w życiu publicznym języka białoruskiego, a wcześniej wielowiekowy proces rusyfikacji doprowadziły do tego, że język znalazł się w obliczu zagrożenia wyginięciem. Niewielkie rozmiary białoruskojęzycznej Wikipedii stanowią rezultat zarówno małej liczby osób, które posługują się tym językiem, jak i niskiej jego znajomości pośród tych, którzy go jeszcze znają. Drugim czynnikiem spowalniającym jej rozwój jest rozbicie na dwie osobne wersje pisowni – oficjalną i tzw. „klasyczną”, które wielokrotnie prowadzi do dublowania tej samej pracy.

Uczestnicy piszący swoje pierwsze hasła w Wikipedii (autor: Bladyniec, licencja: CC BY-SA 3.0)

Organizacja warsztatów

Przedsięwzięcie miało miejsce 16 lutego 2013 w godzinach od 11 do 18, w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, na 12 piętrze, w sali komputerowej uniwersytetu Collegium Civitas.

W trakcie warsztatów uczestnicy otrzymywali informacje na temat podstaw edycji Wikipedii, a następnie podejmowali samodzielne próby pisania własnych artykułów, konsultując swoją pracę z obecnymi na sali instruktorami: Markiem Stelmasikiem i Tomaszem Bladyńcem. Ogółem w warsztatach wzięło udział około 20 uczestników, z których większość stanowili mieszkający w Polsce obywatele Białorusi. Pewną część stanowili Polacy znający język białoruski. Dwóch uczestników przyjechało specjalnie na imprezę z Białorusi. Dwoje uczestników było przedstawicielami białoruskiej mniejszości narodowej z Podlasia.

Tomasz
Tomasz Bladyniec, główny organizator warsztatów, wręcza nagrody (autor: Ihar Shchekarevich, licencja: CC BY-SA 3.0)

W czasie trwania imprezy obecnych było wielu dziennikarzy z białoruskojęzycznych środków masowego przekazu, którzy relacjonowali jej przebieg. Artykuły opatrzone fotografiami znalazły się między innymi na stronach Europejskiego Radia dla BiałorusiRadia SwabodaBiałoruskiego Radia Racja, a także telewizja Biełsat TV wyemitowała dwa materiały wideo dotyczące imprezy.

Na końcu wyłoniono zwycięzcę konkursu na największą aktywność w trakcie warsztatów. Zwycięzca, czyli osoba która wprowadziła największą ilości tekstu, otrzymała książkę, która w przyszłości może być pomocna przy pisaniu kolejnych haseł w Wikipedii. Pozostali uczestnicy otrzymali gadżety Wikipedii oraz materiały instruktażowe na temat edytowania haseł.

Pełną relację z warsztatów można znaleźć na naszej wiki.

Wpis przygotowano na podstawie relacji Tomasza Bladyńca (CC BY-SA 3.0).

Osoby zainteresowane zorganizowaniem u siebie warsztatów, zapraszamy na stronę Wikiwarsztaty.

2 komentarze na temat “Nowa inicjatywa: Dzień Białoruskiej Wikipedii w Polsce”

  1. Daniel Malecki

    W taki sposób zostało podpisane zdjęcie przez osobę przesyłającą – możesz to sprawdzić po kliknięciu na zdjęcie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum