Opis akcji

Z dniem 1 marca 2024 r. ponownie rusza akcja „(Nie)znane Kobiety Wikipedii” mająca na celu podkreślenie i uhonorowanie wkładu kobiet we wszystkie dziedziny życia. To nie tylko okazja do odkrycia inspirujących historii, ale także szansa na wzbogacenie Wikipedii o nowe, wartościowe treści.

Dlaczego „(Nie)znane Kobiety Wikipedii”?

Przez lata wiele niezwykłych osiągnięć kobiet zostało niezauważonych lub niedocenionych w popularnych, a nawet naukowych źródłach informacji. Chcemy to zmienić w miejscu, do którego sięga po wiedzę ponad 20 mln osób w Polsce. W Wikipedii.
Chcemy przywołać, opisać i uwydatnić kobiece historie, by obecne i przyszłe pokolenia miały dostęp do bardziej zrównoważonej i różnorodnej wiedzy. Wiedzy, która uwzględnia wkład drugiej połowy ludzkości.
Akcja „(Nie)znane Kobiety Wikipedii” to inicjatywa mająca na celu zmniejszenie luki płciowej (gender gap) w Wikipedii poprzez tworzenie i poprawę biogramów kobiet, które stanowią zaledwie 20% istniejących biogramów.

Cele długofalowe akcji „(Nie)znane Kobiety Wikipedii”:

  • Zwiększenie reprezentacji kobiet.
    Naszym celem jest zrównoważenie zawartości Wikipedii, by odzwierciedlała wkład kobiet w historię i współczesność.
  • Edukacja i zwiększanie świadomości.
    Pragniemy edukować i zwiększać świadomość na temat znaczenia i wpływu kobiet we wszystkich dziedzinach życia.
  • Wspieranie równości.
    Poprzez nasze działania, dążymy do promowania równości płci i różnorodności.

Cele operacyjne akcji:

  • Tworzenie nowych biogramów kobiet.
    Akcja koncentruje się na dodawaniu biogramów kobiet, które są ważne i znaczące w swoich dziedzinach, ale nie są jeszcze obecne w Wikipedii.
  • Poprawa istniejących haseł.
    Osoby biorące udział w inicjatywie pracują nad ulepszaniem krótkich lub niekompletnych biogramów kobiet.
  • Tłumaczenie haseł z innych języków. 
    Jeśli w innej wersji językowej Wikipedii jest dobry biogram kobiety, którą warto przybliżyć również w Polsce, warto to hasło przetłumaczyć. Jak tłumaczyć artykuły? Obejrzyj webinar!
Po przetłumaczeniu pamiętaj, żeby w opisie zmian przy zapisywaniu edycji lub na stronie dyskusji tego hasła zaznaczyć, że jest to tłumaczenie.

Cele akcji realizujemy poprzez:

  • Angażowanie doświadczonej społeczności wolontariackiej Wikipedii i projektów siostrzanych w konkurs edycyjny dziejący się w Wikipedii i nagradzający osoby uczestniczące za ich wkład ilościowy i jakościowy. Konkurs trwa miesiąc i jest podzielony na 5 rund (więcej informacji poniżej).
  • Zachęcanie osób, które jeszcze nie edytowały Wikipedii, do rozpoczęcia edytowania właśnie podczas akcji „(Nie)znane Kobiety Wikipedii”.
  • Współprace z instytucjami, które posiadają zasoby w postaci źródeł i osób eksperckich, zapewniające wysoki poziom merytoryczny tworzonych treści.
  • Szkolenia z edytowania haseł w Wikipedii w celu wprowadzenia nowych osób w pracę w Wikipedii – szkolenia otwarte przeznaczone dla wszystkich oraz szkolenia dla konkretnych instytucji/organizacji.
  • Dodatkowe wydarzenia, które wzmacniają przekaz herstoryczny i podnoszą umiejętności edytorskie osób uczestniczących (webinary, debaty, panele, warsztaty).

Dla kogo?

Akcja „(Nie)znane Kobiety Wikipedii jest otwarta dla każdego! Bez względu na to, czy jesteś doświadczonym edytorem/edytorką Wikipedii, studentem/studentką, naukowcem/naukowczynią czy po prostu chcesz wnieść swój wkład w budowanie wolnej wiedzy Twoje zaangażowanie jest dla nas cenne.

Konkurs edycyjny

Konkurs edycyjny „(Nie)znane Kobiety Wikipedii” ma na celu tworzenie i rozbudowywanie biogramów kobiet w Wikipedii. Osoby, które w nim uczestniczą, tworzą nowe artykuły lub ulepszają istniejące, opierając się na wiarygodnych źródłach.
Nagradzane są osoby, które napiszą najwięcej biogramów kobiet z uwzględnieniem jakości i zgodności z zasadami Wikipedii.
W konkursie ważne jest przestrzeganie zasad encyklopedyczności, weryfikowalności i neutralnego punktu widzenia.

Konkurs odbywa się w pięciu rundach:

  • I runda od 1 do 6 marca
  • II runda od 7 do 12 marca
  • III runda od 13 do 18 marca
  • IV runda od 19 do 24 marca
  • V runda od 25 do 31 marca

Pod koniec każdej rundy policzymy wszystkie nowe hasła biograficzne o kobietach o wielkości min. 2 kB. Osoba, która napisze ich najwięcej, otrzyma zestaw książek i gadżetów!

 

 

W konkursie można zdobyć także nagrody specjalne. Określono dwa rodzaje wyróżnień, przyznawane uczestnikom spełniającym określone kryteria.

Nagroda Specjalna I: Najbardziej imponująca metamorfoza hasła – „kobiety a praca” – Laureat otrzyma bilety na wydarzenia kulturalne dla dwóch osób o łącznej wartości 300 złotych oraz kod dostępu do elektronicznej wersji książki z biblioteki online, udostępnionej przez Stowarzyszenie.
Nagroda zostanie przyznana za najbardziej znaczącą transformację artykułu na temat pracy kobiet, który dotychczas był nieoparty na wiarygodnych źródłach lub słabo uźródłowiony.

Nagroda Specjalna II: (Nie)znane Kobiety w Wikidanych – Uczestnicy, którzy uzyskają minimum 40 punktów, otrzymają kod dostępu do elektronicznej wersji książki z biblioteki online oraz zestaw gadżetów związanych z Konkursem i projektami Wikimedia. Punkty będą przyznawane za dopasowanie rekordów z baz danych do istniejących elementów Wikidanych lub za tworzenie nowych elementów dotyczących kobiet. Za każdą wykonaną czynność uczestnik otrzyma 1 punkt.

Więcej informacji o zasadach konkursu można znaleźć na stronie projektu „(Nie)znane Kobiety Wikipedii na Wikipedii 

Biogramy, które warto napisać

Dla potrzeb akcji brakujące kobiece biogramy zostały podzielone na kategorie.

Przekraczanie barier

Kategoria ta obejmuje sportowczynie, dyrektorki organizacji sportowych, paraolimpijki i inne wybitne postacie kobiece ze świata sportu. Podkreśla niezłomność, determinację i sukcesy kobiet w różnorodnych dyscyplinach sportowych.

Zmiana świata

Skoncentrowana na kobietach z dziedziny nauki, technologii, inżynierii i matematyki (STEM), kategoria podkreśla ich wkład w innowacje, badania i odkrycia.

Dla człowieka

Ta kategoria uwzględnia biogramy aktywistek, działaczek społecznych, obrończyń praw, lekarek, historyczek i etnografek. Akcentuje ich działania na rzecz równości, wolności i poszerzania wiedzy o przeszłości i kulturze.

W nieznane

Zawiera biogramy podróżniczek, pilotek, odkrywczyń i astronautek. Kategoria ta podkreśla odwagę i ducha przygody kobiet, które przekraczały granice poznania.

Niech będzie pięknie

Ta kategoria skupia się na artystkach, pisarkach, poetkach, fotografkach i aktorkach. Wyróżnia twórczość, inspiracje i wyzwania życiowe kobiet związanych ze światem sztuki.

Partnerzy akcji

W tym roku do akcji włączyły się następujące podmioty wspierające naszą akcję:

MNK

Muzeum Narodowe w Krakowie, założone w 1879 r., jest jednym z najstarszych i największych muzeów w Polsce. Słynie z bogatej kolekcji sztuki, w tym dzieł polskich i międzynarodowych artystów. Muzeum oferuje różnorodne ekspozycje stałe i czasowe, prezentując sztukę od starożytności po czasy współczesne. Znane jest również z jednej z największych kolekcji dzieł Jana Matejki, w tym słynnego obrazu „Bitwa pod Grunwaldem”. Muzeum stanowi ważne centrum kulturalne i edukacyjne w Krakowie, przyciągając zarówno osoby miłujące sztukę, jak i osoby szukające wiedzy o historii i kulturze.

Wydawnictwo ArtRage

To polskie wydawnictwo wydające literaturę piękną i reportaże. Zostało w wyróżnione tytułem Wydawca Roku 2022 Publio.

Wydawnictwo Cyranka

To polskie wydawnictwo specjalizuje się w publikowaniu powieści, opowiadań oraz literatury faktu. Odnotowało sukcesy, gdyż wydawani przez nie autorki i autorzy otrzymali  nominacje do prestiżowych nagród literackich, w tym Nagrody Literackiej Gdynia oraz Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”, a także Paszportu „Polityki”.

Uniwersytet SWPS

Uniwersytet SWPS, założony w Warszawie w 1996 r. jako Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej, jest niepubliczną uczelnią oferującą studia na różnych poziomach, w tym studia pierwszego i drugiego stopnia, jednolite studia magisterskie, studia podyplomowe oraz szkołę doktorską. Uczelnia dysponuje pięcioma filiami we Wrocławiu, Poznaniu, Sopocie, Katowicach i Krakowie.

Muzeum Historii Kobiet

Fundacja Muzeum Historii Kobiet powstała, by łączyć polskie inicjatywy herstoryczne oraz urzeczywistnić projekt powstania Muzeum Historii Kobiet w Polsce jako nowoczesnej placówki kulturalno-edukacyjnej oraz naukowo-badawczej.

Patronat medialny

Forbes Women

Magazyn skupia się na nowoczesnym biznesie, niezależnie od płci, i służy jako źródło inspiracji i wiedzy. Oferuje praktyczne porady i informacje w zakresie psychologii biznesu, stylu życia, budowania relacji z partnerami biznesowymi oraz zarządzania zespołem. Osoby czytające magazyn znajdą w nim wszechstronne podejście do różnych aspektów biznesu, wzbogacające ich działania i umiejętności.

Wydarzenia dodatkowe

Do wydarzeń typowo edycyjnych dodajemy wydarzenia wzmacniające przekaz herstoryczny i podnoszący poziom edytorski osób uczestniczących.

  • webinar o feminatywach z Maciejem Makselonem, redaktorem, nauczycielem akademickim, trenerem jęz. polskiego. Autor słynnego TEDex (druga połowa lutego)
  • webinar herstoryczny organizowany wspólnie z Muzeum Historii Kobiet (1 marca, godz. 19, FP Wikimedia Polska) rozpoczynający akcję
  • webinar szkoleniowy jak napisać dobry biogram w Wikipedii (od podstaw)
  • Debata ekspercka do potwierdzenia z partnerami

Fundatorzy nagród

Wydawnictwo ArtRage

Polskie wydawnictwo wydające literaturę piękną i reportaże. Zostało w wyróżnione tytułem Wydawca Roku 2022 Publio.

Wydawnictwo Cyranka

To polskie wydawnictwo specjalizuje się w publikowaniu powieści, opowiadań oraz literatury faktu. Odnotowało sukcesy, gdyż wydawani przez nie autorki i autorzy otrzymali  nominacje do prestiżowych nagród literackich, w tym Nagrody Literackiej Gdynia oraz Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”, a także Paszportu „Polityki”.

Kontakt i więcej informacji

W 2024 r. organizujemy już szóstą edycję akcji „(Nie)znane Kobiety Wikipedii.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, napisz do nas.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w edytowaniu Wikipedii, napisz na: wsparcie@wikimedia.pl

Jeśli potrzebujesz……

Dla mediów

Koordynatorka akcji:
Jolanta Drzewakowska
e-mail: jolanta.drzewakowska@wikimedia.pl
tel.: 600 053 539

Pakiet prasowy (zawiera informacje prasową, grafiki akcji, logo organizatorki, posty na SM)

Bądź na bieżąco

Śledź nasze działania i plany

Zapisz się na nasz newsletter

Newsletter przybliża nasze działania i plany. Trafi do twojej skrzynki raz w miesiącu.

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące naszych działań? Napisz do nas!

Kontakt