lub

Instrukcja przekazywania 1% przez Twój e-PIT

Wypełniasz PIT samodzielnie?

skopiuj numer KRS i wklej do formularza PIT

Twój 1% wspiera rozwój wolnej wiedzy w języku polskim


var aspect = 0.44444444444444; var sliderWrapper = document.getElementById('motoslider_wrapper65f8f32945a57'); var outerWidth = sliderWrapper.offsetWidth; var curHeight = outerWidth * aspect; sliderWrapper.querySelector('[data-motoslider]').height = curHeight + 'px';


Czego dokonał Wasz 1% w 2020 roku

Rok 2020 był rokiem specyficznym i mimo wybuchu pandemii udało nam się zrealizować niesamowite rzeczy dzięki Waszemu wsparciu!

Przez cały rok wspieraliśmy grupę ponad 1500 aktywnych wikipedystów – wolontariuszy dodających nowe hasła i rozwijających te już istniejące. Organizowaliśmy konkursy i szkolenia, pomagaliśmy w komunikacji i budowaniu wspólnoty wokół Wikipedii.

Przeszkoliliśmy łącznie 580 wikipedystów. Od lutego szkolenia odbywały się wyłącznie on-line, co – paradoksalnie – tylko zwiększyło ich zasięg!

Wśród przeszkolonych były aż 264 osoby, które dzięki nam zaczęły swoją przygodę z Wikipedią.

W ramach projektu Wikiszkoła działamy na rzecz edukacji. W roku 2020 rozpoczęliśmy współpracę z 14 szkołami, opracowaliśmy materiały szkoleniowe dla nauczycieli i nauczycielek oraz rozpoczęliśmy działania z uczelniami wyższymi.

Współpracowaliśmy z 39 polskimi instytucjami kultury i dziedzictwa narodowego, m.in. z Zamkiem Królewskim na Wawelu. Dzięki tym działaniom nasze zbiory wzbogaciły się o 31 704 plików – dostępnych teraz dla wszystkich w otwartych zasobach Wikimedia Commons.

Udzieliliśmy wikipedystom 25 mikrograntów, które pozwoliły na rozwinięcie wybranych haseł i wzbogacenie Wikipedii o nowe ilustracje zdjęciowe.

Zorganizowaliśmy 2 międzynarodowe konferencje poświęcone wolnej wiedzy. Wikipedyści z różnych krajów świata mieli możliwość wymienić się doświadczeniami i wiedzą.

Wikipedia w liczbach

Wikipedia pomogła Wam uzyskać dostęp do wolnej wiedzy aż 3 314 261 616 razy.

W jednym miesiącu średnio 29 milionów indywidualnych użytkowników odwiedza polskojęzyczną Wikipedię w poszukiwaniu wiedzy.

W 2020 roku polscy wikipedyści dodali do Wikipedii 70 224 nowych artykułów!

3 014 768 edycji dokonali wikipedyści, dbając o jakość, rzetelność i wiarygodność wiedzy zamieszczonej na Wikipedii.

Masz pytania dotyczące 1%?

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Co muszę wpisać w PIT, aby przekazać 1% na Wikimedia Polska?

Żeby przekazać 1% swojego podatku na rzecz Wikimedia Polska, wystarczy wpisać nasz nr KRS 0000244732 do formularza PIT. Nie ma potrzeby wpisywania nazwy organizacji. Jeśli rozliczasz się, używając programu, który udostępniamy na naszej stronie lub pobierasz dostępne druki formularzy, to numer KRS będzie już tam wpisany.

Czy muszę podawać numer konta organizacji, na którą chcę przekazać 1%?

Nie. Pieniądze są przelewane przez Urząd Skarbowy. Jedyne, co musisz zrobić, to wpisać nasz KRS w odpowiednią rubrykę PIT.

Czy muszę podać cel szczegółowy, na jaki przekazuję swój 1%?

Nie musisz. Podanie celu szczegółowego nie jest konieczne do przekazania 1% podatku na rzecz Wikimedia Polska. Niemniej wpisując cel szczegółowy możesz poinformować nas, jakie konkretne działania realizowane przez Wikimedia chcesz wspierać lub po prostu przekazać nam dobre słowo. 😊

Czy jeśli już wskażę cel szczegółowy, na który przekazuję swój 1%, to organizacja musi się do tego zastosować?

Nie ma takiego ustawowego obowiązku. Jednak szanujemy i wspieramy wasze decyzje, w związku z czym dołożymy starań, aby Twoje wsparcie zostało przydzielone zgodnie z Twoją wolą.

Czy jeśli przekażę wam podatek teraz, to co roku zawsze będzie on do was trafiał?

Nie. Każdy podatnik co roku ma prawo przekazać swój 1% podatku na rzecz organizacji, którą chce wesprzeć. Żadna organizacja nie dostaje 1% automatycznie.

Natomiast jeśli w zeszłym roku rozliczałeś/łaś się poprzez rządowy Portal Podatkowy i przekazałeś/łaś swój 1% na rzecz Wikimedia Polska, to nie musisz już nic zmieniać. Nasze dane powinny być wpisane w Twoim zeznaniu podatkowym przygotowanym przez KAS na podstawie zeszłorocznego zeznania. Niemniej jednak zawsze jest dobrze sprawdzić dwa razy, czy wpisana jest dobra organizacja.

Co się stanie, jeśli nie przekażę swojego podatku na rzecz żadnej organizacji?

1% podatku to kwota, którą płaci każdy podatnik, niezależnie od tego, czy wskaże organizację, na rzecz której chce go przekazać, czy nie. Jeśli nie chcesz przekazać 1%, to trafi on do budżetu państwa.

Czy Wikimedia Polska będzie miała dostęp do moich danych osobowych oraz znała kwotę jaką przekazałem?

To zależy tylko od Ciebie! Składając swój PIT, masz możliwość wyboru – jeżeli wyrazisz zgodę (zaznaczając odpowiednie pole w PIT) na ujawnienie i przekazanie swoich danych organizacji, której przekazujesz swój 1%, wtedy urząd skarbowy przekaże nam Twoje dane oraz wysokość przekazanego podatku. Nie musisz tego robić, ale będzie nam bardzo miło, jeżeli to zrobisz.

Czy jeśli już złożyłem PIT do urzędu i chcę go skorygować, ponieważ zapomniałem przekazać 1%, to czy mogę to zrobić?

Tak. Do 2 miesięcy po złożeniu można dokonać korekty.

Czy przekazanie 1% podatku ma wpływ na wysokość zwrotu nadpłaconego podatku?

Nie. Nie ma to wpływu na wysokość zwrotu, który podatnik otrzymuje.

Mam już program do rozliczeń, który automatycznie wpisuje nr KRS innej organizacji, a ja chcę 1% przekazać wam. Co mam zrobić?

Jest wiele darmowych programów do rozliczenia PIT i w ramach większości nr KRS jest wpisany na sztywno w rozliczenie i nie da się go już zmienić. Jeśli chcesz przekazać swój podatek Wikimedia Polska, skorzystaj z programu do rozliczeń, który udostępniamy na górze strony albo pobierz odpowiedni formularz – nasz nr KRS jest tam już tam wpisany.

Jak mogę przekazać swój 1% Wikimedia Polska, korzystając z Portalu Podatkowego?

To nic trudnego! Wystarczy, że zapoznasz się z przygotowaną przez nas instrukcją.

Mam inne pytanie, jak mogę się z wami skontaktować?

W sprawach związanych z przekazywaniem 1% podatku można pisać do nas na adres fundraising@wikimedia.pl – chętnie udzielimy odpowiedzi na wszelkie pytania.

Więcej o nas

Stowarzyszenie Wikimedia Polska

Jesteśmy polskim stowarzyszeniem twórców Wikimediów. Integrujemy i reprezentujemy interesy wikimedian oraz wspomagamy ich finansowo i organizacyjnie. Wspieramy dostęp do wolnej wiedzy poprzez gromadzenie zasobów i rozwijanie treści w oparciu o źródła oraz promujemy wolne licencje i budujemy świadomość prawa autorskiego.

Ważna jest dla nas jawność i przejrzystość działań. Cenimy niezależność, bezinteresowność, uczciwość. Dzięki potencjałowi naszych członków i wolontariuszy dbamy o stałe pozyskiwanie i utrzymanie dóbr kultury w cyfrowym świecie. Nasze cele realizujemy we współpracy z wolontariuszami i partnerami instytucjonalnymi.

Nasza misja

Wyrównujemy szanse dostępu do wiedzy gromadzonej oddolnie, na podstawie rzetelnych źródeł informacji, publikowanej za darmo, na wolnych licencjach, na Wikipedii i jej projektach siostrzanych.

Chcemy wspierać społeczności marginalizowane przez struktury władzy i przywilejów. Chcemy też przełamać społeczne, polityczne i techniczne bariery, które utrudniają uzyskanie dostępu i wnoszenie wkładu w wolną wiedzę.

Naszymi priorytetami są jawność i przejrzystość działań, które dają gwarancję, że nasze inicjatywy są prowadzone uczciwie.

Naszą misję realizujemy poprzez

Wspieranie społeczności wolontariuszy

Nasze stowarzyszenie pozyskuje nowych wolontariuszy do projektów Wikimedia i motywuje do działania wolontariuszy o wieloletnim doświadczeniu. Prowadzimy szkolenia i warsztaty, na których można dowiedzieć się jak działają projekty Wikimedia. Wśród uczestników są m.in. pracownicy instytucji kultury, nauczyciele akademiccy i studenci. Organizujemy konkursy tworzenia treści skierowane także dla osób, które wcześniej nie miały styczności z projektami Wikimedia.

Dbamy o dobrostan społeczności, promując postawy konstruktywne, nastawione na współpracę. Organizujemy konferencje i zloty oraz wspieramy logistycznie lokalne spotkania współtwórców projektów Wikimedia.

Pozyskiwanie nowych zasobów

Ułatwiamy pozyskiwanie nowych zasobów dla projektów Wikimedia, szczególnie takich, których wolontariusze nie mogą pozyskać bez wsparcia organizacyjnego lub finansowego.

Współpracujemy z instytucjami kultury: galeriami, bibliotekami, archiwami i muzeami. Dzięki tej współpracy instytucje mogą udostępniać zbiory i materiały w miejscu łatwym do znalezienia dla ludzi z całego świata. Projekty GLAM-Wiki często ułatwiają zaangażowanie lokalnej społeczności w życie instytucji.

Prowadzimy program mikrograntów, w ramach którego pomagamy wolontariuszom w zakupie książek i publikacji naukowych, zwracamy koszty wypraw fotograficznych i nagrań plików multimedialnych. Organizujemy konkursy dla współtwórców projektów Wikimedia, w których nagradzamy szczególnie cenny wkład, w tym tworzenie zasobów wyróżnionych za jakość.

Promocja idei wolnej wiedzy

Występujemy w mediach, promując projekty Wikimedia (m.in. Wikipedię) oraz własne projekty (m.in. współpracę polskich instytucji kultury i nauki ze Stowarzyszeniem). Nasi członkowie są zapraszani na konferencje naukowe, dyskusje panelowe i inne publiczne wydarzenia, na których prezentują działalność Wikimedia Polska i światowego ruchu Wikimedia.

Prowadzimy strony i konta Stowarzyszenia oraz projektów Wikimedia w mediach społecznościowych. Dystrybuujemy (bezpłatnie) materiały promocyjne opatrzone logotypami Wikimedia.

Wolne licencje i prawo autorskie

Wikimedia Polska jest organizacją apolityczną. Dlatego jedynie w wyjątkowych przypadkach oraz w sposób powściągliwy wypowiadamy się na temat planowanych zmian w otoczeniu prawnym, które wpływa na swobody obywatelskie, wolność wypowiedzi, ekspresji twórczej, prawa do informacji publicznej.

Wspieramy popularyzację otwartego dostępu do danych, badań i publikacji naukowych. Wypowiadamy się także na temat proponowanych zmian w prawie autorskim.

Przekaż 1% Stowarzyszeniu Wikimedia Polska

KRS 0000244732

Bądź na bieżąco

Śledź nasze działania i plany

Zapisz się na nasz newsletter

Newsletter przybliża nasze działania i plany. Trafi do twojej skrzynki raz w miesiącu.

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące naszych działań? Napisz do nas!

Kontakt