Zespół zarządczy

Zespół zarządczy (ZZ) składa się z wolontariackiego zarządu, wolontariuszy delegowanych przez zarząd do kierowania wydzielonymi obszarami aktywności Wikimedia Polska, a także dyrektora ds. operacyjnych.

Zarząd Wikimedia Polska

Michał Buczyński
Prezes Zarządu

Reprezentuje Wikimedia Polska i komunikuje generalne kierunki działań. Dba o całościowe przygotowanie i wykonanie planów. Mentoruje zespołowi i jest liderem zespołu w relacji ze społecznością wikimedian. Nadzoruje działania fundraisingowe.

Z wykształcenia ekonomista, zawodowo zajmuje się analizą rynków i oceną ryzyka. Z ruchem Wikimedia związany od piętnastu lat. Jego aktywność w globalnej społeczności Wikimedia pozwala mu widzieć naszą organizację jako część szerszego ekosystemu wolnej wiedzy.

Discord: Aegis Maelstrom#0011

Szymon Grabarczuk
Wiceprezes Zarządu, Sekretarz

Dba o harmonijny wzrost Stowarzyszenia. Koordynuje pracę organizacji, szczególnie Zespołu Zarządczego. Wspiera Prezesa, wykonując część jego zadań, a także dyrektora, konsultując decyzje dotyczące procesów i projektów. Podlegają mu sprawy prawne i administracyjne.

Z wykształcenia prawnik. Zawodowo związany z międzynarodowymi strukturami ruchu Wikimedia i ogólnoświatową strategią ruchu Wikimedia 2030. Aktywny wikimedianin od dziesięciu lat.

Discord: Szymon#4102

Wojciech T. Mężyk
Skarbnik

Nadzoruje wykonanie budżetu oraz współpracę z biurem rachunkowym oraz sprawozdawczość finansową. Aktywny wikimedianin od ponad dekady. Do jego hobby należy sporządzanie zestawień najczęściej czytanych artykułów polskojęzycznej Wikipedii.

Inni członkowie Zespołu Zarządczego

Paweł Marynowski
Członek ZZ ds. GLAM

WMPL Wroclaw 2019 RD 036.jpg

Patronuje współpracom z instytucjami kultury i dziedzictwa (sektor GLAM: galerie, biblioteki, archiwa, muzea). Nadzoruje konkursy fotograficzne, projekty wykorzystania zbiorów tych instytucji w projektach Wikimedia, a także projekty wykorzystania Wikimediów w działalności tych instytucji.

Z zawodu programista. Twórca rozwiązań technicznych wspierających instytucje kultury, koordynator wielu edycji konkursu fotograficznego Wiki Lubi Zabytki. Aktywny wikimedianin od piętnastu lat.

Maciej Nadzikiewicz
Członek ZZ ds. szkolnictwa wyższego

Pracownicy

Wsparcie społeczności

Natalia Szafran-Kozakowska
Specjalistka ds. wspierania społeczności

Zajmuje się wspomaganiem wolontariuszy-twórców projektów Wikimedia. Jest odpowiedzialna za projekty ułatwiające stawianie pierwszych kroków edycyjnych, kompetencyjne i finansowe wspieranie bardziej doświadczonych wolontariuszy, a także zapobieganie wypaleniu wolontariuszy. Organizuje też spotkania dla społeczności.

tel. +48 790 290 275
e-mail: natalia.szafran@wikimedia.pl

Discord: Magalia#1243

Paulina Anna Studniczka
Młodsza Specjalistka ds. wspierania społeczności

We współpracy ze specjalistką ds. wspierania społeczności zajmuje się pomocą dla wolontariuszy-twórców projektów Wikimedia. Organizuje konkursy i akcje edycyjne, wspiera organizację i rozwój osób prowadzących szkolenia.

Animatorka społeczności lokalnych, trenerka, koordynatorka wolontariatu. Studentka Zarządzania Projektami Społecznymi na Uniwersytecie Wrocławskim, od ponad dziesięciu lat jako wolontariuszka współpracuje z organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury.

tel: +48 533 659 957
e-mail: paulina.studniczka@wikimedia.pl

Discord: Foka#7758

Kamila Neuman
Specjalistka ds. otwartej kultury

Odpowiada za współpracę z instytucjami kultury i dziedzictwa narodowego (GLAM). Na co dzień wspiera muzea, galerie, archiwa i biblioteki w upowszechnianiu cyfrowych zasobów poprzez włączanie ich do obiegu wolnej wiedzy i otwartej kultury w projektach Wikimedia, tj. Wikimedia Commons, Wikipedia czy Wikidane. Jej rolą jest również angażowanie we współprace GLAM społeczności Wikimedian i Wikipedystów oraz organizowanie wsparcia Wikirezydentów dla instytucji. Prawniczka, fotografka, przez wiele lat związana z instytucjami kultury. Czas wolny spędza w naturze i galeriach sztuki.

tel. +48 533 640 961
e-mail: kamila.neuman@wikimedia.pl

Klara Sielicka-Baryłka
Specjalistka ds. projektów edukacyjnych

Dba o miejsce Wikipedii w edukacji medialnej. Prowadzi ogólnopolski projekt Wikiszkoła, przedstawiający zasady współpracy w Wikimediach oraz podnoszący kompetencje cyfrowe nauczycieli i uczniów. Koordynuje współpracę dydaktyczno-badawcze ze szkołami wyższymi. Ponadto rozwija współpracę z bibliotekami i wspiera projekty etno-wiki, wspomagając współpracę z instytucjami GLAM.

tel: +48 790 290 924
e-mail: klara.sielicka@wikimedia.pl

Wioletta Matusiak
Specjalistka ds. szkoleń edukacyjnych

We współpracy ze specjalistką ds. projektów edukacyjnych realizuje projekt Wikiszkoła, w szczególności masowy otwarty kurs online (MOOC) dla nauczycielek i nauczycieli. Poza Wikimedia Polska tworzy autorskie rozwiązania dla oświaty: narzędzia, modele i gry. Prowadzi warsztaty rozwojowe dla rad pedagogicznych, instytucji kultury i samorządów. Jako mentorka wspiera m.in. projekty: Misja: programowanie, Spółdzielnia Edukacji, Zaprogramuj Przyszłość.

e-mail: wioletta.matusiak@wikimedia.pl

Komunikacja

Nina Gabryś
Rzeczniczka prasowa, specjalistka ds. promocji

Koordynuje współpracę z mediami i opiekuje się profilami Wikimedia Polska w mediach społecznościowych. Wspiera wszystkie działania Stowarzyszenia od strony promocyjnej. Z wykształcenia historyczka, doświadczona jako projektantka koncepcji wystaw muzealnych i programów edukacyjnych dla centrów nauki. Jako copywriterka i specjalistka ds. komunikacji współpracowała z wieloma organizacjami.

tel: +48 793 038 009
e-mail: rzecznik@wikimedia.pl

Jacek Broda
Specjalista ds. fundraisingu

Odpowiada za nawiązywanie i podtrzymywanie trwałych relacji z darczyńcami, koordynuje i zarządza działaniami fundraisingowymi. Pasjonat relacji, łącznik wiedzy i wartości, zaprasza w niesamowitą podróż po świecie Wiki, angażuje społeczność wokół idei wolnej wiedzy, uwielbia rozwiązywać oczywiste wyzwania w nieoczywisty sposób.

Socjolog z wykształcenia, od dziesięciu lat związany z organizacjami pozarządowymi. Dba o ich niezależność i stabilność finansową. Certyfikowany trener fundraisingu afiliowany przy Polskim Stowarzyszeniu Fundraisingu.

tel: +48 530 486 092
e-mail: jacek.broda@wikimedia.pl

Administracja

Grzegorz Kopaczewski
Kierownik biura

Skupia się na sprawach wewnętrznych, ułatwiając pracę pracownikom merytorycznym. Ponadto przygotowuje wewnętrzne analizy dla zarządu, zbiera dane na potrzeby sprawozdawczości, współpracuje z biurem rachunkowym i odpowiada za cyfryzację biura.

Prozaik, debiutował powieścią Global nation. Obrazki z czasów popkultury (2004), potem opublikował powieść Huta (2007). Był także redaktorem kilku książek. Współtworzył dwa start-upy, z których jeden działa do dziś.

tel: +48 790 290 842
e-mail: grzegorz.kopaczewski@wikimedia.pl

Rekrutacja

Bądź na bieżąco

Śledź nasze działania i plany

Zapisz się na nasz newsletter

Newsletter przybliża nasze działania i plany. Trafi do twojej skrzynki raz w miesiącu.

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące naszych działań? Napisz do nas!

Kontakt