Zarząd Wikimedia Polska
Tomasz Wszeborowski
Prezes Zarządu
Reprezentuje Wikimedia Polska i komunikuje generalne kierunki działań. Dba o całościowe przygotowanie i wykonanie planów. Mentoruje zespołowi i jest liderem zespołu w relacji ze społecznością wikimedian. Nadzoruje działania fundraisingowe.
Wikipedysta od prawie 20 lat, pełni liczne funkcje na Polskiej Wikipedii, m.in. administratora i członka Komitetu Arbitrażowego. Był także członkiem Zespołu Zarządczego WMPL. Absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego, a także Wydziału Nauk Społecznych tej uczelni. Doktor nauk humanistycznych (dyscyplina: nauki o polityce). Przez wiele lat pracował na różnych uczelniach wyższych jako wykładowca (w tym w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku), prowadził także działalność gospodarczą.
Discord: Gdarin#5888
KONTAKT: e-mail: zarzad@wikimedia.pl

Michał Buczyński
Wiceprezes Zarządu i Sekretarz

Dba o harmonijny wzrost Stowarzyszenia. Koordynuje pracę organizacji, wspiera Prezesa, wykonując część jego zadań, a także dyrektora, konsultując decyzje dotyczące procesów i projektów.
Z wykształcenia ekonomista, zawodowo zajmuje się analizą rynków i oceną ryzyka. Z ruchem Wikimedia związany od piętnastu lat. Jego aktywność w globalnej społeczności Wikimedia pozwala mu widzieć naszą organizację jako część szerszego ekosystemu wolnej wiedzy.
Discord: Aegis Maelstrom#0011
KONTAKT: e-mail: zarzad@wikimedia.pl
Julia Maria Koszewska
Wiceprezeska Zarządu/
Wikipedystka, polska bibliotekarka, działaczka społeczna zaangażowana w dialog międzyreligijny i międzykulturowy. Od 2009 należy do stowarzyszenia Wikimedia Polska, w latach 2014–2020 wchodziła w skład sądu koleżeńskiego.
W 2020 obroniła na UW doktorat w dyscyplinie nauk socjologicznych. Członkini Europejskiego Towarzystwa Socjologicznego (ESA) – od 2011, Europejskiego Towarzystwa Studiów Żydowskich (EAJS)– od 2010. W 2013 zainicjowała i koordynowała pierwszą w Polsce konferencję openGLAM: „OpenGLAM 2013. Otwarte zasoby kultury”. Zaangażowana w działania na rzecz pokoju oraz regulacje prawne zbrojeń. W 2012 koordynatorka kampanii „Polska Wolna od Min”, która doprowadziła do ratyfikacji przez Polskę Traktatu Ottawskiego.
Discord: Lantuszka#8754
KONTAKT: e-mail: zarzad@wikimedia.pl

Marek Bukowski
Skarbnik
Nadzoruje wykonanie budżetu oraz współpracę z biurem rachunkowym oraz sprawozdawczość finansową. Aktywny wikimedianin od ponad dekady. Do jego hobby należy sporządzanie zestawień najczęściej czytanych artykułów polskojęzycznej Wikipedii.
KONTAKT: e-mail: zarzad@wikimedia.pl

Maria Weronika Kmoch
Członkini Zarządu
Wikipedystka, polska historyczka i regionalistka, popularyzująca historię i kulturę regionu kurpiowskiego. Od 2013 naukowo zajmuje się badaniem dziedzictwa i dziejów powiatu przasnyskiego oraz Puszczy Zielonej i Puszczy Białej. Od 2016 pracuje jako nauczycielka historii w I Społecznym Liceum Ogólnokształcącym im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji. Autorka dwóch książek o regionie kurpiowskim. Od 2012 prowadzi bloga pt. Kurpianka w wielkim świecie. Członkini licznych organizacji regionalnych i naukowych, edukatorka. Prowadzi wykłady, warsztaty, projekty społeczne. Twórczyni i opiekunka Jednorożeckiego Archiwum Społecznego. W 2021 otrzymała nominację do Nagrody im. I. Sendlerowej Za naprawianie świata.
KONTAKT: e-mail: zarzad@wikimedia.pl

Źródła: https://pl.wikipedia.org/wiki/Maria_Weronika_Kmoch / https://pl.wikipedia.org/wiki/Julia_Maria_Koszewska
Pracownicy
Wsparcie społeczności
Natalia Szafran-Kozakowska
Specjalistka ds. wspierania społeczności

Zajmuje się wspomaganiem wolontariuszy-twórców projektów Wikimedia. Jest odpowiedzialna za projekty ułatwiające stawianie pierwszych kroków edycyjnych, kompetencyjne i finansowe wspieranie bardziej doświadczonych wolontariuszy, a także zapobieganie wypaleniu wolontariuszy. Organizuje też spotkania dla społeczności.
tel. +48 790 290 275
e-mail: natalia.szafran@wikimedia.pl
Discord: Magalia#1243
Paulina Anna Studniczka
Młodsza Specjalistka ds. wspierania społeczności

We współpracy ze specjalistką ds. wspierania społeczności zajmuje się pomocą dla wolontariuszy-twórców projektów Wikimedia. Organizuje konkursy i akcje edycyjne, wspiera organizację i rozwój osób prowadzących szkolenia.
Animatorka społeczności lokalnych, trenerka, koordynatorka wolontariatu. Studentka Zarządzania Projektami Społecznymi na Uniwersytecie Wrocławskim, od ponad dziesięciu lat jako wolontariuszka współpracuje z organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury.
tel: +48 533 659 957
e-mail: paulina.studniczka@wikimedia.pl
Discord: Foka#7758
Kamila Neuman
Specjalistka ds. otwartej kultury
Odpowiada za współpracę z instytucjami kultury i dziedzictwa narodowego (GLAM). Na co dzień wspiera muzea, galerie, archiwa i biblioteki w upowszechnianiu cyfrowych zasobów poprzez włączanie ich do obiegu wolnej wiedzy i otwartej kultury w projektach Wikimedia, tj. Wikimedia Commons, Wikipedia czy Wikidane. Jej rolą jest również angażowanie we współprace GLAM społeczności Wikimedian i Wikipedystów oraz organizowanie wsparcia Wikirezydentów dla instytucji. Prawniczka, fotografka, przez wiele lat związana z instytucjami kultury. Czas wolny spędza w naturze i galeriach sztuki.
tel. +48 533 640 961
e-mail: kamila.neuman@wikimedia.pl
Discord: Kamila Neuman#0825

Klara Sielicka-Baryłka
Specjalistka ds. projektów edukacyjnych

Dba o miejsce Wikipedii w edukacji medialnej. Prowadzi ogólnopolski projekt Wikiszkoła, przedstawiający zasady współpracy w Wikimediach oraz podnoszący kompetencje cyfrowe nauczycieli i uczniów. Koordynuje współpracę dydaktyczno-badawcze ze szkołami wyższymi. Ponadto rozwija współpracę z bibliotekami i wspiera projekty etno-wiki, wspomagając współpracę z instytucjami GLAM.
tel: +48 790 290 924
e-mail: klara.sielicka@wikimedia.pl
Wioletta Matusiak
Specjalistka ds. szkoleń edukacyjnych

We współpracy ze specjalistką ds. projektów edukacyjnych realizuje projekt Wikiszkoła, w szczególności masowy otwarty kurs online (MOOC) dla nauczycielek i nauczycieli. Poza Wikimedia Polska tworzy autorskie rozwiązania dla oświaty: narzędzia, modele i gry. Prowadzi warsztaty rozwojowe dla rad pedagogicznych, instytucji kultury i samorządów. Jako mentorka wspiera m.in. projekty: Misja: programowanie, Spółdzielnia Edukacji, Zaprogramuj Przyszłość.
e-mail: wioletta.matusiak@wikimedia.pl
Komunikacja
Nina Gabryś
Rzeczniczka prasowa, specjalistka ds. promocji
Koordynuje współpracę z mediami i opiekuje się profilami Wikimedia Polska w mediach społecznościowych. Wspiera wszystkie działania Stowarzyszenia od strony promocyjnej. Z wykształcenia historyczka, doświadczona jako projektantka koncepcji wystaw muzealnych i programów edukacyjnych dla centrów nauki. Jako copywriterka i specjalistka ds. komunikacji współpracowała z wieloma organizacjami.
tel: +48 793 038 009
e-mail: rzecznik@wikimedia.pl
Jacek Broda
Specjalista ds. fundraisingu

Odpowiada za nawiązywanie i podtrzymywanie trwałych relacji z darczyńcami, koordynuje i zarządza działaniami fundraisingowymi. Pasjonat relacji, łącznik wiedzy i wartości, zaprasza w niesamowitą podróż po świecie Wiki, angażuje społeczność wokół idei wolnej wiedzy, uwielbia rozwiązywać oczywiste wyzwania w nieoczywisty sposób.
Socjolog z wykształcenia, od dziesięciu lat związany z organizacjami pozarządowymi. Dba o ich niezależność i stabilność finansową. Certyfikowany trener fundraisingu afiliowany przy Polskim Stowarzyszeniu Fundraisingu.
tel: +48 530 486 092
e-mail: jacek.broda@wikimedia.pl
Discord: Jacek Broda#7140
Administracja
Grzegorz Kopaczewski
Kierownik biura

Skupia się na sprawach wewnętrznych, ułatwiając pracę pracownikom merytorycznym. Ponadto przygotowuje wewnętrzne analizy dla zarządu, zbiera dane na potrzeby sprawozdawczości, współpracuje z biurem rachunkowym i odpowiada za cyfryzację biura.
Prozaik, debiutował powieścią Global nation. Obrazki z czasów popkultury (2004), potem opublikował powieść Huta (2007). Był także redaktorem kilku książek. Współtworzył dwa start-upy, z których jeden działa do dziś.
tel: +48 790 290 842
e-mail: grzegorz.kopaczewski@wikimedia.pl
Rekrutacja
Bądź na bieżąco
Śledź nasze działania i plany
Zapisz się na nasz newsletter
Newsletter przybliża nasze działania i plany. Trafi do twojej skrzynki raz w miesiącu.