Wikipedia stała się pełnoletnia i jej hasła też.
Być może to nie przypadek, że w roku, w którym największa wolna encyklopedia obchodzi 18. urodziny, hasło Wódka zostało zwycięzcą konkursu edycyjnego Wolna Polska-Wolna Wiedza. Konkurs, trwający od września ubiegłego roku polegał na rozbudowie artykułów w Wikipedii, tak, aby ich jakość merytoryczna była na jak najwyższym poziomie. Drugim najlepszym hasłem w konkursie została Polska szkoła filmowa, a trzecim – orzeł bielik.
Konkurs Wolna Polska-Wolna Wiedza został zorganizowany z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zadaniem uczestników była praca nad poprawą jakościową haseł z tzw. Kanonu Polskiej Wikipedii. Kanon zawiera zbiór blisko 1500 najważniejszych haseł dotyczących Polski i Polaków. W 2019 roku najlepszym i najwartościowszym merytorycznie artykułem zostało hasło Wódka. Jej rys historyczny, aspekty prawne, technologia produkcji, rynek, spożycie czy nawet znaczenie wódki w kulturze – hasło zostało obszernie opracowane, jest opatrzone grafikami, ilustracjami oraz poparte weryfikowalnymi źródłami.
Co prawda nie ma twardych dowodów, że wódka na pewno została wymyślona w Polsce, ale artykuł na Wikipedii mówi sam za siebie – powstał z tak ogromną pieczołowitością i dbałością o detale, że nawet abstynenci przeczytają go z przyjemnością. Wódka – na Wikipedii to samo zdrowie! – mówi prof. Dariusz Jemielniak, jeden z jurorów konkursu Wolna Polska-Wolna Wiedza.
Drugim nagrodzonym hasłem została Polska szkoła filmowa.
Trzecim najlepiej opracowanym artykułem okazał się ten o orle bieliku. Hasło idealnie wpasowało się w stulecie obchodów niepodległości, jako, że to właśnie biały bielik znajduje się w godle Polski.
Walka była długa i zacięta. W konkursie ostatecznie wzięło udział 26 haseł, do finału zakwalifikowano 8. Wstępnej preselekcji dokonała komisja złożona z wikipedystów. Ostatecznych zwycięzców wyłoniło Jury w składzie: Edwin Bendyk, Paweł Cywiński, Piotr M.A. Cywiński, Anna Herbich-Zychowicz, Dariusz Jemielniak, Jacek Kołtan, Radosław Kotarski, Justyna Suchecka, Jakub Wygnański.
Partnerami konkursu byli: Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Kielcach, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Uniwersytet Wrocławski
Patronat medialny: portal historia.org.pl, Mówią Wieki.
Pingback: Ranking stycznia. Sprawdźcie najczęściej czytane hasła w polskiej Wikipedii. – Blog Stowarzyszenia Wikimedia Polska
Pingback: Wszystkiego najlepszego! 18 lat polskojęzycznej Wikipedii. – Blog Wikimedia Polska
Pingback: Do naszych Darczyńców – Blog Wikimedia Polska