Co zrobiliśmy dla twórców i czytelników Wikipedii i spokrewnionych w nią projektów w minionym roku? Całkiem sporo! Zobaczcie subiektywny przegląd naszych najciekawszych działań z minionych 12 miesięcy.
W naszej misji chodzi przede wszystkim o wiedzę. O to, żeby była dla Was dostępna, żeby było jej dużo i żeby była wiarygodna. Dlatego w 2015 roku postawiliśmy mocno na powiększanie zasobów Wikipedii i spokrewnionych z nią projektów.
- W ramach programu Wikigranty przyznaliśmy ok. 50 mikrograntów (łącznie na ponad 9000 złotych) na zakup źródeł wiedzy lub dotarcie do miejsc, gdzie można pozyskać wartościowe materiały. Dzięki temu zyskaliśmy setki nowych haseł i materiałów multimedialnych z różnych dziedzin.
- Zachęcaliśmy wikipedystów do pisania artykułów na określone tematy. Włączyliśmy się w międzynarodowy konkurs CEE Spring, w ramach którego wikipedyści z całego świata pisali hasła związane z Europą Środkowo-Wschodnią. Polska Wikipedia zyskała dzięki temu niemal 700 nowych artykułów! W cotygodniowych konkursach Tygodni Tematycznych nagradzaliśmy najaktywniejszych twórców haseł na dany temat, dzięki czemu wasza ulubiona encyklopedia wzbogaciła swoje zasoby w takich dziedzinach jak geografia, technika, religioznawstwo czy prawa człowieka.
- Wspólnie z Muzeum Etnograficznym w Warszawie stworzyliśmy projekt Rok obrzędowy z Wikipedią, w ramach którego dokumentowaliśmy i opisywaliśmy polskie obrzędy ludowe. W efekcie Wikipedia zyskała ok. 1000 wysokiej jakości materiałów multimedialnych dotyczących polskiego folkloru i kilkadziesiąt haseł na ten temat. Pozyskaliśmy także ponad 7000 materiałów z etnograficznych badań terenowych od Cyfrowego Archiwum im. Józefa Burszty.
- Współpracowaliśmy z instytucjami, aby pozyskać dla Wikipedii cenne materiały o tematyce historycznej. Wysokiej jakości skany dokumentów i fotografie udostępniły m.in. Europejskie Centrum Solidarności i Archiwum Państwowe w Poznaniu, a od Senatu Rzeczpospolitej Polskiej pozyskaliśmy m.in. zdjęcia polityków czy wysokich urzędników państwowych.
Wspieranie edukacji to również wspieranie łatwego dostępu do ważnych dzieł kultury, dlatego taki cel miała pokaźna liczba naszych projektów.
- Nawiązaliśmy współpracę z ważnymi galeriami, archiwami i muzeami, dzięki czemu ich zbiory stały się częścią zasobów Wikipedii. To m.in. Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki udostępniły na rzecz encyklopedii setki wysokiej jakości reprodukcji.
- Nagraliśmy profesjonalne aktorskie interpretacje poezji wojennej Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Wszystkie oczywiście na wolnej licencji, a więc można je wykorzystywać zupełnie za darmo.
Wiemy też, że czytelnicy cenią sobie dobrze zilustrowane hasła, dlatego kontynuowaliśmy lub uruchamialiśmy projekty, mające pozyskać wartościowe zdjęcia Polski.
- Jak co roku w drogę wyruszyły Wikiekspedycja i Wikiekspedycja Kolejowa, czyli wyprawy fotograficzne, podczas których wikipedyści wykonują zdjęcia słabo udokumentowanych miejsc. Zyskaliśmy tysiące zdjęć różnych zakątków Polski, w tym, dzięki współpracy z Fundacją Grupy PKP, fotografie dokumentujące polską infrastrukturę kolejową.
- Zorganizowaliśmy konkurs Wiki Lubi Przyrodę, który przyniósł Wikipedii niespełna 4000 zdjęć dokumentujących piękno polskiej przyrody.
A to tylko część tego, co zrobiliśmy dla wolnej wiedzy i kultury w zeszłym roku. Pamiętajcie, że możecie pomóc nam wspierać polską Wikipedię i spokrewnione z nią projekty, przekazując nam 1% podatku (KRS 0000244732). Dziękujemy!