Wikipedia stanowi urzeczywistnienie projektu platońskiego, to znaczy udostępnienie dziedziny idei, umożliwienie dostępu do niej za pośrednictwem nowoczesnej technologii i współpracy tych, którzy mają dostęp do poszczególnych idei i poprzez ich opis oraz systematyczne uporządkowanie dają do nich dostęp szerokiej publiczności. To nic innego jak kolejne oblicze projektu oświecenia – piszą twórcy projektu Akademii Platońskiej, która odbędzie się niedługo już po raz czwarty!
W dniach 27.08-2.09.2020 w Lanckoronie spotkają się uczestnicy i uczestniczki oraz Profesorowie i Profesorki z Polski, Włoch, Hiszpanii i USA, by wziąć udział w edycyjnej przygodzie.
Celem projektu jest koordynacja działań związanych z uzupełnieniem w przestrzeni Wikipedii wiedzy z zakresu filozofii, koncentrując się wokół platonizmu i Platona i jego dialogów. Szczegółowe cele opierają się następujących obszarach:
- krytyczna lektura artykułów Wikipedii związanych z Platonem i platonizmem oraz uzupełnienie ich o źródłowe odniesienia do dialogów Platona, najnowsze interpretacje Platona, interpretacje omawianych filozofów nowoczesnych;
- stworzenie lub uzupełnienie artykułów nt. głównych idei platońskich;
- uzupełnienie artykułów nt. myślicieli nowoczesnych o ich relację do Platona.
Projekt jest realizowany w ramach Akademii Platońskiej, której celem jest propagowanie platonizmu, a zarazem próba jego rekonstrukcji. Organizatorem „Akademii Platońskiej” jest Instytut Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego oraz jego pracownicy: Andrzej Serafin (inicjator projektu) i Paweł Sznajder. Patronatem objął „Akademię” kwartalnik „Kronos”.
W efekcie treści zawarte w Wikipedii z często niedoskonałych opracowań tematu, pozostawiających wiele do życzenia w porównaniu z fachowymi publikacjami naukowymi w ramach projektu przeistaczają się w źródło nie tylko aktualne i rzetelne, ale też zawierające treści trudno dostępne nawet dla znawcy dziedziny. Dzięki projektowi wiedza na temat platonizmu za pośrednictwem Wikipedii trafi do szerokiego grona odbiorców.