„Filozofia” ze starogreckiego oznacza umiłowanie mądrości. Od zawsze stanowiła nieodłączną część ludzkiego poznania, od początków istnienia ludzkich cywilizacji. Ideę przekazywania wiedzy i nauk jednego z największych filozofów w historii – Platona, kontynuować będą uczestnicy projektu WikiPlaton. Swoją pracą podzielą się na Wikipedii.
WikiPlaton to projekt, którego celem jest uzupełnienie Wikipedii o wiedzę z zakresu filozofii, koncentrując się wokół platonizmu i dialogów Platona. W przedsięwzięcie zaangażowani są uczestnicy Akademii Platońskiej, a jej organizatorami są Instytut Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego oraz jego pracownicy: Andrzej Serafin (inicjator projektu) i Paweł Sznajder. Treści w Wikipedii dotyczące zagadnień z zakresu filozofii są niewystarczające. Ważne jest opracowanie ich w sposób wyczerpujący i poparty rzetelnymi źródłami, zawierającymi również treści trudno dostępne nawet dla znawców dziedziny. Dzięki temu dobrze przygotowane materiały służyć będą szerokiemu gronu odbiorców – zarówno prywatnie jak i w celach edukacyjnych czy naukowych.
Cel projektu opiera się na krytycznej lekturze artykułów na Wikipedii związanych z Platonem i platonizmem oraz uzupełnienie ich o źródłowe odniesienia do dialogów Platona, najnowsze interpretacje Platona oraz interpretacje filozofów nowoczesnych. Następnie uczestnicy stworzą lub uzupełnią artykuły dotyczące tych zagadnień, które w efekcie dostępne będą w największej wolnej encyklopedii.
Pierwsza edycja „Akademii Platońskiej” odbyła się w 2017 roku. Celem tegorocznej, trzeciej już edycji przedsięwzięcia jest konfrontacja Platona z nowoczesnością, tzn. głównymi figurami filozofii nowoczesnej (Kant, Hegel, Marks, Nietzsche, Freud, Husserl, Heidegger). To podczas Letniej Szkoły Platonizmu w Lanckoronie w dniach od 23 do 30 września uczestnicy będą wzbogacać polskojęzyczną Wikipedię o niezbędną wiedzę z zakresu filozofii.
Jak będzie wyglądać praca nad tworzeniem artykułów?
Pierwszego dnia uczestnicy dokonają rekonstrukcji stanowiska Platona. Podczas kolejnych dni konfrontować je będą z interpretacją Platona każdego z nowoczesnych myślicieli oraz ich własnym stanowiskiem filozoficznym. Wtedy też osoby edytujące krytycznie przestudiują artykuły na Wikipedii dotyczące Platona. Podstawą będzie polski artykuł „Platon” i „platonizm” oraz angielski „Plato” i „platonism”. Następnie omówione zostaną główne tezy tych artykułów, ich braki oraz możliwe treści do uzupełnienia. Po wstępnym zredagowaniu zaprojektowanych zmian propozycje zostaną wspólnie odczytane i przedyskutowane, a następnie naniesione do artykułów w Wikipedii. Drugą fazą prac podczas pierwszego dnia będzie stworzenie lub uzupełnienie artykułów nt. głównych idei platońskich.
Podczas Letniej Akademii Platonizmu uczestnicy omawiać będą relację Platona do wybranych myślicieli nowoczesnych np. Kanta czy Freuda. W tym celu zostaną wykorzystane teksty źródłowe danego myśliciela oraz ich wtórne interpretacyjne opracowania. Najważniejsze kwestie spośród dyskutowanych ustaleń opublikowane zostaną na Wikipedii.
Wskazówek dotyczących zasad edytowania Wikipedii udzieli uczestnikom Celina Strzelecka ze Stowarzyszenia Wikimedia Polska.
Szczegóły projektu znajdują się w linku:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikiprojekt:GLAM/WikiPlaton