Tegoroczna edycja konkursu Wiki Lubi Zabytki przejdzie do historii jako wyjątkowa. Zgromadziliśmy niemal 20 tysięcy zdjęć – to wynik, który przerósł nasze oczekiwania i stanowi rekord ostatnich 10 lat.
Czym jest konkurs Wiki Lubi Zabytki?
Wiki Lubi Zabytki (ang. Wiki Loves Monuments) to międzynarodowy konkurs fotograficzny organizowany od 2010 roku przez społeczność Wikimedia. Jego celem jest dokumentowanie zabytków i dziedzictwa kulturowego oraz ich udostępnianie na wolnych licencjach w Wikimedia Commons, co pozwala na szerokie wykorzystanie materiałów w projektach takich jak Wikipedia. Konkurs odbywa się w kilkudziesięciu krajach na całym świecie, a Polska jest jednym z jego aktywnych uczestników od samego początku.
W konkursie mogą wziąć udział wszyscy – zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. Uczestnicy przesyłają zdjęcia obiektów wpisanych do rejestru zabytków, pomagając nie tylko w dokumentacji dziedzictwa kulturowego, ale także w jego promocji i ochronie. Zdjęcia można następnie wykorzystać w artykułach Wikipedii, co zwiększa dostępność informacji o zabytkach.
Rekordowa liczba zdjęć i różnorodność uczestników
„Ilość zdjęć nadesłanych w konkursie w tym roku przerosła nasze oczekiwania – otrzymaliśmy niemal 20 tysięcy zdjęć. Nadesłane propozycje były ogromnie różnorodne, wiele było zdjęć bardzo dobrych technicznie, wysokiej jakości, przemyślanych kompozycyjnie i o wysokich walorach estetycznych. Co ciekawe, w tym roku zauważyliśmy też dużo zdjęć nadesłanych przez użytkowników_czki z zagranicy, co sugeruje wpływ Wikimanii, międzynarodowego święta społeczności Wikimedia, która w tym roku odbyła się w sierpniu w Katowicach i zgromadziła 1000 Wikimedian z całego świata.” – Katarzyna Makowska, Menadżerka ds. otwartej nauki, Wikimedia Polska.
Najlepsze z najlepszych: wyniki konkursu
Decyzja jury była niezwykle trudna, ale udało się wyłonić zwycięzców. Oto wyniki:
Top 3 konkursu głównego
- Kaplica Matki Boskiej Śnieżnej w Kacwinie – autor: Gswito.
Za sugestywną i spójną kolorystykę, gdzie dzięki fantastycznej grze śniegiem i światłem, pierwszy plan zdaje się być czarno biały. Daje to efekt momentu uchwyconego tuż przed wschodem słońca i ciekawą warstwowość. Jednocześnie, przemyślany jest układ kompozycyjny, samotna kaplica i otaczające ją drzewa, dzięki czemu zdjęcie jest nie tylko ciekawe plastycznie ale i informacyjne. Pokazuje zabytek jako integralną część krajobrazu. Zdjęcie skłania do zatrzymania się i zadumy.
Zobacz zdjęcie w pełnej rozdzielczości
- Mglisty jesienny poranek nad Mostem Groszowym – autor: Henryk Niestrój. Nastrojowe ujęcie, które doskonale ukazuje zarówno formę, jak i detale zabytku w tajemniczej jesiennej aurze.
Uzasadnienie jury
Bardzo nastrojowe zdjęcie, jednocześnie doskonale pokazujące fotografowany zabytek. Obiekt ujęty jest w interesujący, nieco tajemniczy sposób, świetnie grają kolory, nadając mu „jesieniarski” klimat. Jednocześnie forma i detale obiektu są czytelnie ukazane. Zastosowana kompozycja wręcz zaprasza obserwatora do „wejścia” na most.
Zobacz zdjęcie w pełnej rozdzielczości
fot. Henryk Niestrój Licencja: CC BY-SA 4.0
- Most Żelazny w Kłodzku podczas powodzi – autor: Jacek Halicki. Fotograf uchwycił dramatyzm chwili, tworząc poruszające świadectwo o niemal reporterskim charakterze.
Uzasadnienie jury
Za oddanie dramatyzmu powodzi i zamrożenie w czasie decydującego dla zabytku momentu. Czy most i stare miasto za chwilę zostaną zupełnie zalane, co się z nimi stanie, czy przetrwają?
Zdjęcie jest uderzające i wywołuje emocje. Mamy tu do czynienia z fotografią świadectwa o charakterze niemal reporterskim, a jego wagę podkreśla refleksja, że żywioł który coraz częściej nas dotyka w ogromnej mierze dotyczy też zabytków.
Zobacz zdjęcie w pełnej rozdzielczości
fot. Jacek Halicki, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kategoria: Nieoczywiste Śląskie
Ta wyjątkowa kategoria, stworzona we współpracy z Regionalnym Instytutem Kultury im. Wojciecha Korfantego, doceniła zdjęcia pokazujące mniej znane, ale równie fascynujące oblicza Śląska.
Pierwsze miejsce zdobyło zdjęcie „Wieczór nad zamkiem w Będzinie” autorstwa Gswito.
Uzasadnienie jury
Zdjęcie urzeka fenomenalną kolorystyką. Autor ujął obiekt w złotej godzinie. Kompozycja pozwala podziwiać zarówno zabytek, jak i nowoczesne tło miasta.
Zobacz zdjęcie
Fot. Gswito, licencja: CC BY-SA 4.0
Pełną galerię finałowych zdjęć znajdziecie tutaj:
Zobacz galerię
Nagrody za specjalne zaangażowanie
Oprócz nagród za najlepsze zdjęcia, jury wyróżniło uczestników, którzy wnieśli szczególny wkład w konkurs:
- Jacek Halicki (2356 załadowanych zdjęć) – za różnorodne i dobre jakościowo zdjęcia, z których 743 znalazły zastosowanie w Wikipedii.
- Zala (6260 załadowanych zdjęć) – za imponującą ilość zdjęć, w tym wiele solidnych jakościowo ujęć.
- Gswito (75 załadowanych zdjęć) – za artystyczny styl oraz wysokiej jakości zdjęcia z drona.
Jury Wiki Lubi Zabytki 2024
W skład jury wchodzili:
Ewa Caban, Jacek Durski, Radosław Gajda, Krzysztof Koszewski, Kamila Neuman, Natalia Szcześniak.
Podziękowania dla uczestników
Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Dzięki Waszym zdjęciom zwiększa się ilość i jakość zasobów dokumentujących polskie zabytki, co przyczynia się do ich promocji i ochrony.
Do zobaczenia w przyszłym roku!
Tegoroczna edycja pokazała, jak ważna jest dokumentacja naszego dziedzictwa kulturowego. Już teraz zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach Wiki Lubi Zabytki. Wspólnie możemy zachować piękno Polski dla przyszłych pokoleń!