Wikimedia Polska

31 lipca 2024

Konferencja Wikimania 2024 w Katowicach to święto wolontariuszy z całego świata. Dzięki nim Wikipedia i siostrzane projekty są możliwe

Bez kategorii / Jolanta Drzewakowska

Odbywająca się w Katowicach w dniach 7-10 sierpnia Wikimania 2024 to dziewiętnasta edycja sztandarowej corocznej konferencji poświęconej Wikipedii, a także innym projektom Wikimedia. To również święto wolontariuszy (Wikimedian), dzięki którym takie inicjatywy jak Wikipedia i jej pokrewne są realizowane. Organizowana we współpracy z Wikimedianami z regionu Europy Środkowo-Wschodniej i Fundacją Wikimedia (organizacja non profit, która prowadzi projekty Wikimedia) konferencja odbędzie się w tym roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach i zgromadzi ponad 2000 Wikimedian i liderów w przestrzeni cyfrowej z ponad 130 krajów.

Za tworzenie informacji we wszystkich projektach Wikimedia odpowiada prawie 300 000 wolontariuszy, a hasła przeglądane są miesięcznie ponad 22 miliardy razy. Dzięki otwartej współpracy wolontariusze pomagają zasilać zasoby Internetu wiarygodnymi informacjami dostępnymi dla wszystkich. Sama Wikipedia w każdym miesiącu jest edytowana w ponad 300 językach przez ponad 265 000 wolontariuszy. Wspólnie kompilują i udostępniają informacje dotyczące wielu ważnych tematów. Wszystko to dzieje się zgodnie z zasadami i ustalonymi wytycznymi, które zapewniają neutralność wiedzy, jej wiarygodność oraz odzwierciedlenie w faktach. Wolontariusze dyskutują, debatują i często się nie zgadzają dopóty, dopóki nie osiągną konsensusu co do tego, jakie treści należy uwzględnić. Proces ten jest jawny i transparentny. Projekty Wikimedia stanowią przykład, jak że setki tysięcy ludzi z różnych środowisk mogą osiągnąć kompromis oparty na faktach.

Tematem przewodnim Wikimanii 2024 jest „Współpraca w otwartości”, podkreślająca znaczenie otwartej, opartej na współpracy pracy wolontariuszy w budowaniu i utrzymywaniu największego na świecie repozytorium ludzkiej wiedzy online. 

Najważniejsze wydarzenia WIKIMANII 2024 w Katowicach obejmują:

  • Nagrody Wikimedian of the Year wyróżniają wyjątkowych wolontariuszy wnoszących swój wkład w światowe projekty Wikimedia. Nagrody wręczane są przez założyciela Wikipedii Jimmy’ego Walesa.
  • Wystąpienia i przemówienia, w tym:
    • prezentacja polskiej futurystki i filozofki dr hab. Aleksandry Przegalińskiej na temat korzyści i wyzwań związanych z wykorzystaniem dużych modeli językowych (LLM – Large Language Models) w celu zachowania i promowania różnorodności językowej;
    • dyskusja z udziałem dr. Macieja Bisagi (Uniwersytet Śląski) i prof. dr. hab. Dariusza Jemielniaka (Akademia Leona Koźmińskiego, Berkman Klein Center for Internet & Society na Uniwersytecie Harvarda, Polska Akademia Nauk) o działaniach na rzecz większej otwartości i dostępności wiedzy naukowej;
    • panel z udziałem Alicji Knast (Czeska Galeria Narodowa), dr hab. Agnieszki Turskiej-Kawy (Uniwersytet Śląski) i prof. dr. hab. Andrzeja Szczerskiego (Muzeum Narodowe w Krakowie) o kształtowaniu koncepcji otwartej wiedzy w muzeach i innych instytucjach kultury. 
  • W 2024 roku Katowice to Europejskie Miasto Nauki, dlatego częścią Wikimanii będzie prezentacja polskiego filozofa i dziennikarza, dr. Łukasza Lamży na temat „Obserwatorium Przyszłości Nauki” – otwartej inicjatywy mającej na celu przybliżenie najnowocześniejszych osiągnięć nauki każdemu zainteresowanemu. Dodatkowo, we współpracy z Europejskim Miastem Nauki, w sierpniu w centrum miasta odbędzie się wystawa fotograficzna „Wiki Science Competition”.
  • Uczestnicy konferencji mogą również wziąć udział w warsztatach dotyczących m.in. tego, w jaki sposób wykorzystywać obrazy, aby zaradzić lukom płciowym w Wikipedii, jak zachęcić więcej młodych ludzi do wolontariatu przy projektach Wikimedia.
  • Inne panele podczas wydarzenia koncentrują się na popularnych tematach i bieżących wydarzeniach, takich jak:
    • dyskusja na temat skutecznego przeciwdziałania dezinformacji, w tym przeciwdziałania dezinformacji podczas wyborów odbywających się na całym świecie, z wykorzystaniem ludzkich systemów moderacji treści Wikipedii;
    • warsztaty na temat potencjału generatywnej sztucznej inteligencji do wspierania pracy wolontariuszy w projektach Wikimedia;
    • oraz sesja na temat wpływu ChatGPT i innych generatywnych technologii sztucznej inteligencji na projekty Wikimedia
  • WikiWomen Summit, czyli seria wydarzeń skupionych na promowaniu równości płci i integracji w Wikipedii oraz innych projektach Wikimedia. 
  • Hackathon Wikimania zaprasza uczestników z różnym doświadczeniem w edycji haseł do współpracy przy projektach oprogramowania i baz danych związanych z projektami Wikimedia.

Wikimania to coroczne święto ludzi, którzy tworzą wiedzę stojącą za Wikipedią i innymi projektami Wikimedia. Jest to okazja do nawiązania kontaktu i uczenia się od Wikimedian o sile współpracy w budowaniu największej na świecie internetowej bazy ludzkiej wiedzy”

– powiedziała Maryana Iskander, dyrektor generalna Wikimedia Foundation.
Wolontariusze w regionie Europy Środkowej i Wschodniej przez lata pracowali nad poszerzaniem wiedzy na temat wielu projektów Wikimedia w różnych językach, dlatego to naturalne, że Wikimania obywa się tutaj ponownie. Razem możemy docenić niezwykłą pracę, jaką można wykonać, gdy podobnie myślące społeczności ludzi spotykają się, aby osiągnąć wspólny cel”.

Aby ułatwić udział różnym osobom z różnych krajów, sesje konferencyjne będą tłumaczone na wiele języków, w tym angielski, francuski, arabski, hiszpański, rosyjski i ukraiński. 

Maciej Nadzikiewicz, lider głównego zespołu organizacyjnego Wikimanii 2024, powiedział:

„W tym roku Wikimania odbędzie się w Katowicach, dzięki czemu pokażemy kulturę Europy Środkowo-Wschodniej. Uczestnicy poznają lokalną muzykę, kuchnię, zwyczaje i historię Polski. Mamy przeszło 280 punktów programu, każdy znajdzie coś dla siebie i mamy nadzieję, że Wikimedianie opuszczą Katowice zadowoleni i podzielą się ze swoimi lokalnymi społecznościami tym, czego się nauczyli!”.

Konferencja będzie również dostępna na żywo na wirtualnych platformach streamingowych. Aby uzyskać więcej informacji i zarejestrować się jako przedstawiciel prasy na konferencję Wikimania 2024, prosimy o przesłanie wiadomości e-mail na adres press@wikimedia.org. Pełny program Wikimanii 2024 jest dostępny online. Zapraszamy do śledzenia wydarzenia oznaczanego w mediach społecznościowych za pomocą hashtagu #Wikimania2024. 

O Wikimanii

Wikimania to coroczne spotkanie Wikimedian z całego świata, podczas którego łączą się ze sobą, prezentują nowe projekty i kształtują przyszłość projektów Wikimedia. Zaproszeni są wszyscy wolontariusze, aby mogli dowiedzieć się więcej o ludziach, dzięki którym Wikipedia jest dostępna nieodpłatnie. Pierwsza Wikimania odbyła się we Frankfurcie w dniach 4-8 sierpnia 2005 roku. Od tego czasu wydarzenie jest coroczne.

Ostatnie wpisy
Archiwum