Rozpoczął się CEE Spring – największy konkurs edycyjny w tej części świata! Do końca maja Wikipedyści i Wikipedystki z całej Europy Środkowo-Wschodniej połączą siły, aby tworzyć i poszerzać hasła na temat państw tego regionu, jego tradycji, historii, kultury, polityki czy geografii.
Jest to już siódma edycja konkursu!
Europa Środkowo-Wschodnia to zwyczajowa nazwa grupy europejskich państw mających wspólne korzenie kulturowe i historyczne, a także wspólną przeszłość jako buforowe socjalistyczne republiki podlegające ZSRR lub będące jego częścią składową jako republiki radzieckie. Jest to zbitka dwóch określeń tej części Europy – geograficznego (środkowa) i politycznego (Wschodnia). Także określenie Międzymorze pokrywa się z wieloma definicjami tego obszaru. Jednym ze współtwórców tego określenia był Oskar Halecki. Stało się ono bardziej popularne od lat 80., gdy trzej intelektualiści (Milan Kundera, Czesław Miłosz i István Bibó) użyli go jako przeciwwagi dla terminu Europa Wschodnia. Łącznie do tego regionu zalicza się 18 państw (lub 19, wliczając także Kosowo)źródło
W tym roku szczególnie skupiamy nasze siły na budowaniu mocnych i rozbudowanych artykułów o Ukrainie. W czasach fake newsów i manipulacji potrzebujemy wiarygodnych informacji! Każdy z nas szuka wiadomości i próbuje, jak najwięcej się dowiedzieć o wojnie. By tworzyć otwarte, wielokulturowe i silne społeczeństwa oparte na pokoju potrzebujemy przede wszystkim wiedzy!
Zobacz więcej na stronie MIESIĄC UKRAIŃSKI
Uczestnicy będą wzbogacać zawartość polskojęzycznej Wikipedii o hasła dotyczące Europy Środkowo-Wschodniej, rywalizując o atrakcyjne nagrody indywidualne, a także współpracując, aby wspólnie odblokowywać progi i zdobywać nagrody kaskadowe, które otrzymają wszyscy uczestnicy konkursu, którzy napiszą przynajmniej 3 hasła konkursowe. Więcej informacji o wszystkich nagrodach, jakie można zdobyć w konkursie znajdziesz tutaj.
Jak możesz wziąć udział w konkursie?
Popraw istniejący artykuł w Wikipedii
- Jeśli artykuł jest zbyt krótki – dodaj dodatkowe informacje, opierając się na wiarygodnych źródłach. Pamiętaj, żeby na końcu dopisanego przez siebie zdania lub akapitu dodać przypis z informacją o źródle informacji.
- Jeśli artykuł zawiera szablony problemowe (np. potrzebne źródło albo informujące o problemach z neutralnością lub stylem) pomóż rozwiązać ten problem poprzez dodanie przypisu, poprawki językowe lub merytoryczne.
- Sprawdź język hasła, dopracuj ortografię i interpunkcję.
Napisz nowe hasło
- Wybierz temat, na który chcesz pisać (tylko upewnij się, że jest encyklopedyczny!), zgromadź źródła i… zacznij pisać! To dość proste. Zerknij do naszej sekcji z materiałami do początkujących, jeśli to dopiero Twój wikidebiut.
Przetłumacz hasło z innego języka
- W innej wersji językowej jest już artykuł, który Ci się podoba, jest dobrze uźródłowiony, a może nawet został wyróżniony ze względu na jakość? Świetnie! Możesz go przetłumaczyć, pamiętaj tylko, żeby w opisie zmian przy zapisywaniu lub na stronie dyskusji tego hasła zaznaczyć, że jest to tłumaczenie.
Zapraszamy serdecznie do udziału w konkursie oraz do odwiedzania strony
konkursu, na której znaleźć można wszystkie niezbędne informacje.
Żródła: https://pl.wikipedia.org/wiki/Europa_%C5%9Arodkowo-Wschodnia