Wikimedia Polska

2 grudnia 2021

Biuletyn Wikimedia Polska nr 12/2021

Aktualności /Biuletyn / Natalia Szafran-Kozakowska

Polska Wikipedia skończyła 20 lat!

26 września minęły dwie dekady, odkąd pod adresem wiki.rozeta.com zaistniała Polska Encyklopedia Sieciowa, założna przez Pawła Jochyma i Krzysztofa Jasiutowicza. A więc projekt, który (choć wtedy złożyciele pewnie nie całkiem się tego spodziewali) miał stać się w przyszłości największą encyklopedią w języku polskim czyli – polskojęzyczną Wikipedią. I chociaż pandemia wcale nam tego nie ułatwiała, świętowaliśmy te urodziny wspólnie, w gronie społeczności. Urodzinowe spotkania przy torcie, świeczkach i urodzinowych wikigadżetach odbyły się w Cieszynie, Katowicach, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Przy czym szczególnie uroczyste były w stolicy, gdzie były pierwszą okazją do zajrzenia do nowego biura Wikimedia Polska!

/
Obchody 20 urodzin polskiej Wikipedii w Poznaniu w kawiarni Pora Dnia. Zdjęcie grupowe. Autor: Nostrix, (CC BY-SA 4.0)

Zebraliśmy też życzenia od naszej społeczności i czytelników, które następnie stały się podstawą pięknych urodzinowych kartek. Koniecznie je przeczytajcie – słowa czytelników (Nie wiem, co bym zrobiła bez Was – osób redagujących Wikipedię albo Dziękuję całemu teamowi Wikipedii za to, że dzięki Wam zaliczałem sprawdziany z historii lub Dzięki za ratowanie życia przed egzaminami) potrafią naprawdę ogrzać serce i zmotywować do kolejnej rundki przeglądania zdezaktualizowanych!

O rocznicy dawały światu znać media (my szczególnie polecamy wywiad z Pawłem Jochymem), ale też wybrane w plebiscycie społeczności urodzinowe logo Wikipedii.  

Dziękujemy społeczności za wspólne świętowanie i całe 20 lat pracy nad udostępnianiem światu wolnej wiedzy. A spragnionych wspominek zapraszamy do podcastu o powstaniu Wikipedii, stworzonego w ramach serii Jak Wikipedia zmienia świat

Wszystkiego najlepszego i kolejnych lat wolnej wiedzy!

Kalendarz nadchodzących i trwających wydarzeń

 • 3 grudnia – 30 stycznia Wikipedia bez barier, czyli konkurs na dodawanie opisów alternatywnych w Wikipedii
 • 28-30 stycznia 2022 w Poznaniu Zlot Zimowy, czyli coroczne spotkanie wikimedian i wikimedianek
 • 1-31 grudnia Akcja Ciekawostka, czyli zbieramy ciekawostki do wiki-kalendarza
 • 5 listopada – 20 grudnia Wiki Science Competition, czyli konkurs na naukowe multimedia
 • półtora miliona haseł w polskojęzycznej Wikipedii – nie wiemy kiedy, ale spodziewamy się lada dzień!

Wieści z Wikimedia Polska

Komunikacja z fundraisingiem

 • Za nami urodzinowa zrzutka Wikipedii. Dzięki wsparciu 61 darczyńców zebraliśmy 3792 zł. W podziękowaniu przygotowaliśmy dla naszych darczyńców spotkanie z założycielem Wikipedii Pawłem Jochymem, powędrowały też do nich paczki z wiki-gadżetami.
 • Konkurs Wiki Science Competition objęty został patronatem Polskiej Akademii Nauk. 
 • Mamy nową stronę poświęconą projektom edukacyjnym. Na wikiszkola.pl znajdziecie informacje o tym, jak Wikipedia współpracuje ze szkołami, zaprosicie nas na swoją lekcję i pobierzecie materiały z serii Wikizeszyty.
 • Powstała broszura edukacyjna, dzięki której nasi partnerzy dowiedzą się więcej o tym, co robimy dla Wikiedukacji i jak można się włączyć w te działania.
 • Od niedawna Wasze internetowe zakupy mogą działać na rzecz wolnej wiedzy, dzięki mechanizmowi FaniMani. To proste – jeśli podczas zakupów będziecie korzystać z rozszerzenia FaniMani, 2,5% ceny Waszych zakupów trafi do Wikimedia Polska. Ale uwaga, darowizna nie jest doliczana do kwoty jaką płacicie. A więc – nic Was to nie kosztuje, a wolna wiedza zyskuje!
 • Możecie też wspierać Wikipedię, świętując swoje urodziny. Jak? Dowiecie się tu.

Otwarta kultura

 • Do zespołu Wikimedia Polska dołączyła Kamila Neuman, specjalistka ds. otwierania kultury. Kamila przynosi ze sobą całe mnóstwo doświadczenia, m.in. z Centrum Sztuki współczesnej w Toruniu. O Kamili dowiecie się więcej… z jej strony użytkowniczki, rzecz jasna! Powitajcie ją serdecznie na pokładzie i nie wahajcie się zgłaszać do niej ze wszystkim, co powiązane z otwieraniem kultury.

Edukacja

 • Zakończył się projekt Śląsk Cieszyński w Wikipedii, skierowany do uczniów i uczennic z Polski i Czech. Wspólnie opracowali oni ponad 60 haseł o regionie i załadowali zdjęcia do Commons. Sprawdźcie jego wyniki.
 • Wikimedia Polska znalazło się w gronie organizatorów międzynarodowego wydarzenia EduWiki Week. Odbędzie się ono w styczniu lub lutym 2022.
 • 27 listopada odbyła się się kolejna z cyklu Jednodniówek Edukacyjnych, czyli krótkich konferencji zdalnych wokół edukacji. Tym razem zadziała się ona pod hasłem “Szkoła w dobrym klimacie!” i była poświęcona kryzysowi klimatycznemu. Dostępna jest facebookowa transmisja.
 • Z wiedzą o wikiedukacji docieramy coraz szerzej, aż trudno zliczyć wszystkie nasze wstąpienia. Ostatnio mówiliśmy o niej np. na konferencji “Latający Plecaczek”.
/
Zwycięskie zdjęcie Konkursu Śląsk Cieszyński w Wikipedii, Wieża piastowska w Cieszynie. Autor: Radzik100 (Filip), (CC BY-SA 4.0)

Konkursy fotograficzne

 • Trwa Wiki Science Competition – międzynarodowy konkurs na zdjęcia naukowe. Do 20 grudnia czekamy na Wasze fotografie ludzi nauki (szczególnie kobiet STEM!), natury, astronomii oraz innych nauk (od archeologii po wulkanologię), a także zdjęcia mikroskopowe i media niefotograficzne. Konkurs jest objęty patronatem Polskiej Akademii Nauk.
 • Jak co roku we wrześniu fotografowie i fotografki wzbogacili zasoby mediateki Wikimedia Commons o tysiące zdjęć polskich zabytków! W tym roku w konkursie mieli okazję wziąć udział również uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych dzięki pilotażowej edycji konkursu Wiki Lubi Zabytki Junior. Łącznie do konkursu wpłynęło 6500 fotografii. Sprawdźcie wyniki obu konkursów.
/
Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, zwycięskie zdjęcie w kategorii powyżej 14. roku życia konkursu Wiki Lubi Zabytki Junior.
Autor: XEvansGambitx, X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach, (CC BY-SA 4.0)

Wsparcie społeczności

 • Za nami szkolenie Wikitrenerów. Podczas niego wikipedyści zgłębiali techniki prezentacji i autoprezentacji, podstawowe narzędzia pracy trenera. Szkolenie było pierwszym etapem pracy nad budową modelowego scenariusza szkoleń dla wiki-nowicjuszy, który grupa ekspercka stworzy w najbliższych miesiącach.
 • W tym roku międzynarodowa konferencja społeczności Wikimedia, Wikimania 2021 odbyła się online. Dzięki pozyskanemu od Wikimedia Foundation grantowi, mogliśmy ułatwić polskiej społeczności udział w tym wydarzeniu.
 • Rok temu otworzyliśmy dla wikimedian możliwość ubiegania się o prenumeraty czasopism oraz dostępy do słowników i baz danych online w ramach programu wsparcia społeczności. Z tej możliwości skorzystało już 13 wikimedian. Zachęcamy do dołączenia!  
 • W te wakacje celebrowaliśmy 500-lecie umieszczenia dzwonu Zygmunt na Wawelu. Z tej okazji wikipedyści i wikipedyści w ramach konkursu DZWON pisali o dzwonach i dzwonnicach, Krakowie i… Zygmuntach. Zwycięzca konkursu – Openbk – wygrał trzydniową wycieczkę do Krakowa dla siebie i osoby towarzyszącej. Więcej informacji znajdziecie na stronie konkursu, a krótkie podsumowanie – na naszym blogu.
 • Zakończył się Miesiąc Wyróżnionego Artykułu. Podczas szóstej edycji akcji prowadzącej do poprawy jakości artykułów, przedstawiono 134 propozycje do uzyskania lub cofnięcia statusu jednego z najlepszych haseł polskojęzycznej Wikipedii. 125 zgłoszeń zakończyło się przyznaniem wyróżnienia, natomiast jedna dyskusja przyczyniła się do jego odebrania. Za opiekę nad akcją dziękujemy wikipedyście Openbk!

O Stowarzyszeniu

 • Otwieramy kolejną Wikiprzestrzeń! Tym razem przestrzeń warszawską, w budynku przy alei Jana Chrystiana Szucha 16/15. Choć wciąż jesteśmy w ferworze przeprowadzki już z radością wypatrujemy Waszych wizyt i wspólnego edytowania przy kawie i wikikrówkach.
 • Nasze zespoły pracują teraz nad opracowaniem planów rocznych na 2022 rok. Plany zostaną przekazane do konsultacji członkom i członkiniom w styczniu. 
class=wp-image-6974/
Biuro w Warszawie powoli się urządza! Autorka: Klara Sielicka-Baryłka (WMPL)

Kącik dobrych wieści 

/
Most Młyński w porannej mgle przed świtem. Autor: Jar.ciurus, (CC BY-SA 3.0 PL)
Zdjęcie zajęło 12. miejsce w plebiscycie Picture of The Year 2020!

Globalny ruch Wikimedia

 • Wikimedia Foundation wybrała nową dyrektor zarządzającą – będzie to Maryana Iskander, która swoją funkcję obejmie oficjalnie w styczniu 2022 roku. Do tego czasu nowa dyrektor uczęszcza na wydarzenia i konferencje w ruchu i spotyka się z wikimedianami, aby lepiej zrozumieć wiki-świat.
 • Wikimedia Foundation wita nowych członków Rady Powierniczej, wśród nich naszego członka – Dariusza Jemielniaka. 
 • Odbyła się zdalna konferencja CEE Meeting 2021 czyli konferencja Europy Środkowej i Wschodniej. Wśród prelegentów i uczestników były również osoby z Wikimedia Polska. Dostępne są wszystkie wystąpienia.
 • Wikimedia Polska współpracuje przy tworzeniu CEE Hubu, czyli struktury łączącej i zapewniającej wzajemne wsparcie dla organizacji i społeczności Wikimedia w naszym regionie Europy. Powstawanie hubów to część strategii Wikimedia 2030.

Academic research at Wikimedia Polska – zapis wystąpienia Wojciecha Pędzicha podczas CEE Meeting

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum