Myślisz o tym aby w tym roku świętować urodziny inaczej?

A może znudziły Ci się już takie same imprezy co roku?
W tym roku chciałbyś zrobić coś innego – a przy okazji zrobić coś dobrego!

Jest teraz ku temu idealna okazja! Wikipedia obchodzi w tym roku swoje 20 urodziny! Świętujmy razem!

Utwórz urodzinową zbiórkę na rzecz Wikimedia Polska na Facebooku i świętuj z Wikipedią!

załóż zbiórkę

Jak założyć urodzinową zbiórkę dla Wikipedii?

  • Przede wszystkim kliknij w ten link: Zakładam zbiórkę – następnie po lewej stronie wyskoczy pasek z dostępnymi opcjami gdzie możesz wybrać kwotę jaką chcesz zebrać, czas trwania zbiórki oraz cel zbiórki, nazwę zbiórki oraz dodać krótki opis od siebie dlaczego uważasz, że najlepszym prezentem dla Ciebie będzie wsparcie Wikipedii 🙂
  • Możesz również dodać zdjęcie w tle zbiórki. Jak nie wiesz jakie wybrać nie martw się – może coś Ci się spodoba z grafik jakie z tej okazji przygotowaliśmy w galerii zbiórki.
  • Gdy już to będzie gotowe pozostało tylko utworzyć zbiórkę i zaprosić do niej wszystkich znajomych (i nie znajomych też! a co jak świętować to z rozmachem :)).
  • Pamiętaj też aby koniecznie oznaczyć profile Wikimedia Polska oraz Polska Wikipedia w poście – też chcemy złożyć Ci życzenia… I o prezencie też nie zapomnimy! W końcu to nasze wspólne urodziny!
Dobrze ale dlaczego mam organizować zbiórkę dla Wikipedii?

Bo chcesz! Bo możesz! Bo Wikipedia od 20 lat jest z Nami wszystkimi i zapewnia nam dostęp do wiedzy zawsze, wszędzie i bez żadnych pytań!

Bo możesz zrobić przy okazji swoich urodzin coś dobrego nie tylko dla siebie – Twoje wsparcie pomoże nam rozwijać Wikipedię i inne projekty siostrzane!

Bo dzięki temu pomożesz zebrać sumę ludzkiej wiedzy i wszyscy będą mogli się dowiedzieć m.in. o Marii Bauerowej uczestniczce Powstania Warszawskiego albo o Bronisławie Szymkowiak delegatce do Polskiego Sejmu Dzielnicowego w Poznaniu oraz organizatorce tajnych służb sanitarnych w czasie powstań śląskich.

Bo wiedza to pierwszy krok w stronę otwartego świata pełnego możliwości – dając ludziom wiedzę zapewniasz im przyszłość i dbasz o przeszłość.

A co będzie z tego dla mnie?

Satysfakcja! Radość z dołączenia do projektu, który jest największym społecznym przedsięwzięciem w internecie. Bo Wikipedia to dostęp do wiedzy dla każdego – to wsparcie podstawowych praw jakie powinien mieć każdy z Nas. To również wsparcie dostępu dla wszystkich do wolnej kultury, pomoc w digitalizacji polskich dzieł sztuki, danie możliwości tym wszystkim, którzy poszukują wiedzy, piękna, informacji, ciekawostek odnalezienia tego czego szukają.

A jeżeli to Cię jeszcze nie przekonało (bo jakby nie było będą to TWOJE urodziny 🙂 ) to mamy dla Ciebie PREZENT NIESPODZIANKĘ od Wikimediów!! Paczkę pełną dobroci wprost pod Twoje drzwi!

Jaki? Jak powiemy to zepsujemy całą niespodziankę! Przekonacie się organizując zbiórkę!

Na jaki cel zostaną wydane zebrane pieniądze?

Bardzo dobre pytanie!
Przede wszystkim jako Stowarzyszenie Wikimedia Polska – organizacja non-profit wspierająca rozwój Wikipedii i jej projektów siostrzanych oraz Wikipedystów czyli wolontariuszy-twórców Wikipedii transparentność i przejrzystość jest dla Nas kluczowa. Dlatego jak chcecie zobaczyć jak dokładnie wydajemy pozyskane środki zapraszam do lektury naszego budżetu.

Konkretne działania to m.in.:

1. CEE Spring 2021 – czyli największy konkurs edycyjny w tej części świata. Podczas niego wikipedyści z Europy Środkowo-Wschodniej połączą siły, aby tworzyć i poszerzać hasła na temat państw tego regionu, ich mieszkańców, tradycji, historii, kultury czy geografii. W ramach tegorocznej edycji powstały 1 253 hasła, które zwiększyły wiedzę o Europie Środkowo-Wschodniej na Wikipedii.

2. BATUTA 2021 – czyli Bezwzględna Akcja Troskliwego Uźródławiania Tysięcy Artykułów – Głównym celem akcji jest zwiększenie wiarygodności treści Wikipedii poprzez dodanie wysokiej jakości przypisów. Chcemy zmierzyć się z artykułami, które od kilku(nastu) lat nie mają źródeł i często znajdują się w nich szablony z komunikatami domagającymi się źródeł (choć w wielu nie ma ani przypisów, ani szablonów). Chcemy, aby jak najwięcej zaniedbanych artykułów dzięki rozbudowie i dodaniu źródeł przeszło imponujące metamorfozy a także, żeby jak najwięcej z nich po poprawie mogło zostać zaprezentowanych w rubryce „Czy wiesz…” na stronie głównej Wikipedii.

Jak inaczej możesz się zaangażować?

Zostań Darczyńcą

Nie masz urodzin?
A może nie przepadasz za zbyt dużym afiszowaniem się na Facebooku?
W takim razie zostań naszym Darczyńcą!

Zostań Darczyńcą

Zostań Patronem

Możesz również zostać Patronem Wikimediów. Ustawiając stały przelew nawet niewielkiej kwoty pozwolisz nam lepiej planować i realizować nasze działania!

Zostań Patronem

Zostań Wikipedystą

Ty też możesz edytować Wikipedię!
Dołącz do społeczności Wikipedystów i razem rozwijajmy Wikipedię!

Zostań Wikipedystą

Bądź na bieżąco

Śledź nasze działania i plany

Zapisz się na nasz newsletter

Newsletter przybliża nasze działania i plany. Trafi do twojej skrzynki raz w miesiącu.

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące naszych działań? Napisz do nas!

Kontakt