Nowe władze Wikimedia Polska i podsumowanie roku 2019
Walne Zebranie Członków, które odbyło się 18 lipca zdalnie i w Poznaniu, wybrało władze kadencji 2020-2022. Zarząd ma teraz trzech członków.
Nowym-starym prezesem został Michał Buczyński (Aegis Maelstrom), nowym-starym wiceprezesem – Szymon Grabarczuk (Tar Lócesilion), który przejął także funkcję sekretarza. Nowym-starym skarbnikiem jest Wojciech Tadeusz Mężyk (WTM).
Na tym lista się kończy – po raz pierwszy zarząd ma mniej niż pięcioro członków. Niektóre z dotychczasowych funkcji zostaną wydelegowane na wolontariuszy w Zespole Zarządczym (o czym przeczytacie poniżej).
Nastąpiła też pierwsza w historii stowarzyszenia zmiana na stanowisku przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. Juliusz Zieliński (przewodniczący od 2005) i Karol Głąb (dotychczasowy sekretarz) zamienili się rolami. Z komisji rewizyjnej odszedł Paweł Drozd (Drozdp), którego zastąpił Michał Skąpski.
Po ośmiu latach z sądem koleżeńskim żegna się Julia Koszewska (Lantuszka). Przewodniczącą została dotychczasowa członkini zarządu, Małgorzata Wilk (Maire). Członkami sądu koleżeńskiego są: Tomasz Ganicz (Polimerek) i Wojciech Pędzich.
Podczas walnego podsumowaliśmy też działania stowarzyszenia w roku 2019, prezentując członkom i członkiniom sprawozdanie roczne. Zachęcamy do lektury napisanego przez prezesa podsumowania kadencji oraz sprawozdania rocznego.
Za nami Forum Wolnej Wiedzy
137 osób zarejestrowało się na pierwszą zdalną Konferencję Wikimedia Polska, która trwała od 3 do 5 lipca. Na uczestniczki i uczestników czekało ok. 9 godzin programu merytorycznego, ułożonego w trzy przestrzenie tematyczne: Wiedza i Wikipedia, Wikimedia i instytucje kultury, Wikimedia i edukacja. A to nie wszystko: mogliśmy rozruszać się podczas wspólnej jogi, a także… wyruszyć na wirtualne zwiedzanie Krakowa z przewodniczką. Część sesji była symultanicznie tłumaczona na język angielski (dzięki Wojtku Pędzichu!), dzięki czemu naszą konferencję odwiedziło kilkunastu wikipedystów i wikipedystek z całego świata: od Szwecji po Tatarstan! Zdalna forma konferencji pozwoliła nam też zaprosić prelegentów i prelegentki z daleka: profesor Dariusz Jemielniak i Marshall Miller z zespołu Growth Wikimedia Foundation łączyli się z nami z USA, mogliśmy też posłuchać Luisiny Ferrante i Florencii Guastavino, które opowiedziały nam o wikiedukacji w Argentynie.
I chociaż wiemy, że nic nie zastąpi spotkania na żywo, to cieszymy się że dzięki Forum poczuliście się bardziej zintegrowani (jak wynika z waszych odpowiedzi w ankiecie pokonferencyjnej). Dużo pozytywnych emocji wzbudziły też konferencyjne pakiety, które wysłaliśmy do Was i ich cyfrowe odpowiedniki, które nadal możecie pobierać ze strony konferencji.
Szukamy nowego wikidomu
Szukamy nowej przestrzeni dla Stowarzyszenia. Dawne biuro, w niewielkim pofabrycznym kompleksie w Łodzi, zostanie wkrótce wyburzone. Dla nas to okazja do zorganizowania sobie nowego miejsca i urządzenia go w duchu wiki. Dawne biuro miało kilkanaście metrów kwadratowych, a liczbę wikimedian, którzy je odwiedzili, można policzyć na palcach. Służyło jedynie jako miejsce pracy dla Ani (która koordynuje dla nas kwestie finansowe, logistyczne i opiekuje się dokumentami) oraz miejsce przechowywania dokumentów.
Nowa przestrzeń, którą możesz śmiało umeblować 😉
W miejsce starego biura planujemy utworzyć nową, wielofunkcyjną przestrzeń dla naszej społeczności. Poza funkcjami typowo biurowymi (patrz powyżej) będzie tam miejsce na:
- spotkania i wspólne edytowanie (w tym edytony),
- warsztaty i szkolenia, konferencje prasowe,
- spotkania integracyjne i robocze.
W duchu wiki – oraz aby efektywnie wykorzystać nowy obiekt i obniżyć koszty – chcielibyśmy dzielić się nową przestrzenią z innymi organizacjami pozarządowymi o zbliżonych celach i wartościach. W poszukiwaniach odpowiedniego obiektu wyciągamy rękę do samorządów miejskich i prywatnych firm.
Rozproszona sieć miejskich wikiprzestrzeni
Ponieważ jednak jesteśmy rozproszeni po całej Polsce – zarówno jako stowarzyszenie, jak i jako społeczność edytujących – jedno centralne miejsce do spotkań nam nie wystarczy. Dlatego chcemy zadbać też o bardziej lokalne, rozproszone wikiprzestrzenie. Tak aby każde z nas miało (w miarę) blisko do przynajmniej jednej z nich. W tym celu budujemy sieć zaprzyjaźnionych i otwartych na wikimedian i wikimedianki lokali. Będą to miejsca zarządzane nie przez nas, a przez współpracujące z nami instytucje i organizacje.
Na oku mamy już dwie pierwsze wikiprzestrzenie:
- Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie,
- Sektor 3 we Wrocławiu, czyli Wrocławskie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, prowadzone przez Fundację Umbrella.
Niebawem na pewno dołączą do nich kolejne. COVID-19 pokrzyżował nam nieco plany na ten rok w zakresie organizacji wikispotkań lokalnych (pozdrowienia dla dzielnej ekipy z Trójmiasta, która zdołała się spotkać mimo to) – ale już teraz przygotowujemy sieć miejsc dla was na najbliższą przyszłość.
Zespół zarządczy i grupy wolontariuszy
Powstała nowa wizja, jak Stowarzyszenie powinno angażować wikimedian. Zarząd założył, że Stowarzyszenie będzie tworzyło więcej grup roboczych dla chętnych wolontariuszy, wymyślił Zespół Zarządczy i opracował nową wizję zarządu. Wprowadzimy te zmiany, korzystając z nowego otwarcia, jakim były wybory na kadencję 2020–2022.
Zespół Zarządczy będzie składał się z zarządu, dyrektora i kilkorga wolontariuszy samodzielnie podejmujących decyzje (a nie tylko opiniujących) w określonych obszarach działalności Stowarzyszenia, takich jak wsparcie społeczności, GLAM czy edukacja, dyrektor będzie zarządzał pracownicami na co dzień, a uszczuplony z 7 do 3 członków zarząd będzie koordynował całą działalność Stowarzyszenia, zostawiając sobie bezpośrednią kontrolę nad zgodnością działań z prawem, nad finansami, wsparciem innych osób zaangażowanych i dotrzymywaniem priorytetów. W ten sposób damy więcej okazji do takiej aktywności, jaka interesuje daną członkinię czy członka społeczności.
Inne wiadomości z Wikimedia Polska
- 9 lipca Prezes Zarządu Stowarzyszenia, Michał Buczyński, podpisał w imieniu Stowarzyszenia list otwarty skierowany do Wikimedia Foundation, którego sygnatariusze proszą o natychmiastowe wstrzymanie działań prowadzących do zmiany nazwy Fundacji Wikimedia. Oprócz Wikimedia Polska list podpisało ponad 70 grup i organizacji afiliowanych oraz niemal 900 indywidualnych użytkowników.
- Na początku lipca ruszyła nasza nowa strona (na której czytasz ten biuletyn). Zamieszczamy tu treści, które przedstawią nas i nasze działania zewnętrznemu światu i zaprezentują nasze działania darczyńcom, partnerom i czytelnikom. Naszą przestrzenią roboczą i miejscem wewnętrznej dokumentacji pozostaje wiki stowarzyszenia. Nowa strona wciąż jeszcze jest w budowie, dlatego będziemy wdzięczni za wszystkie Wasze uwagi!
- Nowy importer grafik z Mazowieckiej Biblioteki Cyfrowej pomoże w łatwiejszym pozyskiwaniu zasobów dla Wikimedia Commons z tej instytucji. Autorem importera jest nasz niezastąpiony wolontariusz, Maciej Brencz. Dziękujemy!
- 17 lipca, w piątek w godz. 16.00-20.00 w Muzeum Pana Tadeusza Tadeusza we Wrocławiu (Rynek 6) odbył się edyton poświęcony artystkom XIX wieku. Wydarzenie odbyło się we współpracy z Kolektywem Kariatyda.
- W międzynarodowej grupie edytorów i edytorek spędziliśmy weekend 20-22 czerwca, wspólnie edytując hasła na temat praw człowieka i aktywistów w różnych wersjach językowych Wikipedii. Spotkanie było częścią projektu Wikipedia for Peace realizowanego we współpracy z organizacją Service Civil International.
Konkursy i akcje edycyjne
- Zakończyliśmy czwartą edycję Wikiwyzwania! Celem tego konkursu jest uzupełnienie polskojęzycznej Wikipedii o szczególnie potrzebne hasła. Łącznie od 1 do 30 czerwca uczestnicy i uczestniczki konkursu utworzyli 667 nowych haseł (a więc o 221 więcej niż rok temu!). Aż 167 z nich istniało dotychczas w co najmniej 20 wersjach językowych Wikipedii! Rekordowe jest tu hasło Pran Krishan Sikand – o bollywoodzkim aktorze pisało aż 78 innych Wikipedii. Tuż za nim pod względem liczby interwiki plasują się Cukrowiec (62 wersje językowe), Jennie Kim (55 wersji językowych) i Czarna herbata (54 wersje językowe). Konkurs przyniósł mnóstwo ważnych haseł z różnych dziedzin, powstały m.in. artykuły o rudzie żelaza, wyborze. bywalcu salonów, Pad thai, Elli Baker czy dobrze nam znanym konkursie Wiki Lubi Zabytki. Być może na wysyp haseł wpływ miały też nietypowe nagrody – w tym roku były to plażowe kompleciki z Wikipedią, w tym piłka plażowa i wikipediowy kocyk. A może to po prostu efekt wspaniałej pracy wolontariuszy organizujących konkurs – Gdarina i Mastiego?
- Konkurs na hasła o krajach, społecznościach i językach Europy Środkowej i Wschodniej rozstrzygnięty – przyznaliśmy ostatnią już nagrodę, nagrodę za jakość. Powędrowała ona do osoby, która w ramach konkursu stworzyła lub rozbudowała najwięcej artykułów, które społeczność Wikipedii wyróżniła tytułem hasła wyróżnionego lub ekspozycją w rubryce Czy wiesz… na stronie głównej. Osobą tą jest wikipedystka Jotjotem, która jest autorką Dobrego Artykułu o Światowym Kongresie Esperanto w 1912 roku oraz aż ośmiu haseł eksponowanych w Czywieszu. Konkurs CEE Spring 2020 odbywał się od 21 marca do 31 maja łącznie w 27 wersjach językowych Wikipedii. W edycji polskiej powstało 740 nowych lub rozbudowanych haseł. Aż 40 z nich prezentowaliśmy czytelnikom i czytelniczkom w rubryce Czy wiesz…, a trzy zdobyły tytuły Dobrego Artykułu. Najdłuższym pod względem liczby znaków oraz liczby słów hasłem polskiej edycji był artykuł Halowe mistrzostwa Polski juniorów w tenisie wikipedysty Openbk. Z kolei największą liczbą haseł zgłoszonych do konkursu może poszczycić się Divino, który napisał ich łącznie 121.
- Znamy już wyniki konkursu Wiki-Chorzów, który przyniósł polskiej Wikipedii 19 nowych i 36 rozbudowanych artykułów związanych z Chorzowem (w tym np. hasło o polskim witrażyście Janie Piaseckim, czy medalistce mistrzostw Polski w biathlonie – Patrycji Szymurze. Za współpracę w organizacji konkursu dziękujemy Muzeum Hutnictwa w Chorzowie oraz z Muzeum w Chorzowie, z którymi współpracujemy w ramach projektów GLAM.
Wikipedia na zastępstwie
Już 20 lipca rusza nowy konkurs Wikipedii – Wikipedia na zastępstwie. Jego celem jest wzbogacenie zasobów Wikipedii powiązanym ze szkolną podstawą programową tak, żeby wirtualna encyklopedia stała się niezbędnym wyposażeniem tornistra każdego ucznia i uczennicy i ulubioną pomocą edukacyjną nauczycielek i nauczycieli.
Na uczestników i uczestniczki czekają zupełnie wyjątkowe nagrody:
- osobiste “świadectwa szkolne” z dobrymi ocenami za wkład w konkurs
- gadżety konkursowe
- możliwość wsparcia wybranej przez siebie szkoły pomocami edukacyjnymi o wartości do 2000 zł zakupionymi na koszt Wikimedia Polska
Dodatkowo pozyskane w konkursie materiały pomogą nam w tworzeniu materiałów dla szkół w projekcie Wikizeszyty.
Propozycja rozszerzeń dla nowicjuszy i nowicjuszek
Trwa dyskusja nad wprowadzeniem w polskiej Wikipedii zupełnie nowych rozwiązań dla nowicjuszy i nowicjuszek. Rozszerzenia te rozwijane przez zespół Growth Wikimedia Foundation, zaimplementowano już w 10 wersjach językowych, m.in. w czeskiej, koreańskiej i arabskiej. O implementacji każdorazowo decyduje społeczność danego projektu.
Celem rozszerzeń jest wykorzystanie rozwiązań technologicznych do pomocy nowicjuszom w zaadaptowaniu się do projektu i zatrzymaniu ich w nim.
Składają się na nie:
- „moduł proponowanych zmian” na stronie nowego użytkownika, zachęcający do wykonania drobnych edycji,
- strona nowicjusza z linkami do zasad i modułem przydzielającym wikiprzewodnika i ułatwiającym kontakt z przydzielonym przewodnikiem,
- panel pomocy, z którego nowicjusze mogą korzystać podczas samego edytowania.
Polskie zdjęcie wygrywa konkurs Wiki Science Competition
Po sukcesie polskich zdjęć w międzynarodowym finale Wiki Lubi Zabytki przyszedł kolejny: zdjęcie Marka Misia przedstawiające rodzącą dafnię wygrało międzynarodowy finał konkursu naukowego Wiki Science Competition w kategorii zdjęcia mikroskopowego.
To już druga wygrana tej fotografii, która wcześniej zwyciężyła polski etap konkursu. Ten sukces nie dziwi – zdjęcie jest wyjątkowe! Dzięki uchwyceniu wyjątkowej chwili narodzin ma wysoką wartość encyklopedyczną, a wszystko to łączy z poprawnością techniczną i wysokimi walorami estetycznymi.
Autor mówi o zdjęciu:
Fotografia została wykonana w łączonej technice oświetleniowej – ciemnym polu i polaryzacji. Właśnie dzięki zastosowaniu tych technik fotografowany obiekt zawdzięcza bogatą kolorystykę. Na fotografii widoczne są kolejne młode dafnie oczekujące w matczynej komorze lęgowej na przyjście na świat, na podołanie jego wyzwaniom, a nieco później na wydanie kolejnego pokolenia.
Nowy projekt siostrzany: Wikilambda i Abstract Wikipedia
2 lipca Wikimedia Foundation ogłosiła, że powstanie nowy projekt siostrzany, Wikilambda, wraz z dodatkiem do Wikidanych i Wikipedii o nazwie Abstract Wikipedia. Pomysłodawcą jest twórca Wikidanych, informatyk-naukowiec Denny Vrandečić. W skrócie, Wikilambda i Abstract Wikipedia mają dać gramatykę tam, gdzie Wikidane dają słownictwo. W ten sposób rozwijanie Wikipedii będzie znacznie szybsze.
Technologicznie rzecz biorąc, Wikipedia jest przestarzała. Jej rozwijanie wymaga pisania analogicznych artykułów w każdym języku od nowa. Aby temu chociaż trochę zaradzić, 7 lat temu powstały Wikidane, które gromadzą najmniejsze porcje informacji w formie podobnej do fiszek. Na przykład tak opisują Polskę: identyfikator: Q36. Etykieta w języku polskim: Polska. Jest to: państwo niepodległe. Część: Europa Środkowa. I tak dalej… Te dane są scentralizowane (to znaczy, raz wpisane, mogą być wyświetlane na wszystkich innych projektach wiki), ale nie tworzą zdań, trudno je czytać i są wykorzystywane głównie w infoboksach czy innych szablonach.
Zadaniem Abstract Wikipedii (AW) będzie gromadzenie szablonów artykułów, które będą korzystały z faktów zaczerpniętych z Wikidanych, ale podanych w formie zdań (jak to w Wikipedii). Z kolei Wikilambda (WL) będzie zbiorem funkcji, które na przykład będą przeliczały cale na centymetry albo daty kalendarza gregoriańskiego na juliański. Wikipedyści będą mogli tworzyć zdania i funkcje i w ten sposób rozwijać treść, która centralnie napisana, będzie mogła być wyświetlana w różnych wersjach językowych Wikipedii. Czytelnicy będą nadal czytali Wikipedię (nie AW/WL), a od lokalnych społeczności będzie zależało, w jakim zakresie treści dostępne dla czytelników będą tworzone centralnie.
Koncepcja AW/WL jest już dość szczegółowo opisana. Jest też plan budowy. Fundacja zatrudniła Denny’ego i przydzieliła mu kilkuosobowy zespół, żeby stworzył podwaliny pod te projekty. Denny prosi o komentarze od społeczności, ponieważ, jak sam mówi, rozumie ideę nic o nas bez nas. Według niego zainteresowani członkowie społeczności powinni móc pilnować, żeby budowa AW/WL szła w dobrym kierunku. O szczegółach można rozmawiać na kanale IRC #wikipedia-abstract, na Telegramie, a także na Meta-Wiki.
Przegląd dyskusji i wydarzeń
- Nic tak nie rozpala emocji wśród wikipedystów jak wersje przejrzane. Pokazuje to trwająca właśnie w Kawiarence rozmowa na temat automatycznym przeglądaniu zmian po upływie określonego czasu. W gorącej debacie pojawiły się dodatkowo inne pomysły, jak np. automatyczne wycofywanie zmian nieprzejrzanych przez określony czas, szablonu chroniącego przed automatycznym przejrzeniem, zmian automatycznie zatwierdzonych i dyskusja o różnicach między wersjami przejrzanymi a zweryfikowanymi. Tymczasem liczba nieprzejrzanych sięga 9 tysięcy. Cieszy więc deklaracja grupy użytkowników i użytkowniczek, którzy zadeklarowali regularne przeglądanie zmian. Tym bardziej że Salicyna, znana jako najbardziej aktywna przeglądająca, ma krótki wikiurlop z przyczyn zdrowotnych (wracaj do nas szybko i w pełni zdrowia, Salicyno!)
- Komitet Arbitrażowy rozpatrzył wniosek (5/2020) Mouthmam – Leszek Jańczuk i wydał w jego sprawie decyzję. Warto zwrócić uwagę, że oprócz zaleceń i środków wobec stron w sprawie, Komitet udzielił też pochwały wikipedyście Nadzikowi, za jego próby ochrony projektu.
- To pracowity czas dla arbitrów – wcześniej Komitet Arbitrażowy rozpatrzył wniosek (6/2020) Etup45 – Gdarin i wydał werdykt w sprawie. Znaczące dla tego werdyktu jest m.in. wskazanie przez KA ogromnej wagi regulacji Wikipedia:Pięć filarów oraz Wikietykieta i Chłodne nastawienie dla harmonijnego rozwoju projektu. Arbitrzy bardzo zdecydowanie to podkreślili, pisząc: naruszanie ich stanowi poważne wykroczenie przeciw Projektowi. Trudny charakter dyskusji nie usprawiedliwia nagannego zachowania ze strony innych jej uczestników.
- Minął Tydzień Artykułu Madagaskarskiego II czyli Tydzień Tematyczny nr 300! W trwającej już 9 lat akcji społeczności napisano i poprawiono ponad 40 tys. artykułów. Dobra robota!
Z Wikipedii usunięto 500 000 błędów technicznych
Autor: PMG
Plik wstawiony z parametrem lef
(zamiast left
) o rozmiarze 50pxz
(zamiast 50px
). Nazwa filmu zapisana kursywą, która nigdy nie jest zakończona i ciągnie się na kolejne zdania w tekście. Szablon, który nie jest przygotowany na to, że jedno z jego pól będzie niewypełnione. Setki tysięcy takich błędów pod koniec 2018 roku znajdowało się w treści haseł polskojęzycznej Wikipedii. Po prawie dwóch latach sprzątania mogę powiedzieć, że ich liczba nieco spadła.
Od kiedy Fundacja udostępniła stronę Specjalna:LintErrors, stało się wygodnie możliwe sprzątanie takich prostych błędów. Zazwyczaj w prosty sposób wskazuje, gdzie jest błąd.
Najstarsze zapiski prowadzone ręcznie przez polskich wikipedystów wskazują, że w grudniu 2018 roku na polskiej Wikipedii znajdowało się 732 804 błędów z grupy “brak znacznika zamykającego”. Obecnie, głównie dzięki pracy Malarza, Wargo, Pawła Ziemiana i mojej, udało się tę liczbę zbić do 134 072, z czego w przestrzeni głównej (hasła) zostało 17926 takich błędów.
Co udało się sprzątnąć całkowicie? Nieprawidłowe opcje w plikach, linki w linkach (na przykład [https://pl.wikipedia.org Link do [[Polska Wikipedia]] ]
), zostały wyczyszczone do zera i teraz pozostają tylko poprawki błędów, które są wprowadzane na bieżąco. Szczególnie ważnym elementem było uprzątnięcie szablonów – każdy zepsuty szablon wrzucony do x haseł był pokazywany jako x błędów.
Pozostawiamy na razie na boku poprawy w niekluczowych przestrzeniach, np. wielu wikipedystów ma błędnie skonstruowane podpisy, które wstawiało w dyskusje w kawiarenkach lub w Poczekalni – takie zmiany trzeba wprowadzić botem. Niemożliwe też będzie do poprawy to, jak szablon {{fakt}}
traktuje tekst w Wikipedii.