Pierwszy dzień wiosny przywitał nas względnym chłodem, a pandemia COVID-19 skłania nas do pozostania w domach. W trosce o nasze wspólne zdrowie i naszą wspólną ulubioną encyklopedię zachęcamy do spędzenia najbliższych tygodni pod dachem, tworząc Wikipedię.
Dodatkową okazją są nasze cykliczne konkursy i kampanie edycyjne! W marcu tradycyjnie przypominamy o potrzebie uzupełniania haseł o kobietach, od zeszłego roku w odświeżonej formule i pod hasłem (Nie)znane kobiety Wikipedii. Po raz kolejny odbywa się też poświęcony temu samemu celowi międzynarodowy konkurs WikiGap, otwarty od 8 marca do 8 kwietnia. Do obu tych akcji zapraszamy!
Jednocześnie 21 marca, dzień po wiosennej równonocy na naszej półkuli, ruszyła nasza cykliczna inicjatywa CEE Spring!
Poznaj swój region
Ten międzynarodowy konkurs, prowadzony jednocześnie przez społeczności w całej Europie środkowej i wschodniej, prowadzimy od 2015 roku. Przez poprzednie pięć lat tylko polskojęzyczna Wikipedia została wzbogacona o co najmniej 3 434 zgłoszone nowe hasła i kilkaset poprawionych wpisów na temat biografii, geografii, fauny i flory, kultury, gospodarki i obiektów zabytkowych, transportowych itp. w naszym regionie świata, o którym wiedza często jest trudniej dostępna zarówno w języku polskim, jak i językach angielskim, hiszpańskim czy francuskim.
Czy to wiele? Biorąc pod uwagę, że popularna czterotomowa Encyklopedia powszechna PWN zawierała 75 tys. haseł, a największa drukowana encyklopedia PWN (Wielka encyklopedia PWN – 30 tomów + suplement) miała haseł 140 tys., dotychczasowy wkład uczestników akcji stanowiłby 2-5% wpisów w takich solidnych, nie dla wszystkich dostępnych drukowanych encyklopediach.
Co więcej, ponieważ konkurs jest międzynarodowy i opiera się na pisaniu o sobie nawzajem, także przy pomocy list haseł rekomendowanych przez poszczególne społeczności regionalne i językowe, o tysiące haseł wzbogaciły się też Wikipedie niemiecko-, rosyjsko-, ukraińsko- czy serbskojęzyczna. Były wśród nich artykuły o polskich pisarzach, sportowcach, sędziach czy komputerach, przybliżające wiedzę o Polsce w szeroko pojętym regionie. Jak zawsze, wszystkim autorom i redaktorom dziękujemy!
W tym roku znów wracamy na szlak
Od Austrii po Erzję i Estonię, od Polski po Gruzję, z debiutem w konkursie Malty – znów będziemy pisać o poetkach i aktorkach, przemysłowcach i kulturze, przyrodzie i infrastrukturze.
W tym roku biorą udział społeczności językowe: albańska, ormiańska, azerska, baszkirska, białoruska, chorwacka, esperancka (!), estońska, grecka, kazachska, łotewska, macedońska, maltańska, niemiecka (poprzez Austrię) oraz polska, rosyjska, rumuńska, serbska, słowacka, słoweńska, ukraińska, turecka, węgierska i mordwińska. Nie zapomnimy też pisać o Czechach, Gruzji, Litwie, tatarach krymskich i dońskich. To będzie pracowita wiosna!
Kalendarz akcji jest napięty, uczestnicy przyłączajcie się jak najprędzej! Pierwszy, rozszerzony tydzień 21-29 marca zabiera nas do Austrii i Słowenii, a listy proponowanych haseł czekają na chętnych autorów.
Zaczęliśmy wysokim C!
Pierwszym zgłoszonym na pl.Wikipedii nowym hasłem kampanii 2020 jest Amalie Materna, biogram austriackiej śpiewaczki operowej znanej z występów w Wiedniu i Nowym Jorku oraz ról w operach Ryszarda Wagnera, m.in. w cyklu Pierścienia Nibelunga pod dyrekcją samego kompozytora i pierwszej wykonawczyni roli Kundry w jego Parsifalu. Teraz w języku polskim czytelnik może dowiedzieć się więcej o ikonicznej walkirii.
Hasła w ramach kampanii przyrastać będą do końca maja. Wszystkich czytelników i autorów zachęcamy do uwagi.
Strona polska | strona międzynarodowa
Wiosnę z Wikipedią uważamy za otwartą!
Pingback: Nasze kampanie edycyjne – koniec marca 2020 – Blog Wikimedia Polska
Pingback: Większość CEE Spring 2020 za nami! – Blog Wikimedia Polska