Jako organizacja wspierająca Wikipedię w Polsce działamy na rzecz zapewnienia dostępu do darmowej i wiarygodnej wiedzy każdemu człowiekowi na Ziemi. Chcemy realizować tę szlachetną misję zgodnie z innymi ważnymi wartościami, w tym – z troską o Ziemię samą w sobie. Dlatego 12 listopada 2019 roku Zarząd Wikimedia Polska przyjął uchwałę, która zobowiązuje naszą organizację do tego, by w toku realizacji swoich celów dbała również o środowisko naturalne.
Codziennie około trzystu osób otwiera hasło globalne ocieplenie w polskiej Wikipedii. To znakomity artykuł, odznaczony medalem za doskonałą jakość, pracowało przy nim niemal 400 edytorów i edytorek. My również czytaliśmy ten artykuł. I wiemy, że planeta ma kłopoty.
Jako organizacja wierzymy, że wysiłki zmiany świata na lepsze mają sens. Wspieramy przecież społeczność, która w niespełna 19 lat zmieniła jedną z wielu stron internetowych w największy projekt edukacyjny w dziejach ludzkości. Edycja po edycji, działanie po działaniu, krok po kroku. Stąd wiemy, że warto podjąć odpowiedzialność za otaczający świat i że połączone wysiłki jednostek i organizacji mają znaczenie.
Dlatego zobowiązujemy się jako organizacja, by w dążeniu do realizacji naszych celów dbać o środowisko naturalne. Będziemy dbać o zmniejszenie liczby odpadów przy okazji naszych konferencji, spotkań, wydarzeń i innych projektów. A wpływ na środowisko naturalne będzie jednym z kryteriów przy podejmowaniu przez nas decyzji o tym, jak i dokąd podróżujemy, co kupujemy, z czego korzystamy.
Te zmiany na pewno będą wymagały od nas pracy i zaangażowania. Ale jesteśmy wikimedianami i umiemy wkładać wysiłek w to, co ważne. Wierzymy też, że możemy liczyć na Was: członkinie i członków, sympatyczki i sympatyków, donatorki i donatorów. Zgodnie z naszą strategią na lata 2019-2022 chcemy mocniej angażować wolontariuszy i wolontariuszki w nasze działania i tworzyć zespoły wolontariackie pracujące nad konkretnymi zagadnieniami. Dlatego, jeśli chcecie nam pomóc się zmieniać lub uruchamiać projekty zwiększające wiedzę o środowisku naturalnym, dajcie znać (np. pisząc na adres strategia-feedback@wikimedia.pl), Wasze pomysły, wiedza i aktywność będą dla nas bezcenne!
Nasze działania są częścią szerszego ruchu Wikimediów w kierunku większej odpowiedzialności za środowisko naturalne. Podczas międzynarodowej konferencji wikimedian Wikimania 2019 jeden z obszarów tematycznych poświęcony był właśnie możliwościom zaangażowania projektów Wikimedia w troskę o planetę. A Wikimedia Foundation opublikowała informację o tym, jaki jest całościowy ślad węglowy jej działalności, z intencją działania na rzecz jego zmniejszenia.