Wikimedia Polska

14 maja 2019

2 edycja Art+Feminism we Wrocławiu

Projekty Wikimedia / Agnieszka Marszał

Role kobiet-artystek w sztuce są nierzadko pomijane, zapomniane lub umniejszane. Ich biogramów często możemy nie odnaleźć przeszukując internet – narzędzie, po które zazwyczaj sięgamy w pierwszej kolejności. Dlatego wrocławski Kolektyw Kariatyda wraz ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska organizują edytony pisania haseł Art+Feminism. 26 maja odbędzie się jego 2 edycja.

Pierwsza edycja edytonu odbyła się w marcu. Uczestniczkom udało się stworzyć 21 artykułów w Wikipedii, w tym 19 biogramów artystek. Największa wolna encyklopedia wzbogaciła się m.in. o artykuł na temat polskiej projektantki form przemysłowych Julii Keilowej czy artykuł dotyczący pierwszej kobiety na stanowisku profesorskim na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – Hanny Rudzkiej-Cybis.

Kolejny edyton odbędzie się 26 maja w godz. 11-17 w wyjątkowym miejscu – zielonej przestrzeni Żyjni, zaaranżowanej w galerii Dizajn BWA Wrocław(ul. Świdnicka 2-4). Po raz kolejny spotkanie poświęcone zostanie artystkom – ich życiu i twórczości. Będzie to doskonała okazja, aby napisać artykuł i podzielić się swoją pracą i wiedzą z innymi. Wikipedia jest jedną z najczęściej odwiedzanych stron w sieci, dlatego tak ważne jest, aby każdy kto korzysta z jej zasobów otrzymywał dużą dawkę rzetelnej wiedzy. Edyton Art+Feminism to również krok ku wyrównywaniu dysproporcji pomiędzy biogramami kobiet a mężczyzn w Wikipedii. Obecnie szacuje się, że jedynie 1 z 5 biogramów w wolnej encyklopedii dotyczy kobiety.

Na spotkanie może przyjść każdy. Prosimy o zabranie ze sobą własnych laptopów, a jeśli to możliwe również książek i materiałów potrzebnych do napisania artykułu. Dla osób, które nie mają odpowiednich publikacji lub pomysłu czyj biogram może znaleźć się na Wikipedii, nic straconego! Organizatorzy przygotują listę z nazwiskami interesujących kobiet, o których można napisać oraz odpowiednie materiały merytoryczne. Na każdym etapie uczestników wspierać będzie doświadczona wikipedystka – Celina Strzelecka, która również w Stowarzyszeniu Wikimedia Polska odpowiedzialna jest za współpracę z instytucjami kultury. Wstęp jest wolny, dołączyć można w każdym momencie trwania edytonu.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Wikiprojektu:
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Wikiprojekt:GLAM/Kolektyw_Kariatyda

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum