Trwa trzecia edycja konkursu fotograficznego Wakacje z Wikipedią (w skrócie: Wikiwakacje).
Od 1 sierpnia można przesyłać fotografie dokumentujące materialne i przyrodnicze dziedzictwo Polski. Zachęcamy do zabawy!
Co nadsyłają uczestnicy?
Zdjęcia zostały podzielone na trzy kategorie konkursowe:
- zabytki i obszary zabytkowe
- obiekty i obszary przyrodnicze
- publicznie wystawiona sztuka
Największą popularnością cieszą się zdjęcia zabytków. Na stronę konkursową w Wikimedia Commons załadowanych zostało ponad 400 zdjęć w tej kategorii. Udostępnione zostały fotografie m.in. zabytkowych kamienic, ulic, starówek, pałaców, zamków, obiektów poprzemysłowych, a także zdjęcia świątyń (kościoły, cerkwie, synagogi).
W kategorii sztuka udostępniono pliki dotyczące przede wszystkim publicznie wystawionych rzeźb i pomników.
W kategorii natura zyskaliśmy nowe zdjęcia krajobrazów, flory, chronionych obszarów przyrody.
Łącznie do dnia 15 sierpnia na konkurs przesłano ponad 500 fotografii.
Konkurs? Konkurs, czyli reguły i nagrody!
Fotografie w formacie JPEG i w rozdzielczości nie mniejszej niż 6 Mpix mogą być wykonane w dowolnym czasie – ale muszą być załadowane przez autora w czasie trwania konkursu.
Pliki muszą być udostępnione na wolnych licencjach. Dzięki temu będą mogły być swobodnie wykorzystywane do zilustrowania haseł we wszystkich wersjach językowych Wikipedii.
Nagrodami w konkursie są vouchery na zakup wybranego przez zwycięzców sprzętu fotograficznego, akcesoriów fotograficznych i książek. W kategorii najlepsza pojedyncza fotografia przewidziane są 3 nagrody. Nagrodzona zostanie również najlepsza fotografia w każdej z trzech kategorii tematycznych: zdjęcia zabytków, natury i sztuki.
Co najważniejsze, poza wyżej wymienionymi można zdobyć wiele satysfakcji. Zdjęcia zabytków, sztuki, natury ożywionej i nieożywionej wzbogacą zbiory Wikimedia Commons, będącego repozytorium zasobów multimedialnych Wikipedii. W ubiegłym roku w ramach konkursu Wikiwakacje 2017 udało się pozyskać ponad 5000 cennych fotografii.
Zdjęcia można przesyłać do 30 września przez stronę: Wikiwakacje. Rozstrzygnięcie nastąpi do końca listopada tego roku.
Serdecznie zachęcamy do dzielenia się Waszymi zdjęciami!
Więcej szczegółów na stronie: wikiwakacje.pl
Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Wikimedia Polska, a partnerem Narodowy Instytut Dziedzictwa, który opiekuje się serwisem zabytek.pl.