Tylko 15,4% artykułów biograficznych w polskiej Wikipedii dotyczy kobiet. W stosunku do anglojęzycznej wersji językowej brakuje nam aż 500 000 kobiecych biografii. Chcemy to zmienić. Dlatego jak co roku w marcu połączymy siły, aby uzupełnić encyklopedię o brakujące hasła dotyczące encyklopedycznych kobiet związanych ze sportem, nauką, sztuką, medycyną, polityką i innymi dziedzinami.
Misją Wikipedii jest zebranie całości ludzkiej wiedzy. Dlatego cały czas identyfikujemy obszary, wymagające uzupełnienia i staramy się nad nimi pracować. Jednym z takich obszarów są artykuły biograficzne o kobietach. Stanowią one jedynie 15,4% wszystkich haseł biograficznych w polskiej Wikipedii. To o 5% mniej niż w Wikipedii w języku szwedzkim czy perskim i aż o 37% mniej niż w Wikipedii walijskiej. A porównanie polskiej wersji językowej z angielską wskazuje, że w stosunku do niej brakuje nam niemal pół miliona haseł o kobietach.
Wikipedia też jest kobietą
Dlatego pracujemy nad zmianami. To już kolejny rok, w którym przez cały marzec społeczność wikipedystów organizuje akcję Wikipedia też jest kobietą. W ramach akcji wikipedyści tworzą i rozbudowują hasła o encyklopedycznych kobietach z różnych dziedzin. W zeszłym roku w akcji wzięło udział 31 wikipedystów, którzy wspólnie stworzyli lub poprawili niemal 300 haseł.
Wśród nich były m.in. hasła dotyczące Samanthy Cristoforetti, astronautki, która ustanowiła kobiecy rekord pobytu w kosmosie, Wei Shuo, najsłynniejszej artystki starożytnych Chin i Ludmiły Mackiewicz czy o Stefce Kostadinowej, mistrzyni olimpijskiej i rekordzistce w skoku wzwyż.
Wiki-pierwiastek kobiecy
W tym roku działamy nie tylko wirtualnie. 11 marca zapraszamy wszystkich – od doświadczonych wikipedystów po osoby, które nigdy wcześniej nie wykonały żadnej edycji – do wspólnej pracy na żywo nad kobiecymi biogramami w Wikipedii. Spotkanie Wiki-pierwiastek kobiecy odbędzie się 11 marca w godz. 11.00-16.00 w Warszawie w Wielokulturowym Liceum Humanistycznym im. Jacka Kuronia przy ul. Kłopotowskiego 31. Na miejscu zapewnimy pomoc w stawianiu pierwszych kroków w Wikipedii. Warto jednak wziąć ze sobą swojego laptopa i mieć wcześniej konto w Wikipedii. Wydarzenie jest częścią międzynarodowej akcji Art+Feminism, w ramach której na całym świecie odbywają się spotkania edycyjne poświęcone pisaniu kobiecych biografii.
Zapraszamy!