Setki użytkowników wezmą udział w CEE Spring 2016, największym w Europie konkursie poszerzania zawartości Wikipedii. Od 21 marca do 31 maja będą pisać i rozbudowywać hasła związane z Europą Środkową i Wschodnią w 21 wersjach językowych. Najaktywniejsi z nich otrzymają nagrody.
Twórcy Wikipedii, największej na świecie encyklopedii internetowej, połączą siły, aby poszerzyć jej zawartość o artykuły związane z kulturą, geografią, polityką, sportem, tradycjami i historią Środkowej i Wschodniej Europy. Przez 10 tygodni w 21 wersjach językowych Wikipedii pisać będą hasła związane z krajami regionu, m.in. Polską, Ukrainą, Albanią, Armenią, Węgrami, Azerbejdżanem, Estonią, Rumunią i Serbią. Po zakończeniu akcji Wikipedia zyska tysiące nowych haseł.
Naszym celem jest udostępnienie czytelnikom łatwo dostępnej wiedzy o Europie Środkowej i Wschodniej, dzięki czemu będą mogli lepiej zrozumieć jej historię, poznać ciekawą kulturę i wybitnych przedstawicieli różnych dziedzin. To zadanie bardzo ważne, ponieważ Wikipedia, największe źródło wiedzy w internecie, nadal posiada spore braki w zakresie wiedzy o tej części świata. – W wielu wersjach językowych Wikipedii wciąż więcej jest informacji na temat większych państw, niż na temat krajów z ich własnego regionu, mówi Nikola Kalchev, międzynarodowy koordynator konkursu, Na przykład w bułgarskiej Wikipedii znajdziemy 92 artykuły o miastach Białorusi i 216 artykułów o miastach Anglii, która ma o połowę mniejszą powierzchnię. To samo dotyczy historii, polityki, sztuki, kultury itd.
Akcja ma posłużyć również budowaniu współpracy pomiędzy wikipedystami z regionu. Łączy nas podobna historia, kultura i wartości, powinniśmy więc działać razem, mówi Nikola Kalchev, Podczas konkursu CEE Spring 2016 twórcy Wikipedii z różnych krajów, piszą na podobne tematy i poznają się przez internet. Dzielą się owocami swojej pracy w mediach społecznościowych, nawiązują znajomości z wikipedystami z innych krajów i zyskują ich pomoc przy tłumaczeniu z języków, których nie znają. Następnym razem, kiedy jedno z nich będzie potrzebowało pomocy w znalezieniu źródła w innym języku, dokumentu w zagranicznym języku czy pomocy w organizacji międzynarodowego projektu, będzie znało kogoś, kto posłuży pomocą.
Konkurs w polskiej Wikipedii
Również polscy wikipedyści wezmą udział w projekcie.
- Od 21 marca do 31 maja każdy tydzień poświęcony będzie innym krajom regionu.
- Pod koniec każdego tygodnia nagradzamy 3 osoby, które najbardziej wzbogaciły Wikipedię dodając nowe lub rozbudowując istniejące hasła na temat krajów tygodnia (liczy się liczba znaków czystego tekstu).
- po zakończeniu konkursu przyznamy nagrody specjalne – dla autorów największej liczby wyróżnionych, dla autorów haseł o kobietach, a do tego drobne upominki dla tych, którzy we wszystkich tygodniach napiszą po co najmniej 10 haseł
Zapraszamy do udziału!
Więcej informacji