Przedstawiam Wam styczniową wikiprasówkę, czyli wybór najciekawszych lub najważniejszych materiałów, jakie ukazały się na temat Wikipedii i projektów Wikimedia w styczniu. Wybór jest całkowicie subiektywny, dlatego zapraszam Was do pozostawiania w komentarzach własnych propozycji. Miłej lektury!
Polskie media
Polskie media w styczniu pisały przede wszystkim o 15 urodzinach Wikipedii. Wiele mediów relacjonowało okolicznościowe spotkanie w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki. Zebrali się tam wikipedyści, odbył się też panel dyskusyjny, prezentacje oraz emisja filmików z życzeniami składanymi Wikipedii m.in. przez Mariusza Szczygła czy Jurka Owsiaka.
- Galerię zdjęć opublikowało Nasze Miasto Warszawa, a moment prezentacji urodzinowego tortu sfilmowała Fundacja Otwórz się.
- Dla wielu dziennikarzy to była dobra okazja do porozmawiania z prawdziwymi wikipedystami i wypytania ich jak działa największa na świecie encyklopedia – z okazji skorzystał m.in. Teleexpres, radiowa Dwójka czy Polskie Radio 24.
15 urodziny Wikipedii były też okazją do podsumowań.
- Wikipedia stała się czymś znacznie większym i ważniejszym niż tylko internetową encyklopedią. Wypracowany w niej model prawny oraz takie projekty jak Wikimedia Commons czy WikiBooks, które archiwizują ogromne ilości zasobów kultury, otworzyły drogę do tego, by internet faktycznie stał się najlepszym miejscem do przechowywania i udostępniania twórczości i wiedzy – mówił w materiale Polskiej Agencji Prasowej Kamil Śliwowski z Creative Commons Polska i Koalicji Otwartej Edukacji.
- O wiarygodności Wikipedii i stojących przed nią wyzwaniach pisał serwis Nauka w Polsce , a tekst o Wikipedii, jako o jednej z najważniejszych współczesnych instytucji kultury pojawił się w tygodniku Polityka.
- Nie obyło się bez ciekawostek – o dziwnych zakątkach Wikipedii pisał Komputer Świat. A Łukasz Lamża z Tygodnika Powszechnego przyznał, że sam rozbudował nieco hasło o pierścienicach. Dziękujemy i czekamy na więcej!
To też świetna okazja do opowiedzenia o tym, jak to jest być wikipedystą czy wikipedystką.
- Krzysztof Machocki, wikipedysta Halibutt, opowiedział Vice o tym, jak kompletnie stracił głowę dla Wikipedii. O przygodzie z Wikipedią mówił też razem z Julią Koszewską (użytkowniczka Lantuszka) w programie Nie rządem Polska stoi.
Media zagraniczne
15-lecie opisały też oczywiście media zagraniczne. Z ogromu tekstów wybrałam dla was:
- ciekawy materiał w Time o Wikipedii jako nastolatce z problemami
- materiał o z założycielu największej na świecie encyklopedii.
Pojawiło się też trochę informacji o Wikimedia Foundation
- tekst o tym, jak chce ona zapewnić Wikipedii środki finansowe na wieczność
- materiał o grancie, jaki otrzymała z Knight Foundation
Zerknijcie też na teksty nie związane z bieżącymi wydarzeniami:
- materiał o 20 najczęściej edytowanych stronach w 2015 roku
- wyznanie artysty Petera Reynosa, który stwierdza, że pisanie hasła o kimś może być przyjemne i relaksujące. Ja sam robię to, aby odprężyć swój umysł i opowiada o zawiłościach encyklopedyczności.
Miłej lektury!