Ten wpis jest pierwszym nowej serii wpisów na tym blogu, podsumowującym najciekawsze i najważniejsze – zdaniem Biura Prasowego Stowarzyszenia – materiały, które ukazały się w polskich i zagranicznych mediach w minionym miesiącu. Szerszy wybór materiałów znaleźć można na stronie Wikipedia w mediach.
Polskie media
- W Parlamencie Europejskim zgłoszono propozycję poprawek do uchwały PE dotyczącej prawa panoramy – rezultatem wprowadzenia ich w życie byłoby ograniczenie prawa wolności panoramy w Europie. W lipcu materiał na ten temat pojawił się w TVN24 (więcej o wolności panoramy w Europie pisaliśmy na specjalnej stronie na Wikipedii).
- W aplikacji mobilnej Nasze Zabytki przygotowanej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa wykorzystano zdjęcia pozyskane w ramach konkursu Wiki Lubi Zabytki; artykuł o aplikacji pojawił się m.in. w Focus.pl
- Na blogu Tomasza Lisa ukazał się post, opisujący jego zastrzeżenia wobec jego biogramu na Wikipedii. Do mediów trafiła odpowiedź naszego rzecznika, zamieściliśmy też notkę na blogu wyjaśniającą sytuację z punktu widzenia wikipedystów.
- Artysta Michael Mandiberg wydrukował i oprawił wszystkie hasła z angielskiej wersji językowej Wikipedii, uzyskując 7473 tomy encyklopedii z indeksem autorów; o nietypowym dziele sztuki pisze m.in. portal Radia ZET
- Według testu przygotowanego przez firmę Hostersi Wikipedia jest najszybciej otwierającą się stroną spośród tych najbardziej popularnych w Polsce.
Wybrane materiały z mediów zagranicznych
- Wywiad z założycielem Wikipedii Jimmym Walesem dotyczący m.in. pozwu skierowanego przez Wikimedia Foundation wobec NSA.
- Według badań naukowców z Uniwersytetu w Chicago Wikipedia korzysta ze źródeł wysokiej jakości, jednak preferuje te o otwartym dostępie.